Zimní dovolená 2012

Zima je pro mnohé obdobím dovolených. V tomto čase se věnujeme hlavně zimním sportům. V České republice najdeme mnoho lyžařských středisek. Pokud si z nich nevybereme, můžeme vyrazit do zahraničí.

Zimní dovolená

Podobně jak období školních prázdnin máme spojené s letními dovolenými, tak první měsíce nového roku se nám váží se zimním odpočinkem. Někteří si zvykli již povánoční poslední týden roku trávit mimo svá bydliště a Nový Rok vítat někde na horách nebo v exotických přímořských letoviscích.

Zimní sporty

Ač v dnešní době vyrážíme na dovolené s různými představami o trávení našeho volného času, lyžování nadále zůstává nejoblíbenější zimní aktivitou. Můžeme zůstat věrni českým svahům nebo se vydat do zahraničí. Kvalita českých sjezdovek se podobně jako standard ostatních turistických služeb v posledních letech zlepšila. Bohužel to však bylo spojeno s růstem cen. Česká republika je hornatou zemí, takže milovníci lyžování z jakéhokoliv českého, moravského nebo slezského místa nebudou muset urazit více než 150 km, aby se ocitli na nejbližším kopci.

Krkonoše - skiareály

Krkonoše jsou naším nejvyšším pohořím. Podobně jako některé další naše hory tvoří hranici České republiky s cizinou, tyto konkrétně s Polskem. Kromě naší nejvyšší hory Sněžky tu najdeme ještě dalších 15 hlavních vrcholů s výškou nad 1000 metrů. Uvidíme tu památky roubené architektury a to jak pojizerského tak podkrkonošského stylu. Lyžaři si mohou vybírat z mnoha středisek zimních sportů. Jedno z nich se nachází v největším městě oblasti Vrchlabí na okraji Krkonoš. Tento skiareál je vhodný pro rodiny s dětmi. Běžkaři jistě ocení pohodlný přístup na běžecké trasy Benecka a Míseček. Součástí tohoto** Skiareálu Kněžická hora** je i třísedačková lanovka, kotvový vlek a poma. K dispozici je šest sjezdovek s celkovou délkou takřka 7 km, které jsou denně upravovány. Hlavní tratě jsou uměle zasněžovány. Denní permanentka zde vyjde na 420 Kč.

Ve** Velké Úpě** se nachází Skiport, který nabízí středně těžké lyžařské terény. Také i tady můžeme použít třísedačkovou lanovku a dva kotvové vleky. Za zimní lyžařské radovánky tady zaplatíme 600 Kč denně. K dalším známým centrům patří** Žacléř**, ve kterém najdeme 5 kilometrů sjezdovek všech obtížností. Ve** Svobodě nad Úpou** lze lyžovat v** skiresortu Černá. Hora**. Ta je vhodná pro** rodinné lyžování**. K němu se nám tady nabízí tři vleky a stálá slalomová trať s časomírou. Cena tady činí 350 Kč na den. V Jablonci nad Jizerou lze využít skiareál Kamenec s měřenou slalomovou sjezdovkou. Tady vydáme za celodenní lyžování 370 Kč.

Orlické hory - skiareály

Orlické hory také patří k vyhledávaným zimním cílům. Najdeme je na východě Čech a podobně jako Krkonoše se o ně dělíme s Polskem. Nejznámějším** lyžařským střediskem** je tady** Deštné** se šesti sjezdovkami různé obtížnosti. Z peněženky tady budeme muset vytáhnout 420 Kč denně. Dlouhými** lyžařskými tratěmi** se vyznačují Říčky. Denní permanentku tady mají za 480 Kč. Dvěma sjezdovkami se může pochlubit rovněž areál Peklák, na kterém si zalyžujeme za 380 Kč na den.

Jizerské hory - lyžování

Vhodné podmínky pro lyžování nabízí také Jizerské hory. U vleku U Čápa najdeme čtyři modré sjezdovky (290 Kč/den). V Javorníku, ve středisku Obří sud, najdeme bobovou dráhu.

Krušné hory - lyžování

V** Krušných horách** narazíme na dva hlavní areály zimních sportů. Zatímco Bouřňák je vhodný pro zkušené lyžaře (380 Kč/den), Klíny nabízejí spíše rodinné lyžování (290 Kč/den).

