Čínská medicína, ayurvéda a přírodní léčiva

Staří Číňané založili svou medicínu na filosofii harmonie lidského organismu a tento léčebný systém funguje dodnes. Proč tedy nevyužít prvky čínské medicíny a pomoci tak svému zdraví?

Účinků čínské medicíny využívají lidé po celém světě už po velmi dlouhou dobu. Čínská medicína je způsob léčby s velmi dlouhou tradicí, který vznikl už před 3 000 lety a řadí se tak mezi nejstarší léčebné systémy světa. Čínská medicína je systém, který kombinuje a zahrnuje techniky jako např. akupunktura, masáže, akuprese, dietetika, dechová cvičení, pohybová terapie, meditace, rostlinná léčba, minerální a živočišná léčiva.

Tato starobylá léčebná metoda je založena na filosofii jin a jang. Filosofie jin a jang je založena na myšlence, že se celý svět pohybuje mezi dvěma extrémy. Všude kolem nás můžeme pozorovat protiklady, jako jsou den a noc, světlo a tma, teplo a chlad, láska a nenávist. Stejně tak je v protikladu jin a jang. Představme si symbol jin a jang. Kruh nám zde představuje tao (božskou podstatu), jedna polovina značí jin a druhá jang. Malé kruhy uvnitř znamenají, že v jin se nachází něco v jang a také naopak. Principy jang představují slunce, teplo, světlo, den, pohyb, léto, rozpínavost, aktivita, mužnost, tenké střevo, močový měchýř, žlučník, tlusté střevo žaludek. Principy jin znamenají: měsíc, chlad, vodu, tmu, noc, klid, zimu, koncentraci, pasivitu, ženskost, srdce, ledviny, osrdečník, játra, plíce, slezinu. Lidské tělo potřebuje harmonii založenou na vyváženém poměru jin a jang. V těle se vše vzájemně ovlivňuje. Když dojde k narušení rovnováhy, přichází nemoc.

Co čínská medicína léčí

Čínská medicína léčí především nerovnováhu organismu. Vzhledem k individuálnosti každého z nás je pro každého pacienta sestaven speciální diagnosticko-terapeutický plán. Čínská medicína vám může pomoci v případě, že vás trápí gynekologické problémy. Čínská medicína může být řešením pro ženy, které mají bolestivou a nepravidelnou menstruaci, krvácení mimo cyklus, gynekologické záněty a výtoky. Také ženy, které trápí premenstruační syndrom, neplodnost, těhotenské zvracení nebo problémy po porodu, mohou vyzkoušet tento tradiční způsob léčby. Čínská medicína pomáhá léčit myomy, cysty, problémy týkající se přechodu nebo opakované spontánní potraty.

Čínská medicína pomáhá při alergiích, cukrovce, nadváze, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu v krvi, opakovaných infekčních onemocněních. Vyzkoušejte léčbu pomoci čínské medicíny v případě, že máte problémy s pocením, nespavost, ušní potíže, oční potíže, bolesti zad, migrény, bolesti kloubů, kašel, astma, bolesti v krku, chronickou rýmu, záněty průdušek nebo afty. Dejte šanci čínské medicíně v případě, že se potýkáte s žaludečními vředy, chronickou zácpou, Crohnovou chorobou nebo dlouhodobými bolesti břicha. Tento léčebný systém mohou dále využít osoby s inkontinencí, hemeroidy, problémy s prostatou, problémy s erekcí, předčasnou ejakulací nebo různými kožními problémy. Čínská medicína může pomoci lidem s různými problémy, stačí se informovat.

Čínská medicína a bylinné přípravky

Číňané už 3 000 let př. n. l. používali 230 léčivých rostlin a také jiné živočišné a minerální produkty. Čínská medicína je založena na využívání přírodních produktů. Velký význam zde má fytoterapie (léčba pomocí rostlin).** Rostlinné směsi** určené k léčbě nemocí se prodávají ve formě kapalné, sušené samostatně nebo ve směsi. Tyto bylinné výrobky je možné zakoupit v bylinkářství, lékárnách, obchodech se zdravou výživou nebo na internetu.

Čínská medicína a akupunktura

Akupunktura je technika čínské medicíny, která pomáhá lidskému tělu navrátit se do rovnováhy. Čínská medicína předpokládá, že v lidském těle se nacházejí sítě drah a každá má své vlastní body. V akupunktuře se využívá asi 400 bodů na lidském těle, do těchto bodů se nabodávají jehly, které pomáhají k uzdravení pacienta.

Čínská medicína a léčebné masáže

Čínská medicína si je velmi vědoma účinky masáží na lidský organismus. A tak se také mezi techniky léčby, které se využívají v této medicíně, řadí masáže. Lidé mají tendenci přikládat si teplé ruce na bolavá místa a také z toho reflexu vycházejí masáže. Masáž má velmi příznivý vliv na lidský organismus a to nejen po stránce fyzické, ale také psychické. Pozitivní vliv masáže pozorujeme nejen na kůži, která se stává vláčnější a lépe prokrvenější, ale také na ztuhlých svalech a naší nervové soustavě. Velmi důležitou je v čínské medicíně masáž reflexní, která využívá především body na chodidlech. Reflexní masáž je metoda, která slouží jak k prevenci, tak k samotné léčbě. Reflexní masáž se hodí pro všechny věkové kategorie. V čínské medicíně se také využívá masáž Tuina, která působí na body pomocí různých druhů hmatů a takto dojde k velmi rychlému efektu úlevy. Tato masáž vám může pomoci, když vás trápí křeče, únava, nervové napětí, bolesti zad, šíje, bolesti hlavy. Tuina podporuje krevní oběh, pomáhá tělu zbavit se toxických látek a obnovuje rovnováhu celého organismu.

Ájurvéda

Ájurvéda (nebo také ayurvéda) je léčebný systém a také nauka o zákonitostech života. Také světová zdravotnická organizace (WHO) uznává tento lékařský systém. Ájurvéda je Tibetská medicína, jejíž filosofie je založen na třech vesmírných a tělesných energiích, které jsou v ideálním případě v harmonii. Mezi tyto energie patří lung, tripa a beken – do češtiny je můžeme přeložit jako vítr, žluč a sliz (hlen). Organismus začíná být nemocný v okamžiku, kdy tyto 3 prvky nejsou v harmonii (a zde můžeme pozorovat podobu s čínskou medicínou).

Lung (vítr) je představitelem vzduchu, je to pohyblivý, drsný, chladný a tvrdý prvek. Lung zodpovídá za psychosomatické procesy v lidském těle, umožňuje fyzické a mentální aktivity, dýchání, vylučování a řeč. Tripa – žluč je představitelkou ohně. Tripa je mazlavá, ostrá, štiplavá, horká a lehká. Tripa zodpovídá za žízeň, trávení, vstřebávání, látkovou výměnu, udržuje tělesnou teplotu, dodává lesk pokožce a zajišťuje odvahu a vůli. Posledním prvkem je Beken nebo také sliz (hlen) ten je studený. Mezi vlastnosti tohoto prvku patří olejovitou, chlad, tíže, pevnost, hladkost a lepkavost. Tibetská medicína tvrdí, že pokud budou tyto tři tělesné energie v harmonii, bude také celý organismus v pořádku. Bude-li však narušena pouze jedna z těchto energií, dochází k narušení rovnováhy organismu a to znamená onemocnění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11875 (cesky-magazin.cz#218)


Přidat komentář