Doplněk stravy - vitamíny, minerály

Snažíte se každý den o všestrannou stravu, ve které by byly zastoupeny veškeré důležité vitamíny, minerály, stopové prvky aj.? Nebo u Vás jak ovoce, tak zelenina nejsou zrovna na pořadu dne? Pak zvažte nákup doplňků stravy.

Doplňky stravy by se měly pro řadu z nás stát součástí životosprávy. V současné době plné stresu a hektičnosti se totiž kolikráte ani nestihneme v klidu najíst, natož přemýšlet nad správností složení jídelníčku. Není pak divu, že dříve, či později dojde na únavu, časté nemoci, nachlazení, sníženou imunitu aj. Díky vhodně zvoleným doplňkům stravy se však popasujete a ubráníte veškerým nástrahám, které mohou mít negativní vliv na naše zdraví.

Nákup doplňků stravy

Doplňky stravy je možné si zakoupit prakticky na každém „rohu“. Můžete zajít do lékárny, nebo dokonce do drogerie, supermarketu, či virtuálně do některého ze specializovaných e-shopů. Jak již to však bývá, čím větší možnost nákupu, tím i větší dilema, čemu dát přednost. Určitě je dobré dát přednost nákupu u renomované společnosti. Jen tak budete mít jistotu, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní, nejsou jen náhražkou, nejsou prošlé aj.

Doplňky stravy – nejen pro sportovce

Možná si říkáte, že nic „zvláštního“ neděláte, tj. normálně fungujete a žijete. Nejste žádným vrcholovým sportovcem, pracujete standardní pracovní dobu, nejste nijak fyzicky anebo psychicky ve vypětí. A tak třeba mávnete rukou nad „pilulkami“, kapslemi, do kterých byste mohli investovat. Je však třeba říci, že doplňky stravy nejsou jen důležité pro zmíněné skupiny jedinců a sportovce. Doplňky stravy, ať už vitamíny, nebo stopové prvky, jsou vhodné pro každého z nás. Pro řadu z nás pak dokonce velmi důležité. Vše je odvislé od našich stravovacích návyků, naší psychické pohodě, prostředí, ve kterém žijeme aj.

Vyvážená a pestrá strava

Nejen u malých dětí bychom měli dbát na** složení stravy**. Máte-li doma malé caparty, pak se bezpochyby staráte, abyste do nich obrazně řečeno dostali každý den alespoň kousek ovoce, zeleniny, ale také další výživné potraviny bohaté na vitamíny, stopové prvky aj. Jenže když takový malý capart sní za den například dvě jahody, půlku banánu, tři kousky salátové okurky, zcela jistě dané nepokryje potřebnou denní dávku živin. A čím je dítko větší, tím více pestré stravy potřebuje. A to se týká i nás dospělých.

Doplněk stravy – vitamíny

Nedostatek některého vitamínů, či dokonce více vitamínů, se zákonitě promítne na našem zdraví, a to fyzickém i psychickém. Pro zajištění správných funkcí veškerých orgánů, je nutné dodávat tělu potřebné vitamíny v požadovaném množství.

Vitamíny nenahradí žádné jiné látky

Každý vitamín zastává v našem těle svoji důležitou funkci. Rozhodně není možné nahradit některý vitamín jinou látkou. Jakmile se některého vitamínu nedostává, pak tělo strádá, chřadne a je jen otázkou času, kdy se dostaví únava, nemoc.

Většinu vitamínů musíme tělu sami dodávat

Kromě vitamínu A a vitamínu D, se musíme sami starat a snažit o doplňování veškerých zbývajících vitamínů. Náš organismus je totiž neumí vytvářet. Je tedy jen „v našich rukách“, zda nás skolí každá přicházející nemoc, či se jí úspěšně ubráníme.

Chcete-li mít jistotu, že Vašemu tělu dodávat potřebné vitamíny v požadovaném množství, pak kromě ovoce a zeleniny v čerstvém stavu, zvažte i nákup vitamínů v podobě doplňků stravy.

