Účinky Aqua aerobicu

Aqua aerobic je druh cvičení, který se realizuje ve vodě. Využívá se tak odporu vody, kdy se cviky provádějí pod vodou, a tak si chráníme své klouby a kosti. Cvičení aqua aerobic je vhodné pro každého, zvláště pak pro lidi se zdravotními problémy.

Cvičení aqua aerobic se provádí stejně jako aerobic na suchu, jen s tím rozdílem, že Vás voda příjemně osvěžuje a cviky které provádíte ve vodě, nezatěžují Vaše klouby. Tento druh vodního cvičení vznikl v USA, kdy jej vynalezli pro nemocné sportovce. Cvičení, které jim dělalo velké problémy na suchu, vyzkoušeli ve vodě, a zjistili, že neproveditelné cviky ve vodě vykonat lze. Od té doby se cvičení ve vodě využívá u dětí, těhotných žen, seniorů, fakticky tak může cvičit každý.

Také v naší republice se vodní cvičení neboli aqua aerobic velice rozšířil. Většina krytých bazénů, ale i v létě otevřených bazénů, nabízí ve svém sportovním plánu tento druh cvičení. Navštěvuje je i mnoho lidí, kteří se nikdy nevěnovali  žádnému  sportu. Cvičení je prováděno v bazénech, kde by Vám voda měla dosahovat po ramena, tak aby při cvičení byli nohy, ruce a trup pod vodou. Toto cvičení je vhodné i pro neplavce, jelikož se při cvičení nepotápí pod hladinu. Po řádném a správném cvičení nedochází k rozlámání těla, tělo je jen příjemně unavené, cvičením se zapojují svaly, které mnohdy ani nevíme, že máme. Cviky se provádějí pomocí odporu vody, a tak není důležité žádné mimořádné svalové vypětí.

Výhody aqua aerobicu

Výhody jsou:

  • Nejzákladnější výhodou je zákonitost, že voda nadnáší. Tím, jak se ponoříme po ramena do vody, své tělo zlehčíme o 90% své váhy, a tak při cvičení nezatěžujeme klouby, kosti či páteř
  • Cvičení ve vodě je pro každého, pro ženy i muže bez rozdílu věku, zvládne je každý, nejde o náročné cvičení
  • Cvičit mohou děti, těhotné ženy, senioři, ale také lidé s mírným tělesným postižením
  • Pomocí odporu vody dosáhneme stejného tlaku na všechny části těla
  • Je dokázáno, že voda dává 12x větší odpor než vzduch
  • Nedochází k nepříjemnému propocení oblečení, jelikož voda příjemně osvěžuje a ochlazuje
  • Voda schová vaše tělesné nedostatky a kilogramy nadváhy
  • Cvičením aqua aerobicu dochází k odbourávání podkožního tuku a tím dosahujeme formování postavy
  • Cvičením napomáhá uvolnit tělo jak fyzicky tak psychicky

Cvičební pomůcky aqua aerobicu

Cvičení probíhá v bazénech, kdy pomocí odporů vody a vlastnosti nadlehčování vody zapojujeme sílu do prováděných pohybů. Ke cvičení se nejčastěji používají jako pomůcky vodní pásy, které se připnou k tělu v oblasti beder. Napomáhají cvičení v hluboké vodě, kdy potřebujeme tělo stále udržet ve vertikální poloze, aby svaly na končetinách a trupu nebyly zbytečně přetěžovány. Další pomůckou jsou tzv. vodní žížaly neboli nudle a různě velké vodní polštáře a lehátka, které nás nadlehčují a pomáhají zapojit správné svalstvo. S těmito pomůckami provádíme posilovací cviky prostřednictvím odporu vody. Při** vodním aerobicu** se používají také činky, které celé cvičení zdůrazní, zvýší náročnost a tím spálíme více kalorií.

Rozhodnete-li se navštívit hodinu aqua aerobicu, nezapomeňte si vzít plavky, nejlépe sportovního střihu, ručník, mýdlo, případně obuv k bazénu a nezapomeňte dobrou náladu. Určitě Vás toto cvičení velmi nadchne, je to velmi oblíbený až kolektivní sport, kdy posílíte a relaxujete své tělo i duši.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11349 (cesky-magazin.cz#22)


Přidat komentář