Jak se chránit proti klíšťatům

Léto je tady a spolu s ním vodní radovánky a výlety do přírody. Chraňte se před klíšťaty, jak nejlépe můžete. Jde o nebezpečné parazity, kteří dokážou člověku velmi znepříjemnit život.

Klíšťata jako cizopasníci a roztoči se řadí mezi nejčastější přenašeče onemocnění u lidí i u zvířat. Jsou příbuzní pavouků. Stejně jako pavouci mají i klíšťata v dospělosti 8 nohou. Klíště se dokáže přizpůsobit všem klimatickým podmínkám, proto mu nevadí ani přílišné horko, ale ani zima. U nás se nejčastěji vyskytuje klíště obecné, které můžeme najít převážně v nížinách, ale výjimkou nejsou ani vyšší nadmořské výšky. Obezřetní tak musíme být všude. Co je velmi zajímavé, a pro mnohé i znepokojivé, je skutečnost, že samička je schopna vyprodukovat** 2500 až 4000 vajíček,** kterým nedělá problém přežít v chladných, ale také v suchých obdobích roku. Jedno jediné klíště v sobě může mít dokonce i 8 choroboplodných zárodků. Člověka je schopné infikovat dvěma až třemi z nich a často se také tak děje.

Jak se klíště přisává?

Klíšťata si nedokážou sami aktivně vyhledávat své budoucí hostitele. Klíště je velmi trpělivé a vyčkává, než se kolem něho jeho oběť projde či proběhne. Klíště vyleze na stébla trav, tam vztyčí přední pár nohou, které mu slouží jako anténa. Následně už si jen svou oběť vybírá na základně fyzikálních a chemických vjemů. K tomu jim slouží tzv. Hallerův orgán, který se nachází na posledních článcích prvního páru končetin, které právě při výběru své oběti zvedá do výšky. Klíště má nejsilněji vyvinut čichový orgán. Reaguje na otřesy, které jsou způsobené přibližováním se hostitele ke klíštěti. K přisátí už pak stačí jen to, že se hostitel otře o trávu nebo o rostlinu, na které číhá klíště a klíště se snadno přichytí. Klíště se na člověka přisaje hned poté, co se na něj dostane. Pouze si vybere nejvhodnější místo na přisátí. Nejlepší jsou pro něj místa, která jsou vlhká, a kde se nachází jemná pokožka. Mezi taková patří třísla, podkolenní jamka, podpaží, místo za ušima, na břiše, ale přisát se může naprosto všude, tedy i do hlavy mezi vlasy.

Kdy jsou klíšťata nejvíce aktivní?

Klíšťata se vyskytují od druhé půlky března do začátku listopadu. Nejvyšší aktivitu můžeme zaznamenat od dubna do srpna. Hodně však záleží na počasí. Výskyt klíšťat je vyšší po dešti a po zazelenání stromů.

Proč jsou klíšťata nebezpečná?

Klíšťata jsou přenašečem vážných nemocí, které jsou hrozbou všech lidí. Mezi nemoci, které jsou způsobené infikovaným klíštětem, patří** klíšťová encefalitida a borelióza**. Klíšťová encefalitida představuje zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Inkubační doba trvá 7 až 14 dní. Onemocnění připomíná chřipku. Člověka bolí klouby, má zvýšenou teplotu a je malátný. Po několika málo dnech příznaky odezní a člověk se cítí zcela zdráv. U lidí zdravých a silných se vytvoří imunita a příznaky se už neprojeví. U jedinců slabších se příznaky za pár dnů vrátí, ale v podstatně horší podobě. Pokud virus napadne spodní centra mozku, může dojít až k zástavě srdce. Dalším onemocněním, které klíšťata způsobují, je borelióza. Borelióza patří ze všech nemocí, které klíšťata přenáší, k těm nejzávažnějším. U nás ji přenáší až 10 procent klíšťat. Aby byla léčba boreliózy úspěšná, je nutné okamžitě zahájit léčbu antibiotiky. V takovém případě nemoc zpravidla odeznívá bez komplikací. Mezi méně časté nemoci, které klíšťata způsobují, patří Ehrlichióza. Tímto názvem se označuje bakterie, která napadá bílé krvinky.