Doplněk stravy – stopové prvky

Vedle vitamínů jsou pro naše tělo více než důležité stopové prvky neboli minerální látky. Nejsou-li stopové prvky ve vyváženém poměru, pak je třeba počítat s menšími, ale i většími zdravotními komplikacemi. Ani nedostatek, ale také ani přebytek stopových prvků, pro nás není nijak ideální.

Chcete-li se cítit fit po tělu i po duši, a to není jen pouhopouhá fráze, určitě dbejte na tzv. zdravý poměr stopových prvků.

Přehled stopových prvků

Které stopové prvky by rozhodně neměly chybět ve Vaší výživě? Jedná se o železo – fluor – draslík – mangan – sodík – vápník – hořčík – chrom – fosfor – jód – zinek aj.

Nedostatek železa se projeví slabostí, únavou, sníženou funkcí imunitního systému, záněty úst, ale také rizikem předčasných porodů, nízkou porodní vahou novorozence aj. Nedostatek fluoru se negativně projeví u malých dětí, v souvislosti s kostmi a zuby. Nedostatek draslíku můžeme pocítit slabostí, únavou, bolestí hlavy, svalovou křečí, zvýšeným krevním tlakem aj. Nedostatek manganu se může projevit deformací kostí, hučením v uších, cukrovkou, neklidem, únavou aj. Jakmile máme nedostatečné množství sodíku, můžeme pocítit žízeň, nízký krevní tlak, závratě, pocit na zvracení, svalové křeče, bolest hlavy aj. Nedostatek vápníku může způsobit řídnutí kostí, nadměrnou kazivost zubů. Nedostatek hořčíku se projeví v nízké koncentraci, nespavosti, únavě, bolestí hlavy, křečemi v lýtkách aj.

Doplněk stravy – zelená lékárna

Je pro Vás pojem zelená lékárna – neznámým slovním spojením? Nebo jste již slyšeli o „zelených potravinách“, ale nijak zvláště jste se po nich nepídili?

Pod zelenou lékárnou najdete čistě přírodní extrakty z bylin, rostlin a dalších přírodních látek.

Důležitost zelené lékárny

Zelená lékárna významně podpoří celkový organismus. Především u imunity dojde k jejímu posílení. Díky tomu se budete cítit mnohem lépe, „nepřekvapí“ Vás a nezdolá každá přicházející nemoc. Není-li Vám lhostejné Vaše vlastní zdraví, pak je určitě vhodné investovat nějakou tu korunu, a to třeba právě do produktů zelené lékárny. Zakoupit si například můžete jablečný ocet doplněný o vitamíny – výtažek z červeného hroznového vína – prášek z plodů tropické palmy Acai Berry – lecitin aj.

Zdraví – všichni máme jen jedno

Zdraví bychom si měli všichni doslova hýčkat. Jakmile se totiž necítíme tzv. ve své kůži, či nás dokonce skolí některá z nemocí, pak se tento stav může negativně promítnout i do našeho komfortu žití. Dnešní doba je totiž náročná nejen na stres a hektičnost, ale také na udržení si zaměstnání. A ruku na srdce, málokterý zaměstnavatel si bude držet pracovníka, který mu několikrát za rok onemocní. A přijít pak o zaměstnání není vůbec nic příjemného. Nejenže se pak budete potýkat se stresem, který se bude prohlubovat s množstvím neúspěšných výběrových pohovorů. Při absenci zaměstnání bude zapotřebí tzv. počítat každou korunu, a tak si jen těžko budete každý den dopřávat hojnost ovoce a zeleniny.

Zdraví – lepší je prevence

A s nedostatkem ovoce, zeleniny, respektive důležitých látek, se dostanete do bludného kruhu, ze kterého je cesta bezpochyby možná, ale již ztížená. Mnohem lehčí, praktičtější je tak prevence. Investice do vhodně zvoleného jídelníčku společně s doplňky stravy, se Vám vrátí v podobě celkového zdraví a pohody.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11890 (cesky-magazin.cz#278)


Přidat komentář