Správný výběr kontaktních čoček

Oči jsou náš nejcennější a také nejzranitelnější orgán. Proto je zapotřebí se o něho dobře starat. Kvalitní starost však může být i odpovědný výběr kontaktních čoček. Jak na to? A jak vybrat ty pravé?

Jaké kontaktní čočky jsou nejlepší?

Na tuto otázku se opravdu nedá jednoznačně odpovědět. Již proto, že každé oko je jinak citlivé a samozřejmě i tvarově jiné a tak každému vyhovuje** jiný typ čoček.** Nejlépe si čočky vyberete, obzvláště pokud vybíráte poprvé, u optometristy nebo očního lékaře. Ti vám oko změří a následně doporučí vhodné čočky.

Jaké vlastnosti mají kontaktní čočky?

Je jich více, než je na první pohled zřejmé. Základními parametry pro správný výběr čočky jsou dioptrie a pak** zakřivení**, které by se mělo shodovat se zakřivením rohovky. U očních vad jako je astigmatismus a** presbyopie** je zapotřebí znát více parametrů. Ty změří oční lékař a na jejich základě doporučí nejvhodnější čočky.

Jak sedí kontaktní čočky?

Pokud máte tedy doporučení na čočky, pak je dobré si je jít také vyzkoušet. Ano i takto citlivá věc, jako jsou čočky, se musí vyzkoušet. Je to zejména z důvodu, že ač vašim parametrům odpovídá více druhů čoček, sedět vám možná budou** jen jedny**. Vychází to z celkového zpracování materiálů a také z** konstrukce čočky**. Proto existují čočky zkušební, na kterých si vyzkoušíte, jak vám sedí a speciální přístroj ještě změří, zda váš pocit je opravdu správný.

Z jakých čoček lze vybírat?

Existují čočky na jedno použití a na více použití. Vybírat musíte podle vašich potřeb. V nabídce najdete i takové vychytávky jako jsou čočky barevné. Pak se z vašich modrých očí, mohou stát oči hnědé.

Pro koho se hodí jednodenní čočky?

Jednodenní čočky se opravdu nosí jen jeden den a pak se zahodí. Jsou určeny zejména pro výjimečné příležitosti, kdy nechcete mít na očích brýle. Může to být při sportování, v divadle, na plese nebo při jízdě na motorce. Jednodenní čočky jsou naprosto hygienické a rozhodně se nedoporučuje nechávat je na očích déle než právě jeden den.

Kdo nosí čtrnáctidenní čočky?

Ten, kdo nechce nosit čočky měsíční, nebo ten, kdo je využívá při delších výletech. Tyto čočky se nosí přes den a v noci odpočívají ve speciálním přípravku. Můžete je opravdu nosit každý den a to po celých čtrnáct dní. Pak se však musí vyhodit.

Kdo nosí měsíční čočky?

Ten komu opravdu vadí brýle nebo ten, kdo brýle nemůže nosit skrz sport či práci. Vybírat můžete ze dvou druhů měsíčních čoček. Ten první se nosí stejně jako čočky čtrnáctidenní. Tedy přes den jsou na očích a v noci se desinfikují v roztoku. Druhý typ čoček může být v oku po celý měsíc. Ve dne i v noci. Je zde však velice nutné dodržovat hygienu. Po měsíci nošení se oboje čočky opět vyhodí.

Barevné oční čočky

Většinou jde pouze o zabarvení výše uvedených čoček. Tyto čočky se hodí pro ty jež rádi mění svůj vzhled.

Speciální čočky

Jde o čočky, které jsou určeny pro specifické činnosti. Jsou určeny pro sport, zejména ten, kde není možné mít brýle.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11833 (cesky-magazin.cz#39)


Přidat komentář