Jeseníky a Beskydy - lyžařská střediska

Na Moravě můžeme volit mezi Jeseníky a Beskydami. V prvně zmiňovaných horách jsou známá** střediska Ovčárna** na nejvyšší hoře Praděd, Červenohorské sedlo, Ramzová a Karlov. Ceny se pohybují okolo 400 Kč na den. V Beskydech najdeme dobré podmínky k lyžování na mnoha místech. K nejznámějším střediskům tady patří Bílá, Pustevny, Velké Karlovice, Soláň a Mosty u Jablunkova. Bílá nám nabízí sedačkovou lanovku a čtyři lyžařské vleky z toho jeden dětský (280 Kč/den). Na Pustevnách je k dispozici kromě lanové dráhy 8 vleků (395 Kč/den). Ve Velkých Karlovicích jsou vleky u hotelů Galik a Horal (220 Kč/den). Soláň nám nabízí lyžování za 200 Kč na den. V** Mostech u Jablunkova** zaplatíme denně 380 Kč a využívat můžeme čtyři vleky.

Slovensko - lyžování

Slovensko je častým zimním cílem českých turistů. Zde k nejoblíbenější destinaci patří** Vysoké Tatry**. Známá** lyžařská střediska** v těchto horách jsou** Tatranská Lomnice a Hrebienok v Starém Smokovci**. Ten nabízí kromě pozemní lanovky přes čtyři kilometry tratí. Navíc tu nejdeme 2,6 km dlouhou sáňkařskou dráhu. Za jednodenní skipas zde dáme 19 EUR.

Alpy - lyžařská centra

Dalším oblíbeným místem je Rakousko. Lyžařská centra zde najdeme doslova na „každém rohu“. Ceny tady jsou od 15 – 50 EUR na den. V Itálii si čeští lyžaři oblíbili Dolomity. Ceny jsou zde o něco přívětivější než v sousedním Rakousku. Finančně náročnější je Švýcarsko, kde se nám za to nabízí prvotřídní služby. Ve Francii patří k známým centrům oblast Roche Béranger, která je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Ve středisku Le Recoin si zase na své přijdou zkušení lyžaři. U našich západních sousedů v Německu je vyhlášeným regionem bavorský Berchtesgaden s okolím. Kromě sjezdařských tratí nabízí i spoustu vyžití běžkařům. Rodiče s dětmi si oblíbili Hochschwarzeck a množstvím jednodušších sjezdovek. Rovněž malé Slovinsko může lyžařům nabídnout zajímavá místa na svém kousku Alp. K nejznámějším patří Bovec nacházející se na rozmezí Slovinska, Rakouska a Itálie.

Netradiční evropské destinace

Trochu** netradiční místa** nejdeme i v Bulharsku, které se v posledních letech více zaměřilo na turistiku a zlepšilo standard služeb. Čeští turisté v této zemi najdou kromě krásné přírody i velice přijatelné ceny. Nejznámějším místem zimních radovánek je Bansko. Rumunsko má také několik zimních středisek v oblasti Karpat. Za zmínku stojí Poiana Braşov. I tady budeme mile překvapeni tamními cenami. Pokud se vydáme východním směrem, můžeme využít center Slavske nebo Skole v ukrajinské části Karpat. Najdeme tady prázdné svahy a poloviční ceny ve srovnání s Českou republikou.

Před cestou na zimní dovolenou

Ať už si zvolíme jakékoliv místo pro naši zimní dovolenou, měli bychom se před odjezdem nejdříve seznámit blíže se specifikou místa, kam se vydáváme. Pokud vyrážíme automobilem naplánovat si cestu, zjistit dálniční poplatky a ceny pohonných hmot. Doporučuji si rezervovat ubytování hned, jak budeme přesně znát termín našeho pobytu. Nezřídka se totiž stává, že noclehy v námi zvolené ubytovací kategorii či cenových relacích se brzy vyprodají. V dnešní době má většina** zimních středisek** přehlednou prezentaci na internetu, kde se můžeme informovat nejen o zvoleném místě, ale také najdeme mnoho užitečných rad a odkazů na turistické služby. Pokud si ale netroufáme vyjet na zimní dovolenou tzv. „na vlastní pěst“, můžeme využít služeb cestovních kanceláři. Takřka všechny nabízejí své služby i v zimním období.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11352 (cesky-magazin.cz#60)


Přidat komentář