Ibalgin a účinky

Asi každý někdy zažil bolest zad, zubů či hlavy, která byla těžko snesitelná. K takovým účelům slouží snadno dostupná a vysoce účinná růžová tabletka zvaná Ibalgin, která dokáže člověka zbavit během krátké doby bolesti.

Co je Ibalgin

Asi málokdo se ještě nesetkal s růžovou pilulkou, nesoucí název Ibalgin. Jedná se o léčivo, po kterém většina z nás sahá, jako po záchranné brzdě při bolestech různého původu, zejména hlavy, zad, zubů, apod. Ibalgin spadá pod analgetika, tedy léky proti bolesti. Veškeré přípravky značky Ibalgin, kterých je v současné době celá řada, obsahují léčivou látku Ibuprofen. Látka Ibuprofen spadá do tzv. skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv. Účinek této látky spočívá v tom, že zabraňuje tvoření tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, jež odpovídají za vznik zánětů a bolesti a kteří se uvolňují v místech, kde je nějakým způsobem poškozená tkáň. Léčiva, jež obsahují ibuprofen, tedy i Ibalgin, je účinný nejen jako přípravek proti bolesti, ale v neposlední řadě působí také proti zánětům a snižuje horečku. Ibalgin je v současné době k dispozici v různých formách s širokou paletou užití, ať již ve formě pilulek, sirupů nebo krémů.

Vznik Ibuprofenu

Jelikož hlavní účinnou látkou Ibalginu je ibuprofen, není určitě od věci zmínit se o historii jeho vzniku. Historie vzniku ibuprofenu spadá už do padesátých let dvacátého století, kdy se v laboratořích společnosti Boots Pure Drug Company dr. Stewart Adams a jeho tým pokoušeli vyvinout lék s protizánětlivými účinky pro pacienty s revmatickou artritidou. Výsledkem tohoto výzkumu byla v roce 1961 látka tišící bolest mnohem účinněji než aspirin a s daleko menšími nežádoucími účinky. Tato látka, jež dostala název ibuprofen, byla patentována v roce 1964. Ibuprofen se zprvu prodával jako lék pro léčbu revmatoidní artritidy a teprve až v roce 1984 se zařadil mezi volně prodejná analgetika.

Produkty zn. Ibalgin

Ibalgin je v současné době k dispozici v několika variantách. Základem jsou potahované tablety standard s různou gramáží účinné látky ibuprofen, např. 200 mg nebo 400 mg. Jiné produkty značky Ibalgin jsou doplněny o další látky pro zvýšení nebo zrychlení nástupu účinku, např. Ibalgin RAPID obsahuje navíc lysinovou sůl, díky které je rychlejší nástup účinku. Výrobky zn. Ibalgin jsou nejen ve formě tablet, ale také jako rozpustný prášek pro přípravu horkého nápoje, jež obsahuje další účinné látky, pomáhající při léčbě chřipky a nachlazení. Pro děti je k dostání sirup Ibalgin BABY, jež zohledňuje věk a váhu dítětě. Ibalgin se prodává také jako krém nebo gel, jež se aplikuje přímo na bolestivé místo pohybového ústrojí.

Účinky Ibalginu

Jak je již výše zmíněno, léky značky Ibalgin se nejčastěji používají za účelem snížení bolesti, zejména pohybového aparátu, a to při bolestech kloubů, zad nebo svalů. Účinnost Ibalginu však sahá mnohem dál, než jen na pohybové ústrojí. Ibalgin je velmi účinný také při bolestech zubů, hlavy, při bolestivé menstruaci, dále při bolestech po úrazech nebo operacích, apod. Mimo účinného tlumení bolesti je v neposlední řadě Ibalgin spolehlivým lékem při snižování horečky, např. při nachlazení. Nezanedbatelný je také jeho protizánětlivý účiněk. Pro zvýšení účinku je možné kombinovat např. potahované tablety Ibalgin s krémem nebo gelem zn. Ibalgin.

