Bělení zubů, zubní implantáty, výroba můstků a korunek

Chybí vám nějaké zuby? Vadí vám, že máte mezi zuby prázdné místo, protože to nevypadá pěkně? Existují zubní implantáty, po jejichž aplikaci nikdo nepozná, že jeden nebo některé z vašich zubů nejsou pravé.

Pokud vás zajímá otázka zubních implantátů, ze čeho se vyrábějí a jak se do dásní aplikují, pak čtěte dále. Pokud máte** zabarvené zuby** a chtěli byste je mít bělejší, také vám poradíme, co s tím. Navíc pro vás máme tip na profesionální centrum estetické stomatologie, kde tyto a jiné služby týkající se zubů provádějí.

Zubní implantáty

Pokud vám chybí nějaký zub nebo více zubů a nechcete mít mezi zuby prázdné místo, pak by mohl být vhodným řešením zubní implantát. Zubní implantát by se dal označit jako umělý kořen zubu, který je chirurgicky vpraven do kosti horní nebo dolní čelisti na místo chybějícího zubu nebo zubů. Zubní implantáty se vyrábějí z velmi lehkého ale odolného kovu titanu nebo titanových slitin. Titan se řadí mezi biokompatibilní materiály, což znamená, že jde o materiál, který je lidským tělem přijímán snáze, než jiné druhy umělých materiálů. V praxi to znamená, že je vysoká pravděpodobnost, že zubní implantát bude tělem přijat a kost se s implantátem propojí. Tento proces se odborně nazývá** osseointegrace**.

zubní implantáty

Druhy zubních implantátů

Existuje mnoho druhů zubních implantátů. Mezi dva nejčastější typy patří dvoudobé implantáty kořenového typu a jednodobé implantáty čepelkového typu. V případě dvoudobého implantátu kořenového typu je do čelisti zavedena nitrokostní část implantátu a po uplynutí vhojovacího období je na nitrokostní část nasazen protetický pilíř. Následuje zhotovení otisků a výroba korunky či můstku. V případě jednodobého implantátu čepelkového typu je nitroústní část i protetický pilíř voperována jako jeden celek. Díky tomu odpadá vhojovací období a otisky mohou být zhotoveny krátce po implantaci. Dalším krokem je opět výroba korunky či můstku.

Korunky a můstky na zubním implantátu

Díky moderním přístrojům a materiálům je dnes možné zajistit, že korunky a můstky aplikované na** zubním implantátu** budou po estetické i mechanické stránce téměř nerozeznatelné od opravdových zubů. Je potřeba pamatovat na to, že o korunky i můstky je potřeba pečovat jako o opravdové zuby, čili provádět pravidelnou a dostatečnou ústní hygienu – dvakrát denně si čistit zuby a jednou denně používat dentální nit. Co se týče pravidelných kontrol u** zubního lékaře**, zcela dostačující jsou dvě pravidelné kontroly ročně, stejně jako u vlastních zubů.

Jsou zubní implantáty vhodné pro každého?

Obecně lze říci, že naprostá většina dospělých lidí může podstoupit aplikaci zubního implantátu. Ovšem některé faktory, jako velmi vysoký věk, zanedbaný či neléčený diabetes nebo také těžká závislost na kouření aj. obvykle znamenají nižší úspěšnost aplikace zubních implantátů, delší hojení ran a jiné komplikace. V případě že pacient trpí paradentózou, není důvod se aplikaci zubního implantátu vyhýbat. Právě naopak – zubní implantáty jsou v případě paradentózy velmi dobrým řešením. U velmi mladých pacientů existuje omezení z důvodu stále rostoucí a vyvíjející se čelisti. Spodní věková hranice v případě zubních implantátů není pevná a je třeba každý případ posuzovat individuálně.

Bělení zubů

Jsou vaše zuby zažloutlé nebo jinak nepěkně zabarvené? Toužíte mít zuby bělejší? Asi už jste slyšeli o bělících zubních pastách. Bělení zubní pastou však většinou není tak účinné, jako profesionální bělení v ordinaci zubního specialisty. Pokud chcete mít zuby skutečně krásně bílé, pak vám doporučujeme spíše bělení u specialisty. V současné době existují dvě metody, které se používají na profesionální bělení zubů nejčastěji.

bělení zubů

Kombinovaná metoda

Při** kombinované metodě** je potřeba vyrobit speciální plastové matrice. Ty se dělají pro každého** zájemce o bělení zubů** individuálně. Je to proto že matrice musí být přesné, aby byly účinné. Matrice musí doléhat na horní i dolní oblouky a musí na ně pasovat tak, aby to nebylo nepříjemné. Při této metodě se první bělení provádí v ordinaci. Zájemce o bělení zubů je při prvním bělení důkladně seznámen s dalším postupem, který již bude provádět sám během domácího bělení. Domácí postup bělení zubů kombinovanou metodou spočívá v aplikaci bělícího gelu do matric a jejich přiložení na zubní oblouky. Tento postup se provádí opakovaně a v předem dohodnutých intervalech. Celý cyklus** bělení zubů** kombinovanou metodou trvá asi tři až čtyři týdny.

Metoda Brite Smile

Moderní metoda Brite Smile si získává stále větší oblibu díky tomu, že je velmi rychlá a ve srovnání s klasickou dlouhodobou metodou mnohdy dosahuje i lepších výsledků. Bělení zubů metodou Brite Smile probíhá následovně: Nejprve je nutné ochrannou vrstvou zakrýt dásně a rty. Pro porovnání účinnosti celé procedury může být pořízen snímek zubů před bělením. Poté je na zuby nanesen bělící gel, který je následně aktivován světlem v modré oblasti spektra. Procedura trvá asi 20 minut. Aplikace metody Brite Smile trvá celkem pouze 3 x 20 minut a vše je hotovo. Stejně jako na začátku bělení, může být i na jeho konci pořízen snímek, aby bylo možno porovnat účinnost procedury a vzhled zubů před a po bělení. Nevýhodou bělení zubů je to, že není účinné na korunky, fasety a výplně. Z tohoto důvodu není bělení zubů vhodné pro ty, kdo mají korunky, fasety nebo výplně v těch místech, která jsou vidět při běžném úsměvu. To, jak dlouho vydrží zuby po proceduře bílé, závisí na zvyklostech pacienta – časté pití černého čaje, kouření atp. – tyto činnosti zuby zabarvují. Omezení nebo úplné vynechání těchto činností** účinek bělení zubů** výrazně prodlužuje. Rovněž používání speciální abrazivní pasty a pravidelná a dostatečná ústní hygiena prodlouží dobu, po kterou budou vybělené zuby výrazně bělejší.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11897 (cesky-magazin.cz#310)


Přidat komentář