Ubytování ve Frýdku Místku

Naše tělo i mysl nám dá vědět kdy nabrat nové síly, relaxovat, ale i načerpat nové zážitky. V takové chvíli si sbalíme pár věcí do cestovního zavazadla a pokud nám to podmínky dovolí, stačí se na pár dní přesunout mimo domov.

Frýdek Místek - historie

Město Frýdek-Místek se nachází v Moravskoslezském kraji a je nazýváno „Branou Beskyd“. Leží na obou březích řeky Ostravice. Město mělo k 1. 1. 2010 - 59 807 obyvatel. V roce 2006 se stalo statutárním městem. Řeka Ostravice tvoří přirozenou hranici mezi Frýdkem a Místkem a zároveň hranici Moravy a Slezska. Nejstarší prameny o existenci obcí se objevují kolem poloviny 13. století. Po celá staletí byla Frýdek a Místek samostatná města. Až rozhodnutím nacistických úřadů v roce 1943 byla obě města spojena v jedno, které se jmenovalo Frýdek. V roce 1955 se město přejmenuje na Frýdek-Místek.

 

Frýdek-Místek - památky

Nejvýznamnější historickou památkou je frýdecký zámek, který je dominantou náměstí ve Frýdku. Původně to byl gotický hrad z 1. poloviny 14. století. Hrad je obestřen řadou záhad a pověstí a není známa jeho původní podoba. Dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd. Nejnavštěvovanější stálou expozicí je „Beskydy-příroda a lidé“, kde mají návštěvníci možnost spatřit ukázky řemesel, interiér typické beskydské chalupy, obuvnickou nebo krejčovskou dílnu, kolekci ptáků, ryb a další. Další stálá expozice prezentuje Frýdek jako Mariánské poutní místo. V roce 2002 byla otevřena prohlídková trasa zámku. Dále je z historického hlediska je zajímavý např. kostel sv. Jana Křtitele, který je nejstarší ve městě. Jako další se nabízí například kostel svatého Jošta. Je to jednoduchý kostelík s dřevěnou věží. V minulosti stál za městem a kolem něj byl hřbitov. V dnešní době hřbitov nahradil park s krásnými stromy. Ve městě se nachází další kostely, které stojí za prohlídku.

Frýdek-Místek - okolí

Pro cyklisty a in-line bruslaře je poblíž Frýdku-Místku kolem přehrady Olešná k dispozici cyklotrasa, která byla v celé trase zprovozněna v roce 2010. Trasa měří 4,5 km. Po trase můžete navštívit některou z restaurací, které se zde nacházejí. Především v letních dnech může být výlet na Olešnou skutečným zážitkem. Spojením sportovních aktivit a krásné přírody zde načerpáte novou energii.

Lysá hora

Vyznavači turistiky určitě nesmí vynechat výšlap na** Lysou horu**. Lysá hora je nejvyšší hora moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Po výšlapu budete při jasném počasí odměněni nádherným výhledem na Beskydy, Jeseníky, Vysoké a Nízké Tatry, Malou a Velkou Fatru a Martinské hole. Na vrcholu hory je možnost se i občerstvit v některé z horských chat a najdete zde meteorologickou stanici, televizní vysílač nebo stanici horské služby. Lysá hora se dá pokaždé vyjít jinou cestou různé náročnosti. Také ji můžete vyjet na kole po asfaltové silnici. V zimě si své užijí i lyžaři. Na vrcholu hory se nachází dvě sjezdovky a upravované běžecké tratě.

Aquapark

V blízkosti města** Frýdek-Místek** se nachází letní a krytý Aquapark Olešná. Provoz letního aqvaparku byl zahájen v červnu 2005 a patří mezi nejmodernější a největší v České republice. Aquapark se nachází v prostředí přehrady Olešná. Krytý Aquapark Olešná byl zprovozněn v listopadu 2006 a je součástí celého komplexu. Nabízí řadu atrakcí jako tobogán s videoprojekcí, divokou řeku, koutek pro nejmenší, sauny a další.

Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy patří mezi největší hrady na Moravě. Byl vybudován pravděpodobně v první polovině 13. století. Nejzachovalejším objektem v areálu hradu je kaple sv. Ondřeje. Kaple je zasvěcena patronu zdejšího kraje, kterým je sv. Ondřej. V kapli se konají různé koncerty díky její výborné akustice. Hrad je umístěn na kopci nad obci Hukvaldy, v oboře, kde se prohánějí daňci a mufloni. Obec Hukvaldy je známá jako rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka, jehož památník si můžete prohlédnout v Podoboří. V průběhu sezóny se na hradě pořádá spousta akci např. pálení čarodějnic, Ondřejská pouť, strašidelná pouť.  Od roku 1994 se v areálu hukvaldského hradu začátkem léta požádá každoročně Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.

Pustevny

Další výlet můžete podniknout na Pustevny, které jsou nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Jsou pojmenovány po poustevnicích, kteří zde žili. Dominují zde dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Areál Pusteven doplňují dřevěné koliby. Zaujme Vás i dřevěná zvonička, která byla vybudovaná na počátku 20. století podle architekta Dušana Jurkoviče. V zimě jsou Pustevny vyhledávaným lyžařským střediskem s mnoha lyžařskými vleky a sjezdovkami. Krásnou procházkou dojdete z Pusteven na** horu Radhošť**. Tato hora bývá spojována s uctíváním pohanského boha pohostinnosti, úrody a plodnosti Radegasta. Jehož sochu bude po trase míjet. Autorem sochy je Albín Polášek. Radegast je neodmyslitelnou součástí radhošťského masivu. Vzhledem k tomu, že socha přestala odolávat drsným povětrnostním podmínkám, byl originál sochy odvezen a nahrazen vytvořenou kopií. Na vrcholu Radhoště můžete navštívit kapli sv. Cyrila a Metoděje a její zvonici s výhledem do okolí. Před kaplí je umístěno sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jehož autorem je již zmiňovaný Albín Polášek.

Pokud se rozhodnete trávit dovolenou ve Frýdku-Místku nebo jeho okolí, naskýtá se Vám plno dalších míst, které stojí za to si prohlédnout. Najděte si čas pro sebe a svojí rodinu a zvolte si k dovolené Moravskoslezský kraj, určitě nebudete litovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11376 (cesky-magazin.cz#212)


Přidat komentář