Let balónem Praha, Plzeň

Už jste někdy letěli létajícím balónem? Letět létajícím balónem je skvělá zkušenost a výborný zážitek. Na chvíli se můžete oprostit od starostí všedního dne a oddat se pouze nádherným výhledům do širého kraje.

Když letíte balónem, můžete se alespoň na chvíli cítit jako pták. Zemská tíže jakoby pro vás v tu chvíli neplatila. Jen se tak vznášíte, pozorujete okolí, nádherné výhledy, přírodu, relaxujete a na chvíli můžete zapomenout na vše, co je tam dole. Let balónem je nezapomenutelný zážitek na celý život. Pokud se lety balónem odehrávají tam, kde bydlíte, můžete svou vesnici nebo své město vidět z ptačí perspektivy, což se vám za normálních okolností hned tak nepoštěstí. Let balónem může být také skvělý způsob, jak se pokusit vypořádat ze strachem z létání, protože je možné nechat balón připnutý na laně.

Kdy létají balóny?

Létající balóny létají nejčastěji v teplém období roku, přesněji od května do září. Pokud je příznivé počasí, mohou se lety uskutečnit i v ostatních měsících, třeba i v zimě. Létá se přibližně do dvou až tří hodin po východu slunce nebo dvě hodiny před západem slunce. A proč je let balónem takto omezen pouze na časné ranní o pozdně odpolední hodiny? Za vše jsou zodpovědné stoupavé proudy teplého vzduchu, které v atmosféře vznikají vlivem slunečního záření. V těchto teplých proudech je balónový let nepřípustný. Pokud si ovšem domluvíte let balónem na chladné období roku, budete moci letět i přes den, protože na podzim a v zimě se teplé stoupavé proudy zpravidla netvoří.

V případě, že by vás lákal noční let balónem, pak máte nejspíše smůlu, protože v noci balóny z důvodu velkého rizika střetu s překážkami (například sloupy a dráty elektrického vedení, stromy, komíny,…) nelétají. Stejně tak nebezpečné by bylo noční přistávání do neosvětleného prostoru. Dalšími omezujícími faktory pro let balónů jsou teploty, které nesmějí překročit 30 stupňů celsia a vítr, jehož rychlost nesmí překročit 5 metrů za sekundu při zemi. Balónem se nelétá ani za deště, sněžení nebo mlhy.

Jak se ovládá létající balón?

Mnozí lidé, kteří ještě nikdy neletěli balónem, si myslí, že se dá balón ovládat podobně, jako třeba letadlo. Jenže takhle létající balón nefunguje. U létajícího balónu je možné docela snadno měnit výšku letu, čili stoupat nebo naopak klesat. Dociluje se toho změnou teploty vzduchu uvnitř balónu. Co se týče ovládání směru letu, zde už je věc značně obtížnější protože balón nemá žádný volant, kormidlo ani cokoliv jiného k řízení. Do jisté míry je možné měnit směr letu klesáním nebo stoupáním, protože v různých výškách často vítr vane různými směry. Možná si říkáte, že když nelze balón řídit, musí to být strašně nebezpečný a riskantní dopravní prostředek. I přesto, že létající balón není možné tak snadno řídit, patří paradoxně mezi nejbezpečnější létající dopravní prostředky.

Trasy letu létajících balónů jsou většinou podobné, což je dáno tím, že vítr většinou vane podobným směrem. Pokud někdy vítr fouká z jiného směru, samozřejmě se tomu přizpůsobí celý let. Pokud je pilot létajícího balónu z důvodu nastalých meteorologických podmínek přesvědčen, nebo má jen pochybnosti, že za takovéto situace je let nevhodný, pak může být let zrušen i na poslední chvíli. To se sice zdá být nepříjemné, ale na druhou stranu právě přísné podmínky zaručují vysokou bezpečnost letu balónem.

Kde létající balón přistává?

Vzhledem k tomu, že není možné tak snadno létající balón řídit, přistává se na různých místech, zpravidla na nějaké větší louce. Aby bylo zaručeno, že se nějaké vhodné místo pro přistání vždy najde, jsou trasy balónů voleny tak, aby končily někde ve venkovské krajině. Z tohoto důvodu není možné přistávat z balónem někde ve městě a proto se také balónové lety nekonají například přímo v Praze, ale vždy někde za městem.

Jak vysoko balóny létají?

Pro zájemce, kteří nechtějí v balónu letět moc vysoko, je možné nechat balón připoutaný lanem k zemi. V takovém případě se balón pohybuje okolo 20 metrů nad zemí. Při standardních letech může balón vyletět až do výše jednoho kilometru. Proto je důležité se i v létě na takový let balónem dobře obléci, protože ve výšce jednoho kilometru nad zemí může být až o 10 stupňů méně než dole. Nejníže létají balóny okolo výšky 150 metrů nad zemí. Nad městy je pak nejnižší povolená výška 300 metrů.

Reklama na létajícím balónu

Na létajícím balónu je možné umístit i reklamu. Pokud jste zájemce o reklamu umístěnou na létajícím balónu, pak si můžete vybrat například jednorázovou reklamu, která se na balón pouze připne. Pokud ovšem chcete, aby létající balón nesel vaši reklamu dlouhodobě, je možné vyrobit takový balón, který ponese vaše logo nastálo. Kromě toho je možné dokonce vyrobit létající balón v určitém tvaru, například lahve, domu, zvířete atp.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11801 (cesky-magazin.cz#115)


Přidat komentář