Bylinky a jejich použití - druhy bylinek

Léčivých účinků bylin si lidé všimli už před mnoha tisíci lety. I v dnešní době moderní medicíny se stále využívá tradičních léčebných postupů, jako je např. akupunktura, homeopatie, masáže a zejména fytoterapie.

Bylinná léčba (neboli fytoterapie) je známá od nepaměti. Jedná se pravděpodobně o nejstarší a mnohdy také jediný dostupný způsob léčby. Podle archeologických nálezů z prehistorických sídlišť neandrtálců byly například řebříček obecný nebo proskurník lékařský využívány k léčbě už před 60 tisíci lety. O Egypťanech je zase známé, že hojně využívali antibakterálních účinků česneku a cibule k prevenci infekčních nemocí. První portréty rostlin můžeme nalézt již na tabulkách s klínovým písmem ze starobabylonské kultury. Nejstarším nejobsáhlejším záznamem je egyptský papyrus ze 16. století před Kristem, na němž je zdokumentováno na 700 rostlinných a zvířecích účinných látek.

Lékařské znalosti prvních vyspělých kultur zčásti převzali v antice řečtí učenci, kteří jsou považováni za skutečné zakladatele západní vědecké medicíny a lékařské etiky. Po nejznámějším z nich Hippokratovi (460 – 377 př. Kr) byly pojmenovány souborné spisy, znám jako Corpus hippocraticum, v nichž je popsáno nepřeberné množství rostlinných prostředků pro léčení různých nemocí. První obsáhlou evropskou knihou o léčivých bylinách sepsal kolem r. 60 po Kristu řecký lékař Pedanius Dioskurides, působící v Římě. V knize Materia medica jako první shrnul základy nauky o léčivech. Z podrobného popisu asi 600 bylin se rychle vyvinulo dílo, které mělo neobyčejný vliv na evropskou medicínu a jeho platnost trvala až do 17. století.

Osobní lékař římského císaře Marka Aurelia, řek Claudius Galénos neboli Galén 129 – 200 n.l.), více než kdo jiný ovlivnil historii medicíny na příštích 1400 let. Jako první popsal nauku o čtyřech šťávách, která se nazývá humorální patologie. Zakládá se na předpokladu, že veškerá příroda (ať už člověk, zvíře, rostlina či Země) se skládá vždy ze čtyř prvků, které jsou ve vzájemné rovnováze. Narušení této rovnováhy způsobuje nemoci.

Evropské, čínské a indické léčebné metody se zdánlivě velmi liší. Existují však silné společné znaky. Například teorie, že nerovnováha jednotlivých prvků těla vede k nemoci. Stejně jako Galén i indická nauka o léčení člení člověka a vět na prvky a základní principy (bioenergie - tridoša). Podle ájurvédského pojetí je vyvážená rovnováha jednotlivých energií předpokladem pro zdravý život. Tato myšlenka existuje i v principu jinu a jangu čínské medicíny. Vše existující má svůj protipól.

Ve zkratce řečeno, byliny nás provázejí od nepaměti, jsou jich tisíce, mají spoustu využití a dají se mezi sebou různě míchat a kombinovat. Až do konce středověku byla léčba bylinami plně využívána jak lékařskou medicínou, tak lidovým léčitelstvím. Od počátku novověku se koleje rozcházejí – nejprve pozvolna a později stále výrazněji. Sekularizace v Německu v r. 1803 zcela zastavila klášterní léčitelství. Ovšem naštěstí v jiných zemích, např. v Rakousku, Itálii a Rusku byla tato tradice dál rozvíjena. Ještě za druhé světové války bylo přibližně 90 % všech předepisovaných léků rostlinného původu. Ke konci 19. a na počátku 20. století byl chemický průmysl v takovém rozmachu, až se zdálo, že za několik dalších let bude člověku moci nabídnout i nesmrtelnost.

Ale roky přecházely, nesmrtelnost se kupodivu nedostavovala. Namísto ní se začaly ve stále větší míře projevovat nežádoucí účinky chemické léčby a lékaři si začínali uvědomovat, že mnoho lidí, kteří jsou chemicky léčeni, má posléze více problémů z léčby, než z vlastní choroby. A tak důvěra ve školní medicínu začala klesat a bylinky se začaly vracet. Mohutná poptávka po** rostlinných produktech** v posledních letech měla za důsledek vytvoření grénium odborníků, jež zkoumají činnost, použití a aplikaci fytofarmak. U mnohého, co se do lidového léčitelství a klášterní medicíny dostalo empirickým pozorováním, byl mezitím v laboratorních podmínkách prokázán vysoce efektivní účinek. Přitom se mnoho tradičních receptů za staletí prakticky nezměnilo, spíše obohatilo.

