Hypotéky - Praha a okolí

Potřebujete půjčku, ideálně hypotéku, která nabízí nejvýhodnější Úrokové sazby? Jaké jsou výhody a nevýhody hypotéky a co dělat v případě, když banka hypotéku neposkytne? Čtěte dále.

Kdo si chce vzít půjčku, obvykle má před očima jen kladné stránky půjčky, kterými jsou věci nebo služby, které si může za získané peníze okamžitě pořídit. Málokdo však myslí také na to, že příjemné chvíle budou vykoupeny léty každoměsíčního splácení.

Půjčky a hypotéky – kdy ano a kdy ne?

Potřebujete půjčit peníze? Před tím, než uzavřete půjčku je dobré provést si podrobný propočet veškerých příjmů a výdajů domácnosti.

Je půjčka ve Vašich možnostech a skutečně ji potřebujete?

Dle podrobného a pečlivě provedeného výpočtu příjmů a výdajů si můžete určit, jaká částka Vám měsíčně zůstává a podle toho si vytvořit představu, zda budete schopni splácet každý měsíc pravidelnou splátku, často i po mnoho let. Pakliže Vám vychází, že by Vám každoměsíční splátky dělaly problémy, raději zvažte, zda je půjčka skutečně dobrý nápad.

Při výpočtu počítejte také s horším scénářem jako například, že o jeden z příjmů domácnosti můžete přijít. Pokud byste se v takovém případě podle propočtu dostali do neúnosných finančních problémů, půjčku si raději ještě jednou dobře promyslete.

Je lepší půjčka nebo spoření?

Když si berete půjčku, myslete dopředu a uvědomte si, že kdybyste namísto splátek tytéž peníze odkládali stranou, pak za stejně dlouhou dobu, po kterou byste jinak platili splátky, získáte podstatně vyšší úspory, než kolik peněz dostanete na půjčce.

Před uzavřením smlouvy o půjčce je také důležité se zeptat, zda onu věc nebo službu skutečně potřebujete, nebo bez ní dokážete bez problémů žít i dál. Mnohdy pak zjistíte, že šlo o tužbu, na kterou po pár týdnech už ani nepomyslíte.

Hypotéka Praha

Pakliže jste pevně rozhodnuti, že půjčit peníze skutečně potřebujete a chcete si za ně pořídit bydlení, jako nejvýhodnější k tomuto účelu se jeví hypotéka, která obvykle nabízí nejnižší úroky ze všech půjček a zároveň poměrně vysokou částku i možnost rozdělit si splácení na dlouhá léta, takže splátky tolik nezatíží rozpočet domácnosti.

Hypotéka v Praze – na co a na jak dlouho?

Hypotéku máme obvykle spojenou jen s pořízením nebo rekonstrukcí bydlení. Některé banky však nabízejí hypotéku i k jiným účelům, ale podmínky se liší a nejsou již tak výhodné. Aby bylo splácení hypotéky únosné, je možné si splátky rozdělit až na 40 let. Na druhou stranu čím déle budete splácet, tím více přeplatíte na úrocích.

Hypotéka a předčasné splacení Praha

Pakliže se Vám poštěstí přijít k penězům, nebo něco uspořit, hypotéku můžete splatit i předčasně, případně můžete zaplatit mimořádnou splátku, která bude vyšší než ostatní pravidelné splátky a tím snížit svůj závazek u banky a zároveň zkrátit dobu splácení. Paradoxem je, že banky dříve za předčasné splacení hypotéky vybíraly nepříjemně vysoké poplatky, což se u některých finančních ústavů dochovalo dodnes, avšak jiné banky tento poplatek zrušily, anebo jej nevybírají v případě mimořádné vyšší splátky.

Hypotéka a životní pojištění Praha

Naprostá většina bank vyžaduje, aby měl žadatel o hypotéku uzavřeno životní pojištění. Životní pojištění chrání pozůstalé před finančními problémy v případě úmrtí živitele rodiny (tedy osoby s nejvyššími příjmy v domácnosti) nebo jeho zranění, které mu znemožní být výdělečně činný.

Protože v případě úmrtí nebo vážného zranění živitele rodiny by se pozůstalí členové domácnosti pravděpodobně dostali do neschopnosti splácet hypotéku, banka toto pojištění vyžaduje, aby tím před nesplácením hypotéky ochránila jak sebe, tak i pozůstalé členy domácnosti.

