Investice a finanční poradenství - Jindřichův Hradec

Peníze hýbou světem. A i když by peníze neměly být tím nejdůležitějším činitelem v našem životě, přesto je důležité se svým financím náležitě věnovat a pečlivě promyslet jak s nimi naložit.

Přemýšlíte nad tím, co udělat se svými penězi? Hledáte vhodný způsob, jak peníze investovat nebo spořit? Potřebujete sjednat pojištění nebo půjčku? Pokud si však nevíte rady, anebo chcete raději slyšet názor a doporučení někoho zkušenějšího, kontaktujte finančního poradce.

V čem spočívá práce finančního poradce?

Hlavní rolí finančního poradce je pomoc při orientaci ve stávajících finančních a pojišťovacích produktech, které nabízí náš stávající trh. Nejdříve finanční poradce posoudí finanční nebo pojišťovací produkty, které již využíváte a stanoví optimální míru zabezpečení. Poté pro vás finanční poradce vybere nejvhodnější produkt na míru pro vaše požadavky, možnosti a potřeby. Aby byla pomoc finančního poradce opravdu přínosná, je důležité, aby nebyl zaměstnancem žádné banky či jiné společnosti poskytující finanční produkty nebo pojištění, neboť jedině tak pro vás bude vybírat finanční nebo pojišťovací produkty nezávisle. Finanční poradce vám doporučí nejvhodnější produkty, navrhne finanční plán a pokud budete mít zájem, rovnou s vám uzavře smlouvu na vybraný finanční či pojišťovací produkt. Finanční poradce tak poskytuje komplexní finanční a pojišťovací služby.

Jaké finanční a pojišťovací produkty nabízí současný trh?

Současný finanční trh nabízí velké množství nejrůznějších produktů. Především nabídka pojištění je velmi rozsáhlá, ale i v případě, že přemýšlíte o investování, spoření nebo půjčce, je z čeho vybírat. Pro účely pořízení bydlení jsou vhodné hypoteční úvěry a rovněž tak stavební spoření a následný možný úvěr ze stavebního spoření, který je obvykle výhodnější než jiné typy půjček. Stavební spoření je vhodné samozřejmě i pro účely spoření. Další spořicí produkty jsou pak penzijní připojištění, spořící účty nebo investiční fondy. Pro účely zabezpečení se hodí také investiční životní pojištění a dále životní a úrazové pojištění, pojištění majetku a odpovědnosti, pojištění nemovitosti a mnoho dalších typů pojištění. Pro podnikatele se jistě hodí znát podrobnosti o státních dotacích a daňových úlevách.

Pojištění a jeho druhy

Na výběr je velmi mnoho druhů pojištění. Pro větší přehlednost si můžeme pojištění rozdělit na dvě základní skupiny, a to pojištění životní a neživotní:

Životní pojištění

Životní pojištění sice váš život ochránit nedokáže, ale zato pomůže vašim blízkým, kdyby se vám něco stalo. Základním účelem životního pojištění je totiž zajistit pro vaši rodinu dostatek financí v případě vaší náhlé smrti. Životní pojištění je však výhodné pouze v případě, kdy je vaše rodina na vašich příjmech finančně výrazně závislá. Pokud chcete využít životní pojištění a zároveň u toho i spořit nebo investovat, je to možné. V tom případě si vyberte kapitálové nebo investiční životní pojištění. Další typy životního pojištění jsou rizikové životní pojištění, které v sobě spořící ani investiční složku nezahrnuje a důchodové životní pojištění, které slouží ke zlepšení vaší finanční situace v důchodu.

Neživotní pojištění

Další typy pojištění, kterých je velmi mnoho, se nazývají neživotní pojištění. Protože si lze dnes pojistit snad cokoliv, vyjmenovávat všechny druhy neživotního pojištění by bylo hodně zdlouhavé. Mezi základní a nejčastěji používané** typy neživotního pojištění** patří například pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, havarijní pojištění, úrazové pojištění, penzijní připojištění, pojištění právní ochrany, soukromé zdravotní pojištění, cestovní pojištění, pojištění odpovědnosti a další.

