Jak předejít vzniku aftů

I jediný aft, který se nám utvoří na rtu či v ústech, dokáže pěkně potrápit. Aft je sice co do velikosti malý, to však nic nemění na tom, že bolet dokáže značně. Proč se vůbec afty tvoří? Je možné předejít vzniku dalších aftů?

Naše rty může „zdobit“ nejen aft, ale také opar. Zatímco s oparem nemusí celá řada z nás bojovat, u aftů je to něco jiného. Afty totiž mohou postihnout každého z nás. Na vině může být jednak naše „šikovnost“ při čištění zubů, ale také stres, chybějící vitamíny ve stravě aj.

Místa, kde se mohou afty usídlit

Aft můžete objevit v podstatě na dvou místech. Jedním z nich je ret a druhým pak v ústech. Někdy se objeví jeden aft, jindy se jich může vyset hned několik. Počet, jako takový sami neovlivníte. Kromě toho, i jeden aft může pekelně bolet. Navíc může být buď jako malá špendlíková hlavička, či mnohem větší. Co však můžete ovlivnit je to, zda se Vám na rtu, či v ústech vůbec objeví.

Doba, po kterou Vás bude trápit aft

Po jak dlouhou dobu se budete muset potýkat s aftem? Počítejte minimálně s jedním týdnem. Doba se však může protáhnout i na týdny tři. Záleží totiž, jak budete úspěšní v boji s aftem, ale tak, jak si s ním poradí Váš organismus, jako takový.

Jak zkrátit dobu působení aftu

Afty nemusíte nijak léčit, vymizí sami. Pokud však vyzkoušíte některý z uvedených tipů, můžete významně zkrátit dobu, kdy Vás budou bolet rty, či vnitřek pusy.

Olejíček z čajovníku australského

Jedná se o tea tree olejíček, který se může pochlubit všestranným využitím. Olejíček z čajovníku australského se může pochlubit tím, že bude bolavé místo nejen léčit, ale současně i dezinfikovat a znecitlivovat. Jak použít tea tree olejíček na afty? Můžete buď za pomoci vlastních prstů, nebo vatového smotku. Několikrát denně pomažte aft olejíčkem. Chviličku pocítíte pálení. Berte to však tak, jako nezbytnou proceduru a znak toho, že olejíček působí. Budete-li potírat místo olejíčkem několikrát za den, pak se budete moci těšit ze zahojeného rtu, či vnitřku rtů již za týden.

Kapky z grapefruitových jadérek

Vedle olejíčku z čajovníku australského, můžete také použít výtažek z jadérek grapefruitu. Stejně, jako tea tree olejíček, se tento přípravek může pochlubit dezinfekčními, antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi. Zatočí nejen s afty, ale také zánětem dásní a opary aj. Jeho využití je mnohem širší. Pokud Vás trápí lupy, plísňové onemocnění nohou, nehtů aj., tak i v těchto případech určitě stojí za to vyzkoušet přípravek z grapefruitových jadérek. I v případě tohoto přípravku je dobré ho aplikovat několikrát za den na bolavé místo, kde je aft.

K dostání jsou kapky, ale také ústní sprej. V tomto případě můžete přípravek používat nejen jako lék, ale také prevenci.

Multivitamínový přípravek

Jedním z důvodů, proč se na Vašich rtech, či uvnitř rtů objevil aft, je nedostatek určitého vitamínu. Váš organismus si prostě neporadil s poškozeným místem, protože mu chyběl některý z důležitých vitamínů. Multivitaminy jsou důležitou prevencí, ale také léčivem již vzniklého aftu. Může být těžké zjistit, kterého vitamínu se Vám nedostává, pokud si nedáte například vzít krev. A tak je mnohem rychlejší si zakoupit některý z multivitaminových komplexů.

Zelené potraviny

A pak tu máme další potravinový doplněk, který je bohatý na chlorofyl. Řeč je o tzv. zelených potravinách. Chlorofyl je možné zakoupit samostatně, nebo obsažený v již zmíněných zelených potravinách, ke kterým patří Chlorella, Spirulina, Mladý ječmen. Zelené potraviny obecně mají významný pozitivní vliv na náš organismus.