Fytoterapie neboli** bylinná léčba** může pomoci při většině onemocnění včetně dlouhodobých. V některých případech (např. u onkologických pacientů) může být použita jako doplňková nebo souběžná léčba nemocí. Tím dochází ke snížení dávek chemických léků. Obecně platí, že byliny pracují pomaleji, avšak působí více komplexněji a na buněčné úrovni než konvenční léky. Velkou výhodou fytoterapie vůči farmakoterapii je to, že fytoterapie má jen zcela minimální nežádoucí a vedlejší účinky. Každou bylinu můžeme přirovnat k malé chemické laboratoří. Proto – vedle hlavního specifického účinku, tedy proti něčemu, byliny vždycky vykazují ještě nespecifické, všeobecně posilující účinky, které jednotlivé chemické látky, vykazovat přirozeně nemohou. Takový lék potom zasahuje na více místech najednou, což je velmi prospěšné, zejména v případě, kdy není zcela přesně zjištěná diagnóza a nebo prvotní příčina nemoci.

Ale i v bylinné léčbě doba velmi pokročila a mnohé se změnilo. Zatím co dříve měli bylináři k dispozici pouze nejjednodušší lékové formy – obvykle vodné výluhy neboli čaje, dnešní fytoterapeut má k disposici prostředků mnohem více. Léčivé rostliny se používají ve formě nálevu, odvaru, obkladu, mastí, tinktur, kapslí, sirupů, aromaterapie a koupelí. Relativně novou kapitolou fytoterapie je Gemmoterapie neboli výtažky z pupenů, příp. semen rostlin.

Stejně jako u chemických léků i ve fytoterapii platí, že vždy by se člověk měl zajímat o vhodnosti užití dané byliny, jejích možných vedlejších či škodlivých účincích při nevhodném dávkování nebo kontraindikacích. Grémium odborníků vydává k ochraně obyvatelstva takzvaný negativní seznam rostlinných drog, jejchž použtí v lékových formách je posuzováno jako nebezpečné nebo nepříznivé. Mezi léčivými a jedovatými rostlinami neexistuje ostrá hranice, především záleží na správném dávkování a správné diagnóze. Pozor také na kombinaci některých léčivých bylin s moderními léky (například dlouhodobé užívání třezalky tečkované ve vyšších dávkách může snižovat účinek hormonální antikoncepce). Velmi opatrně by k některým bylinkám měly přistupovat těhotné a kojící ženy, a také rodiče malých dětí. Ovšem i v této kategorii je velké množství bylin, které jsou pro těhotné a kojící ženy a zejména pro děti přímo blahodárné. Nebojte se poradit se zkušeným fytoterapeutem o nejvhodnější kombinaci právě pro Vás. Stejně jako lékař, i** dobrý fytoterapeut** by se měl vyptat na Váš aktuální zdravotní stav, a měl by také znát rodinné genetické dispozice (např. cukrovka).

Bylinky a léčivé rostliny mají velmi široké využití. Mají bezpochyby výborný vliv na naše zdraví, krásu i psychickou pohodu. Používat je můžeme samotné nebo v různých směsích, v závislosti na aktuální potřebě. Na našem trhu již seženeme nepřeberné množství bylinek z celého světa – nejen naše evropské rostliny, ale také peruánské byliny, byliny čínské a tibetské medicíny, ájurvédské byliny, a mnohé další. Mnohé byliny (i exotické – např. Jinan, Aloe, Vanilka, Echinacea a další…) si také můžeme vypěstovat na svých zahrádkách nebo doma za oknem.

Bylinky - koupě

V našem internetovém obchodě máte možnost vybrat si z velkého množství léčivých bylin z různých koutů světa i výrobků z nich (extraktů, výluhů, gemmoterapeutik, sirupů, tobolek apod.) Najdete zde také např.:

  • bílé, zelené, černé, ovocné a kvetoucí čaje
  • kávu, koření, přírodní doplňky stravy – tzv. fytoterapeutika
  • biopotraviny a zdravou výživu, bezlepkové potraviny
  • výrobky z medu a dalších včelích produktů,
  • přírodní biokosmetiku, ekodrogerii, masážní oleje, aromaterapii
  • dárkové zboží a mnoho dalšího zboží pro zdravý životní styl.

Všechny tyto produkty a mnohé další si můžete objednat v e-shopu Bylinky od Irenky paní Ireny Farářové na www.irenafararova.shop1.cz. V případě dotazů nebo přání využijte e-mailovou adresu:** bylinkyodirenky@email.cz** nebo telefonní číslo 775 702 555, kde Vám sdělí spoustu rad a tipů pro zdravé tělo i ducha. Navštivte tento provoněný internetový obchod a vybírejte nejen z velkého množství léčivých bylin.

