Bolest zad - příčiny

Bolí vás někdy záda? Nebo vás záda bolí často, či dokonce nepřetržitě? Pokud se chcete bolesti zbavit, je nutné nejprve odhalit příčinu bolesti. V některých případech to bude těžké, jindy to bude docela jednoduché.

A jaké bývají** příčiny bolesti zad**? Může jich být několik. Čtěte dále, možná objevíte tu svou.

Obezita

Obézní lidé si často vůbec neuvědomují, nebo možná přesněji řečeno si nechtějí připustit, že množství nadbytečných kil není jen vadou na kráse, ale že je to především zdravotní problém. Obezita však nezpůsobuje jen takové potíže, jako třeba infarkty atp, ale může stát i za bolestmi zad. Nadbytečné kilogramy totiž přetěžují páteř a zádové svalstvo a pak samozřejmě také klouby. Přetížená páteř a zádové svaly jsou nadměrně namáhány a začnou bolet. Takový člověk pak reaguje tím, že se raději moc nehýbe, jen převážně sedí nebo leží. Tím se však dostane do bludného kruhu: Pro bolavá záda se moc nehýbe – malá fyzická aktivita zvyšuje hmotnost – vyšší hmotnost ještě více zatěžuje záda a ty ještě více bolí, proto se pak hýbe ještě méně a tak pořád dokola.

Nedostatek pohybu

Pokud nejsou páteř, ale i svaly a klouby pravidelně procvičovány, rychle degenerují – páteř „tuhne“ – stává se méně pružnou, svaly slábnou, v kloubech se díky nedostatku pohybu zpomaluje až zastavuje proces regenerace chrupavky. A máme tu opět další bludný kruh. Pro nedostatek pohybu se člověku atrofují svaly, stává se nepružným, bolí ho záda a klouby, proto se raději hýbe ještě méně a problém se jen prohlubuje. Pod nedostatek pohybu bychom mohli zařadit i dlouhé sezení, například v kanceláři nebo u počítače, popřípadě za volantem. Mnohahodinové každodenní sezení může být příčinou bolesti zad i u lidí, kteří se jinak nějakému pohybu v rozumné míře věnují.

Přetěžování

Na opačném pólu se však může ocitnout ten, kdo v honbě za zdravím začne** své tělo přetěžovat**. Někteří lidé se rozhodnou, že budou sportovat, začne je to bavit. Časem se ale může stát, že se ve své disciplíně přestanou zlepšovat. Začnou to řešit tím, že na sebe začnou být tvrdí aby dosáhli lepších výsledků – nasadí si delší trénink, vyšší zátěž. Tím si však mnohdy uškodí, protože přetěžované tělo se nebude stíhat regenerovat. Jedním z důsledků pak mohou být bolavá záda nebo jiné části pohybového aparátu.

Bolest zad může způsobit i dlouhé** setrvávání ve vynucené pozici**, například když někdo musí být v práci neustále, byť třeba jen mírně ohnutý. To se pak dá řešit bohužel pouze změnou zaměstnání.

Chůze nebo běh po tvrdém povrchu

Ten, kdo rád běhá, by měl vždy dát přednost měkké lesní cestě nebo trávě. Běh po chodníku příliš zatěžuje naše klouby a páteř kvůli silným nárazům na tvrdý, nepružný povrch. Ani sebelepší boty pružnou zem nenahradí! I při chůzi je vždy lepší dát přednost louce, lesní nebo polní cestě či pěšině než chodníku nebo asfaltu.

Spaní na nevhodné matraci

Pokud spíte na gauči a bolí vás záda, pak nejspíš sami tušíte, čím to bude. Někdy však můžou záda bolet i v posteli a to s příliš měkké matrace, do které se propadnete, jakoby schoulíte a vaše záda jsou pak celou noc ohnutá. Bolest zad způsobuje i moc dlouhé ležení, takže kdo spává víc jak 9 hodin, pak si za bolesti zad také může sám. Vhodnou tvrdost matrace pro vaši hmotnost by vám měli poradit v profesionálních prodejnách nábytku.

Vážná choroba nebo poranění

Jen v zanedbatelném procentu případů za dlouhodobou bolestí zad stojí nějaké vážné onemocnění, například nádor. Výjimečně se stává i to, si někdo poraní páteř nebo nalomí žebro, ale neví o tom. Poranění páteře nebo žebra jako příčinu dlouhodobé bolesti zad pak určí až rentgen.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11829 (cesky-magazin.cz#6)


Přidat komentář