Úloha chlorofylu

Chlorofyl pak sám o sobě představuje přínos v detoxikaci organismu. Navíc je i důležitý v otázce desinfekce a je významnou antioxidační ochranou vůči působení volných radikálů. Co se týká způsobu a četnosti užívání, je to individuální dle konkrétního přípravku. Povětšinou se setkáte se s chlorofylem v podobě prášku, či tobolek, kdy užití je jednou, dvakrát za den.

Jak předejít vzniku dalšího aftu

Pokud jste již měli osobní zkušenost s aftem, pak nám nejspíš dáte za pravdu, že další aft s otevřenou náručí čekat nebudete. Je však možné zamezit tomu, abyste i podruhé, či vůbec měli** afty**. Není na tom nic těžkého. Jen to chce vědět, co je třeba proto udělat.

Pečlivá, ale také jemná ústní hygiena

Ústní hygiena je základ. Ovšem pozor, je třeba dbát minimálně na dva faktory. Jedním z nich je výběr kartáčku. Zapomeňte na zubní kartáček s tvrdými, či středně tvrdými štětinami. Sáhněte pouze po zubním kartáčku s jemnými štětinkami. Ostatně, to by Vám potvrdili i profesionální dentisti. A proč zubní kartáček s jemnými štětinkami z pohledu aftu? Je to dáno tím, že při neopatrném a/nebo hrubším čištění zubů, byste mohli poranit například dáseň. Jakmile by se tak stalo, pak je velká pravděpodobnost, že se Vám v místě poranění objeví aft.

Opatrnost při jídle

Určitě to znáte. Někdy prostě jíte hltavě, či se při jídle soustředíte na něco jiného. A najednou se kousnete do tváří. Tímto může vzniknout malé poranění. I jen takováto malá nepříjemná nehoda, nemusí skončit jen bolestivostí, ale také vznikem aftu. Snažte se tedy být při jídle opatrní, vyplatí se to.

Minimalizace kořeněných jídel

Jíte často kořeněná jídla? Pokud se potýkáte s opakovaným výskytem aftů? Pak kořeněná jídla ve Vašem případě souvisí se vznikem aftů. V tom případě je více než nutné omezit kořeněné pokrmy. Úplně se jich vzdát nemusíte. Omezit je však bude vhodné. Sami se pak budete moci přesvědčit, zda kořeněné jídlo má co do činění s bolavými afty, či nikoliv.

Jednostranná strava a nedostatek vitamínů

Jak se stravujete? Dopřáváte si každý den dostatek čerstvé zeleniny a ovoce? Pokud ne, pak je jen otázkou času, kdy Vašemu organismu bude chybět některý z vitamínů. Jakmile pak tělo strádá, někde se to zákonitě projeví. Jedním z negativních projevů může být právě vznik aftů. Ne vždy je možné do sebe vpravit potřebné množství zeleniny, ovoce. Abyste měli jistotu, že Vašemu organismu nebude chybět žádný z vitamínů, pak je možné si zakoupit některý z multivitaminových přípravků. Je možnost multivitaminy brát denně, nebo na jaře a na podzim, kdy je zvýšený výskyt nachlazení a imunita organismu může klesat.

Odbourání stresu

Stres, slůvko, které je tak často používáno a omíláno. Ovšem stres není radno podceňovat. Jistá míra napětí, stresu, se říká, že je zdravá. Otázkou však zůstává, jaká míra je ještě zdraví prospěšná. Na druhou stranu je třeba vědět, že z důvodu stresu se potýkáme s většinou, ne-li všemi nemocemi, které nás přepadnou. Stresem je totiž náš organismus značně oslabený.

Každá chvilka věnovaná jen sobě je dobrá

Ono se to jednoduše řekne, odbourat stres. Horší je odbourání zrealizovat. Důležité také je, abyste se vnitřně „neužírali“ a nestresovali. Navenek totiž můžete vypadat naprosto v pohodě. Ve skutečnosti však tomu tak být nemusí. Snažte se alespoň každý den najít chvilku pro sebe, kdy se budete moci zhluboka nadechnout a vypnout myšlenky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11856 (cesky-magazin.cz#106)


Diskuze a zkušenosti

Tera | 24.10.2014 09:11
Re: Jak předejít vzniku aftů Mě nejvíce pomohlo podpořit imunitu, od té doby se mi ani jedna afta snad ani neudělala. Nejlepší na to je hlíva ústřičná 800mg, je nejsilnější ze všech hlív a fakt mám vyzkoušené, že to funguje!!!


Přidat komentář