Hypotéka a ručení nemovitostí Praha

Žadatel o hypotéku dále potřebuje svou žádost podložit nemovitostí, kterou bude ručit. Může se jednat o nemovitost, která je již ve vlastnictví žadatele, anebo teprve bude zakoupena za peníze poskytnuté z hypotéky.

Ručení nemovitostí slouží jako záruka, že v případě nesplácení dostane své peníze banka zpět tím způsobem, že nemovitost bude prodána v dražbě a její výtěžek poslouží k umoření závazků dlužníka u banky.

Žádost o hypotéku a její schválení

Kdo někdy zkoušel žádat o hypotéku, ten ví, že to není žádný med. Je nutno vyplnit dotazník žadatele, který je poměrně podrobný a dalo by se říci, že až „vlezlý“. Jinými slovy musíte bance poskytnout dost informací, na jejichž základě banka provede analýzu žádosti a podle toho Vám buď vyhoví a poskytne hypotéku v plné výši, anebo Vám nabídne nižší než požadovanou částku, případně neposkytne hypotéku vůbec.

Důvody pro neposkytnutí hypotéky anebo nabídnutí nižší než potřebné částky mohou být například příliš nízký příjem domácnosti anebo pouze jeden příjem v domácnosti, zaměstnání v odvětví s „nejistou“ budoucností anebo pracovní smlouva na dobu neurčitou, příliš vysoký věk žadatele, zápis v rejstříku dlužníků anebo záznam v rejstříku trestů týkající se činů hospodářské povahy (finanční podvody), případně jiné důvody.

Pokud Vám banka hypotéku neposkytne, anebo nabídne nízkou částku, nejspíše budete naštvaní anebo zklamaní, ale na druhou stranu je to i pro Vaše dobro, neboť banka již má jisté zkušenosti a tak dokáže odhadnout, u koho je vyšší pravděpodobnost, že u něj mohou nastat během dlouhé doby trvání hypotéky problémy se splácením.

Pakliže byste v případě neúspěchu chtěli vyzkoušet jinou banku, zpravidla to nemá cenu, protože i konkurenční banky v tomto ohledu mezi sebou spolupracují a neúspěšného žadatele tak většinou odmítnou i v další bance bez toho, aniž by vůbec bylo třeba podávat žádost.

Když ne hypotéku, tak půjčku ze stavebního spoření?

Mezi poměrně výhodné úvěry patří půjčka ze stavebního spoření, která je však připravena jen pro majitele stavebního spoření, kteří dosáhli cílové částky. Protože stavební spoření trvá 6 let, pomýšlet na takovou půjčku je asi reálné jen pro ty, kterým se již konec smlouvy a dosažení cílové částky blíží.

Úvěr u bankovní nebo nebankovní společnosti?

Pokud se Vám nezdařilo získat hypotéku, můžete si vzít úvěr, avšak ten již zpravidla nenabízí tak vysoké částky a k tomu má obvykle vyšší úroky (s výjimkou některých spotřebitelských úvěrů na nákup automobilu nebo elektroniky, které mohou být i zcela bez navýšení). Proto je v případě, kdy máte o úvěr zájem, obzvláště důležité provést si finanční rozvahu spočívající v tom, že sečtete všechny své příjmy a na druhé straně všechny své výdaje a následně výdaje odečtete od příjmů, díky čemuž zjistíte, kolik peněz jste schopni reálně odložit každý měsíc stranou na splátky a zda jste vůbec schopni úvěr několik let splácet.

Úskalí úvěrů spočívá také v tom, že je velmi často nabízejí nejrůznější nebankovní společnosti, u nichž jsou obvykle úroky ještě vyšší než u bankovních úvěrů a navíc jsou často ochotny půjčit klientům bez jakéhokoliv prověřování jejich finanční situace, což nakonec vede jen k problémům se splácením. Proto si při těchto typech půjček dejte dobrý pozor a pokud si úvěr nakonec nerozmyslíte, raději dejte přednost známým společnostem a vyhněte se těm, které nabízejí peníze ihned a bez prověření klienta, anebo požadují nevratný vstupní poplatek, který od Vás vyberou i v případě neposkytnutí půjčky, případně vyžadují volání na draze zpoplatněnou telefonní linku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11796 (cesky-magazin.cz#625)


Diskuze a zkušenosti

Králiková | 05.05.2015 20:06
Re: Hypotéky - Praha a okolí test 20:06 formulář hypo


Přidat komentář