Půjčky - hypotéky, úvěry

Mezi nejčastěji používané typy půjček v naší zemi patří hypotéky a úvěry včetně úvěru ze stavebního spoření. Další typy půjček jsou například kontokorent na běžném účtu, půjčka na kreditní kartu, a půjčkou je také leasing nebo i nákup zboží na splátky. Úvěry a hypotéky jsou mezi lidmi oblíbené proto, že umožňují rychle dosáhnout na vlastní bydlení popřípadě na rozjezd podnikání apod. Jejich výhodou i nevýhodou je však to, že bývají zpravidla uzavírány na velmi vysoké částky a také na velmi dlouhou dobu, často i na desítky let, což z nich činí opravdu náročný závazek. Z tohoto důvodu je velmi důležité dobře zvážit všechna pro i proti hypotéky či úvěru nebo jakékoliv jiné půjčky. Především si promyslete, zda se chcete finanční instituci zavázat na tak dlouhou dobu, zda danou věc či nemovitost opravdu musíte mít co nejdříve a zda zvládnete každý měsíc po mnoho let určitou částku ze svého rozpočtu odložit na úhradu splátky. Při výběru půjčky se zaměřte především na výši úrokových sazeb neboli RPSN (čím nižší, tím lépe pro vás) a na výši poplatků za předčasné splacení úvěru. Dále popřemýšlejte také nad tím, zda by nebylo rozumné připojistit se proti neschopnosti splácet půjčku, například z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazu nebo smrti.

Spoření financí

Spořit se dá velmi různě. Můžete si peníze schovávat třeba někde doma. Pokud ovšem chcete, aby vám na vašich úsporách nabíhaly alespoň nějaké úroky, je vhodné využít nějaký spořící produkt. Pro využívání spořicího produktu samozřejmě nemusíte čekat až nějaké peníze naspoříte, ale můžete si spoření založit a teprve pak začít spořit pravidelným měsíčním přispíváním určité částky. U některých spořících produktů ani není nutné, aby příspěvky byly pravidelné, ale můžete je vložit například jen jednou za rok. Pravdou sice je, že spoření vám žádné závratné částky nevydělá, ovšem pořád jsou lepší nízké úroky než žádné úroky. Pokud chcete, aby vaše úspory rostly rychleji můžete vyzkoušet investování.

Uspořené peníze – jak s nimi naložit

Kdo z nás může říci, že má peněz nazbyt, aby si mohl dopřát to, co nejen potřebuje, ale také si přeje? Spíše to vypadá tak, že zaplatíme pravidelné, případně mimořádné poplatky a zbytek výplaty nám pokryje nákup jídla, kdy se někdy trochu více "rozšoupneme" a dopřejeme si nějakou tu specialitu, dále doplníme zásoby hygienických prostředků, koupíme nějaké to oblečení pro sebe či děti a s netrpělivostí čekáme na další výplatu. Není pak divu, že tímto způsobem toho moc neušetříme, a tak jen sníme o lepší dovolené, autě, rekonstrukci bytu apod. V onom „zbytku výplaty“ je však možné najít rezervy, finanční rezervy. A pokud víme, kde rezervy hledat, jak s nimi naložit, můžeme poměrně snadno dosáhnout našich vytyčených cílů. Řeč je o vhodném investování.

Investice a jejich důležitost

Investicí však není v pravém slova smyslu nechat „peníze navíc“ na běžném účtu, byť by byl spořicím. Mnohem prozíravějším řešením je investovat do výkonných akcií. Ano, jenže zde může mít řada z nás mantinely. Mantinely v podobě obav či neznalostí. Akcie jako takové můžeme vnímat jako něco, co neumíme „uchopit“. Jsme zvyklí na jistotu, kterou vidíme, držíme v ruce apod. A tak se nepouštíme do neznámých obchodů. Jenže to je velká škoda, protože právě investování do akcií pro nás může znamenat splnění si našich přání a snů. Nemusíme však být sami při volbě investování do akcií. Můžeme totiž využít odborných služeb některého z profesionálních finančních poradců. Finanční poradce nás může zasvětit do „tajů akcií“ a dle našich finančních možností, ale i požadavků, doporučit tu nejlepší volbu. Investice do akcií představují výkonný nástroj pro řízení rizik, které se týkají poklesu hodnoty prostředků aj. U bankovního účtu nemůžete čekat přínos v podobě reálného výnosu, u akcií však ano.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11780 (cesky-magazin.cz#492)


Diskuze a zkušenosti

Alla | 22.12.2013 19:33
Re: Investice a finanční poradenství - Jindřichův Hradec Někde jsem četla, abychom vždy měli peníze dost, máme 1/3 utratit na život, 1/3 dát na charitu a 1/3 použít na vzdělávací programy. Jedině na co tady zapomněli, je Černý den, který nastal, když jsem si měnila nábytek a právě tehdy se mi porouchala pračka (ano, velmi prozaicky) a musela jsem si vzít půjčku. Musím říct od Door ji mám už po třetí a to bez jakýkoliv poradců. Na ty investic fakt nejsem, tak jsem vybrala z toho, čemu jsem rozuměla.


Přidat komentář