Bylinky a jejich použití - druhy bylinek na www.irenafararova.shop1.cz

Bylinky v kuchyni

Nejen v léčitelství se setkáváme s bylinkami. Své zastoupení mají i v kuchyni. Používají se sušené nebo čerstvé. Jsou nejlepším kořením, které si můžeme pořídit v obchodě nebo vlastním sběrem. Připomeneme si jen pár zástupců v této oblasti. Pažitka je zdrojem vitamínů B2 a C. Používá se nejčastěji k dochucování brambor, polévek a omáček. Kopr je velmi aromatický a známe jej hlavně ve spojitosti s koprovou omáčkou, používá se také k přípravě nálevů k zavařování. Libeček se přidává do hovězí polévky, brambor, těstovin, k masu, také do salátů z čerstvé zeleniny. Tymián se hodí k zvěřině, k rybám, přidává se i do pizzy.

Bylinné čaje

Bylinné čaje se většinou míchají z různých bylin, ale mohou být i z jednoho druhu byliny. Bylinné čaje pomáhají např. detoxikovat organismus, pomáhají s hubnutím, s nachlazením nebo s trávením. Heřmánkový čaj se používá při trávicích potížích a ke zklidnění nervů. Při chřipkách a nachlazení je vhodný čaj z květu černého bezu. Fenyklový čaj pomůže při nadýmání. Meduňkový čaj působí blahodárně na podrážděné nervy. Šípkový čaj je bohatý na vitamin C a užívá se jako prevence nachlazení. Čaj z kopřivy pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, snižuje hladinu krevního cukru, podporuje celkový metabolismus organismu.

Bylinné sirupy

V zimním období je velmi důležité podpořit náš imunitní systém a preventivně působit na naše zdraví. A právě k prevenci a také léčbě různých onemocnění můžete použít bylinné sirupy. Bylinné sirupy se vyrábí z pampelišek, černého bezu, máty, mateřídoušky atd. Bylinné sirupy můžete také přidávat do bylinných čajů a podpoříte tak mnohonásobně léčivý účinek. V některých případech nám bylinné sirupy mohou dokonce nahradit užívání léků. Pozitivní na bylinných sirupech je, že obsahují velké množství vitamínů. Ptáte se, kde si můžete bylinné sirupy koupit? K dostání jsou v lékárnách, obchodech, internetových obchodech nebo si je můžete vyrobit sami doma. Každý sirup se liší ve svých účincích, některé mohou pozitivně působit na zdravý spánek, jiné podporují náš imunitní systém, existují také sirupy pro lepší trávení nebo sirupy, které slouží jako prevence proti různým onemocněním.

Osoby, které mají problémy s pálením žáhy, mohou vyzkoušet zázvorový sirup. Proti střevním bakteriím, plísním a k podpoře trávení je vhodný sirup tymiánový. Na průjem je nejlepší sirup borůvkový a meduňka působí na dobrý spánek a deprese. Když vás trápí kloubní potíže, vyzkoušejte sirup rakytníkový. A na kašel je výborný sirup jitrocelový. Proti nadměrnému pocení a na posílení koncentrace je vhodný sirup z šalvěje.

Bylinky v aromaterapii

Rostliny obsahují ve svých částech (jako jsou kořeny, lodyhy, listy a další) kombinaci olejů, které známe jako éterické oleje. Aromaterapie posiluje rovnováhu organismu po fyzické a psychické stránce. Éterický olej můžeme použít k masážím, ke koupeli nebo k inhalaci.

Samotná** aromaterapie** však vyžaduje také stanovení diagnózy. Na základě dobře stanovené diagnózy, může být také zahájena kvalitní léčba. V obchodech poté můžete zakoupit různé druhy éterických olejů, buď ve formě směsi nebo jako jednotlivé vůně.

Oleje poté můžete používat k inhalaci. Inhalace je nejrychlejší cestou, jak dostat éterické oleje do krve. Inhalovat je možné trojím způsobem. Na kousek látky nakapejte několik kapek éterického oleje, přiložte látku k nosu a vdechujte. Dále můžete přidat jednu nebo dvě kapky do misky s horkou vodou, poté si přikryjte hlavu i s miskou ručníkem a vdechujte vodní páru s éterickým olejem po dobu pěti minut. Poslední možností je použít aromalampu, do které dáte tři kapky oleje a zapálíte svíčku. Aromaterapie může pomoci např. osobám, které trpí záněty vedlejších nosních dutin. Např. při inhalaci éterických olejů nad horkou vodou dochází k působení tepla a éterického oleje na vedlejší nosní dutiny a k uvolňování hlenu. Dejte přednost přírodním produktům a vsaďte na účinky bylin. Přibližte se blíže přírodě a dejte přednost bylinné léčbě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11886 (cesky-magazin.cz#257)


Přidat komentář