Nástup účinku a doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka se odvíjí od samotné bolesti a také od tělesné hmotnosti. Doporučená denní dávka pro podání ústy je 200 až 400 mg. U dětí je to 20 až 35 mg na jeden kilogram hmotnosti dítěte. Uvedenou dávku je možné podávat** každých 4 až 6 hodin**, avšak nemělo by se překročit 2 400 mg na den. Účinek ibuprofenu je víceméně závislý na dávce, přičemž dávka do 1 200 mg na den působí více proti bolesti a teplotě a dávka do 2 400 mg na den působí spíš protizánětlivě. Jestliže je Ibalgin podáván ústně, ať již jako tableta nebo sirup, měl by být** nástup účinku do 30 minut.** Vyjímku tvoří Ibalgin RAPID, jež obsahuje lysinovou sůl, díky které je nástup účinku do patnácti minut. Jak je již v článku zmíněno, při opravdu silných bolestech zad, svalů nebo kloubů, je možné kombinovat tablety Ibalgin 400 s Ibalgin gelem nebo krémem. I v tomto případě platí, že by neměla být překročena dávka 1 200 mg na den, jestliže neurčí lékař jinak.

Kdy Ibalgin raději nebrat

Tak jako u každého jiného léku, je i u Ibalginu důležité důkladně si pročíst příbalový leták, kde se dozvíme jak lék správně užívat, jeho nežádoucí účinky a v jakých případech lék nebrat vůbec. U jednotlivých produktů značky Ibalgin se mohou jeho případné nežádoucí účinky lišit, stejně tak i určité omezení, kdy není lék vhodný. Z toho důvodu je důkladná četba příbalového letáku nanejvýš důležitá. Obecně však platí, že Ibalginu je třeba se vyhnout, jste-li alergičtí nebo přecitlivělí na léčivou látku ibuprofen, případně na další složku, kterou přípravek obsahuje. Alergická reakce se může projevovat např. jako astma, nebo kopřivka. Jestliže trpíte nějakou závažnější chorobou, např. aktivní žaludeční vředy, Crohnovou chorobou, problémy se srdcem, poruchy krvetvorby, cukrovkou a mnoha dalšími, je nezbytné se poradit o podání Ibalginu s vašim lékařem. Omezení také platí pro těhotné ženy, kdy se Ibalgin nesmí užívat během těhotenství a kojení. O případném podání tohoto léku v takovém období by měl v každém případě rozhodnout lékař.

Vzájemné působení s dalšími léky

Jestliže užíváte pravidelně nějaké léky, případně zda jste léky právě dobrali, je dobré před užitím Ibalginu o této skutečnosti informovat lékárníka, a to i o lécích, jež nejsou na** lékařský předpis.** Samotná látka Ibuprofen, obsažená v Ibalginu, může mít vliv na léky snižující srážlivost krve a zvyšovat riziko krvácení. Větší nežádoucí účinky vlivem Ibalginu mohou mít protizánětlivé léky, kortikoidy či určité léky na depresi, zejména je zde zvýšené riziko nežádoucích účinků v zažívacím traktu. Ibuprofen může také snižovat účinek léků na vysoký tlak. Ibalgin může také zvyšovat toxicitu určitých léků proti rakovině, léku proti svalovému napětí, případně léku, jež se užívá po transplantaci. Ibalgin může také ovlivňovat určité typy antibiotik, antirevmatik a další. Z výše uvedeného vyplývá, že je opravdu důležité, přečíst si důkladně příbalový leták, kde se dozvíte veškeré informace o daném přípravku. Současně je dobré zeptat se lékárníka, zda je možné brát Ibalgin, i když jste v nedávné době nějaký lék dobrali. Obdobně jako je tomu i u jiných léčiv, i u Ibalginu není vhodné během léčby pít** alkoholické nápoje nebo kouřit.**

Pár rad na závěr

Tablety Ibalgin by se měly polykat v celku a zapíjet větším množstvím tekutin. Je možné, že se během léčby Ibalginem objeví zažívací potíže, můžete zkusit jej brát při jídle, případně jej zapíjet mlékem. Ibalgin je dobrým pomocníkem při bolestech různého typu, pomáhá při nachlazení i při zánětech, avšak je třeba ho brát s rozmyslem a opravdu v potřebných případech. Jestliže se během léčby Ibalginem váš stav nelepší, nebo dokonce zhoršuje, nejpozději po třech až pěti dnech se obraťte s problémem na lékaře. V žádném případě se nedoporučuje brát Ibalgin bez konzultace s lékařem více jak sedm dní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11910 (cesky-magazin.cz#612)


Přidat komentář