Výběr správné sportovní obuvi

Stále hledáte kvalitní sportovní obuv pro váš oblíbený sport? Nevíte si rady s výběrem správné obuvi? Chcete si ušetřit zdraví a páteř díky správným a kvalitním botám? Najděte tu správnou obuv pro vás.

Že sport patří k zdravému životnímu stylu, jistě víte, a tak by měl každý z nás sport zařadit do svého života a brát ho jako jeho součást. Ať už se rozhodnete pro tenis, běh, fotbal či volejbal, je to jedno. U každého sportu platí pravidlo, a to mít vhodnou a hlavně kvalitní sportovní obuv. A jak takovou kvalitní obuv vybrat a kde ji koupit? To se dozvíte následovně.

Různý sport, různý druh sportovní obuvi

Na trhu je tolik druhů bot, že se mnozí budou asi jen těžko orientovat v tak velkém množství a možnostech výběru. Sportovní obuv se dělí podle určitých faktorů. Záleží na různých výrobcích, různých materiálech a různých výrobních postupech a provedení. Mezi základní rozdělení sportovní obuvi patří – účelovost obuvi, střih a šířka obuvi, způsob provedení výroby, tvar a velikost obuvi. Na sportovní obuvi byste rozhodně neměli šetřit, neboť v tomto případě jde i o vaše zdraví. To ovšem neznamená, že čím dražší obuv si koupíte, tím bude kvalitnější. Samozřejmě v mnohých případech tohle pravidlo platí, ovšem nemusí to být vždy.

Síla, kterou při sportu, jako je například běh, dopadáme na zem je mnohonásobně větší než při běžné chůzi, a proto bychom tyto nárazy měli správnou a kvalitní obuví tlumit.

Podle čeho vybírat sportovní obuv?

V prvé řadě se musíme rozhodnout podle toho, jaký sport a na jakém povrchu budeme s danou obuví provozovat. Záleží také na tělesných dispozicích a váze podle, které se určí odpružení podrážky.

Pokud se už rozhodnete investovat, měli byste si zajít do specializované prodejny a poradit se přímo s odborníkem. Nejen, že by se vás měl zeptat, pro jaký sport obuv hledáte a jestli jste začátečník nebo pokročilý, ale také třeba na typ povrchu, na kterém se budete pohybovat. Měl by Vám umět popsat model, který je pro Vás nejvhodnější tzn. vše o dané značce, v čem je výhoda dané obuvi atd. Než si boty odnesete domů, měli byste si ještě v obchodě obě boty nazout a zkusit se v nich projít, proběhnout či poskočit zda opravdu dobře sedí. Prsty Vás na chodidlech nesmí tlačit, a prostor pro ně určený musí být dostatečný. Při běhu a jiné fyzické aktivitě mohou prsty totiž mírně otékat. Je proto dobré koupit boty o půl čísla až číslo větší, oproti velikosti Vaši nohy. Daný odborník by Vám měl dát také veškeré instrukce a informace co se týče reklamace. Ta by se Vám v případě poškození obuvi totiž mohla hodit. I kvalitní boty se po čase opotřebují a ztratí tak své tlumící vlastnosti. Měli byste poznat, kdy už bota nemá takové vlastnost, jako když byla úplně nová a včas si pořídit obuv novou. U osob, které mají problémy s pohybovým aparátem, je vhodné konzultovat výběr obuvi s ortopedem.

Vlastnosti sportovní obuvi

Obuv je při sportu takřka nejdůležitější. Na dalším oblečení už ani tolik nezáleží jako právě na ní. Nejenže kvalitní značkové boty vám dobře dokážou zafixovat kotník a tím je menší riziko jeho úrazu, jako je vyvrtnutí, ale také tlumit již zmiňovanou sílu při nárazu. Boty s co největším tlumením budou vhodné pro začátečníky nebo lidi, kteří trpí nadváhou. Některé druhy bot by měly být nepromokavé s tzv. goretexovým povrchem. Nevhodně zvolená obuv vám může přivodit potíže, jako jsou bolesti nohou nebo například páteře. Dále by bota měla mít dobrý odraz a plynulý přechod z paty na špičku.

Typy běžeckých bot

Běžecká obuv se dělí podle toho, k jakému druhu běhu je určená. Závodní obuv je určena především pro zkušené a trénované běžce, a to především pro závodní účely. Boty jsou lehké, mají výborné tlumení a odolnost. Vyznačují se dobrou podporou chodidel a pohodlím. Terénní obuv je už podle názvu určená pro náročnější terény. Jde o hrbolatý nerovný a nezpevněný terén, u kterého hrozí daleko vyšší riziko úrazu. Mezi takové terény patří lesní a polní cesty. Terénní obuv má vysokou odolnost proti poškození. Díky silné podrážce, která neutralizuje nerovnosti povrchu, bude Vaše chůze příjemná. Boty jsou navíc nepromokavé a tak vás nezaskočí ani déšť. Silniční tréninková obuv patří mezi nejprodávanější a nejrozšířenější obuv vůbec. Používá se na rovné a pevné povrchy jako je silnice, antuka a škvára. Silniční tréninková obuv má nejlepší odpružení a tlumení. Je maximálně pohodlná. Tato obuv se vyrábí ve třech typech a tak může být výběr opravdu těžký. Jedním z typů je neutrální obuv, která klade důraz na maximální tlumení, boty jsou méně stabilní a podrážka měkčí.  Je vhodná pro běžce, kteří mají vysokou nožní klenbu.** ** Dalším druhem je Stabilní obuv, která podporuje a tlumí nožní klenbu. Tyto boty jsou vhodné pro běžce z pronací. Obuv s kontrolou pronace má za úkol omezit naklánění se chodidla a kotníku. Tyto boty jsou těžší a mají velmi tuhou podrážku. Obuv je v hodná pro běžce s plochýma nohama i pro silnější jedince.

Kolik sportovní boty stojí?

Cena** sportovních bot** se odvíjí nejen od značky ale také od toho, na jaký druh sportu je určena. Ceny se většinou pohybují od 1 300 ,- Kčpo 3 000,- Kč. Je už jen na vás, jaké boty a za jakou cenu si pořídíte. Nohy jsou po srdci druhým nejpoužívanějším orgánem, proto se nebojte investovat. Vaše nohy to určitě ocení.

Kde se dají kvalitní sportovní boty koupit?

Samozřejmě, že se kvalitní sportovní obuv dá objednat přes internet. To ovšem nedoporučuji, boty si tak nemůžete vyzkoušet a mohlo by se stát, že by neseděly tak, jak mají. Proto je dobré zajít do specializované prodejny, kde se poradíte s odborníkem a boty si vyzkoušíte. Prodejny se sportovní obuví najdete v každém větším nákupním centru. Pokud jste se rozhodli koupit si znovu tu stejnou sportovní obuv, pak je už možné si ji objednat přes internet. Nebudete tak riskovat riziko, že by vám nebyly.

Boty je vhodné kupovat odpoledne, kdy je noha více oteklá než ráno. V obchodě pak vyzkoušejte více párů bot. Vždy zkoušejte obě boty najednou. Ať už se tedy rozhodnete pro jakýkoli sport, vybírejte vždy kvalitní sportovní obuv, díky které si nezničíte zdraví, ať jde už o páteř či problémy s klouby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11386 (cesky-magazin.cz#465)


Přidat komentář