Jak se chránit proti klíšťatům

Do lesa i kdekoliv jinde do přírody noste vždy vhodné oblečení. Nejvhodnější jsou dlouhé kalhoty, dlouhý rukáv a plná pevná obuv. Pokud máte na výběr, volte raději hladký materiál, po kterém se klíštěti hůře leze. Barvy oblečení volte světlé. Na nich klíště snáze odhalíte. Nevýhodou je, že světlé barvy klíště přitahují. Vždy používejte repelent. Pořiďte si a mějte u sebe kartu určenou pro odstranění klíšťat. Vyhýbejte se hustému porostu ve smíšených lesích. Pokud možno jej vždy obejděte. Udělejte vše proto, abyste zabránili infikování domácích zvířat klíšťaty. Ošetřit můžete také pelechy domácích zvířat. Vždy se po příchodu domů z přírody prohlédněte a prohlédněte a vyčistěte i psa, máte-li ho. Vrchní část oblečení vysvlečte již před vstupem do domu a vytřepejte ho. Snažte se omezit počet klíšťat na Vaší zahradě či dvoře. Klíšťata přímo přitahuje vlhké prostředí. Proto se snažte vlhkost na svém pozemku minimalizovat.

Přípravky proti klíšťatům

Jak účinně odpudit klíště, aby se na nás nepřisálo? Nebo ještě lépe, aby nás nechalo kolem sebe projít bez toho, aby se na nás přichytlo? Existují různé přípravky, které jsou určeny přímo pro tyto účely. Jedním z nich je repelentní roztok na kůži. Roztok nejdříve nalejete do dlaní a následně se jím natřete po celém těle. Poté si pořádně umyjte ruce. V obchodě můžete vybírat mezi repelentními gely, olejíčky, tělovými mléky a různými vodičkami. Všechny jsou stejně účinné. Záleží na každém, jakou konzistenci upřednostňuje. Pořídit je můžete již kolem 70 Kč. Dalším přípravkem, který jistě užijete, je repelent určený na kůži, oděv nebo i do vlasů ve spreji. Jde o jednu z nejúčinnějších ochran proti klíštěti. Velkou výhodou je snadná a rychlá aplikace. Je však nutné si při ní chránit nos, ústa i oči. Cena repelentu ve spreji se pohybuje kolem 90 Kč. Repelent na oděv je další z řady přípravků účinných proti klíšťatům. Můžete jej nanášet nejen na oděv, ale také na boty. Nedoporučuje se ho ale používat přímo na pokožku. Součástí repelentních sprejů jsou látky, které jsou schopné klíště jak odpudit, tak ho i zahubit. U některých jedinců však můžou po použití repelentních přípravků nastat alergické reakce. Výhodou těchto přípravků je dlouhodobá ochrana a voděodolnost. Cena začíná na 130 Kč. Dalším ochranným přípravkem je repelent pro děti. Je vhodný pro citlivou dětskou pokožku. Můžou je používat děti již od 6 měsíců věku. Přípravky pro děti však nejsou tak dlouho účinné jak přípravky pro dospělé, proto je nutné je nanášet častěji. Počítejte u nich s celou od 100 Kč. Pokud chcete svou ochranu ještě zvýšit, můžete si pořídit ochranné návleky nebo ochranné ponožky.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování představuje nejspolehlivější způsob, jak se této nemoci vyhnout. Očkování se provádí ve třech dávkách. První se podává v zimních měsících, druhá dávka je po třech měsících a třetí za devět až dvanáct měsíců. Všechny tři dávky Vám zajistí dlouhodobou ochranu. Kompletně přeočkovat se doporučuje po třech až pěti letech.

Očkování proti borelióze

Očkování proti borelióze bohužel neexistuje. V současné době se však již látky, které by bylo možné v budoucnu do těla člověka očkovat, testují na dobrovolnících, a během několika let by mohly být k dispozici.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11909 (cesky-magazin.cz#611)


Přidat komentář