Ubytování - Hodonín

Přemýšlíte nad tím, kam letos vyrazíte na dovolenou? Hledáte zajímavá místa, která by mohla zaujmout nejen vás, ale také celou vaši rodinu? Tou správnou volbou může být právě Hodonín.

Hodonín je krásné lázeňské město, které se nachází v Jihomoravském kraji. Toto město leží na řece Moravě ve vzdálenosti 50 km od Brna při hranici České republiky se Slovenskem. Název tohoto města je odvozen z osobního jména Hodona (staročesky Godona) a znamená lid Hodonův. Vznik tohoto města je spojen s vybudováním hodonínského hradu v roce 1018. Historicky první zmínka o Hodoníně je datovaná do roku 1046. Roku 1228 se Hodonín stává městem, získává městská právě díky královně Konstancii Uherské, manželky Přemysla Otakara I. Na konci 15. století se v okolí města začínají budovat rybníky. Ryby z těchto rybníků se rozvážely do širokého okolí a příjmy z těchto obchodů byly velmi důležité pro místní šlechtu.

 

Hodonín – co navštívit

Mezi významné památníky v tomto městě se řadí zámek z roku 1642, Dům umělců, kostel sv. Vavřince, morový sloup z roku 1716, židovský hřbitov ze 17. století, pomník T. G. Masaryka, Městská radnice a mnohé další. Hodonín je také ideální místem, v případě, že chcete navštívit také další zajímavosti v oblasti jižní Moravy. Pojďme se podrobněji podívat alespoň na některá z těchto míst.

Městská radnice

Architektonicky zajímavá budova radnice byla postavena v roce 1902. Tato stavba se skládá z prvků secesních a německých novogotických. Celá budova působí velmi vyváženě a dynamicky. Zajímavou plastikou na této budově je plastika královny Konstancie, díky které Hodonín získal status města.

Hodonínské lázně

Jedním z důvodů proč navštívit toto krásné město na jižní Moravě jsou také lázně, které se zde nacházejí. Hodonínské lázně sice nemají dlouhou tradici, ale svým hostům mohou nabídnout pobyt ve velmi moderně zařízených interiérech. Jodobromová voda z vrtů slouží k léčbě pohybového a oběhového ústrojí. Hodonínské lázně se nachází v krásném parku a jsou tvořeny dvěma lázeňskými budovami.

Kostel sv. Vavřince

V roce 1780 byl kostel sv. Vavřince přestavěn do podoby, v které si jej můžeme prohlédnout dnes. Zajímavostí je, že v roce 1805 po prohrané bitvě u Slavkova se na hodonínské faře zastavil na pár hodin ruský car Alexandr I.

Židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov byl údajně založen v roce 1620, zbytek hřbitova leží na území současného hodonínského parku přibližně 700 m západně od města. Na starém židovském hřbitově se pohřbívalo do roku 1920, od roku 1974 zde byl založen park. Většina náhrobků byla přemístěna na nový hřbitov. V parku ale i dnes můžete najít několik symbolických náhrobků. Nový židovský hřbitov sousedí s městským hřbitovem. Na tomto hřbitově můžete najít pomník věnovaný více než 700 židovských obětí koncentračních táborů.

Zoologická zahrada Hodonín

Především děti zajisté rády navštíví zoologickou zahradu, která se nachází v severozápadní části Hodonína na okraji lužních lesů jižní Moravy. Zoo se nachází na sedmi a půl hektarech plochy, její rozloha vám tak zaručí velmi příjemnou procházku. V roce 1976 měla zoo pouze několik domácích nebo běžně chovaných exotických zvířat, v současnosti je jich v této zoologické zahradě chováno 173 druhů. V této zoologické zahradě jsou samozřejmostí výběhy pro zvířata a také se zde postavilo několik pavilonů. Najdete zde pavilon exotických ptáků, pavilon primátů, terárií a akvárií nebo pavilon pro plameňáky. Chloubou zoo je výběh velkých kočkovitých šelem.

Turistika v okolí Hodonína

Když už si projedete celé město a objevíte všechna jeho zajímavá místa, můžete se také porozhlédnout po okolí. V okolí Hodonína si přijdou na své turisté, kteří zde mají možnost projít velké množství turistických cest. Jednou ze zajímavých tras je i Baťův kanál.

Baťův kanál

V roce 1935 až 1938 byl zbudován Baťův kanál, jehož účelem byla nákladní přeprava. K turistice začal sloužit až od roku 1996. Velmi oblíbené je spojení plavby po Baťově kanálu s návštěvy skanzenů, hvězdárny, muzeí, zámků a samozřejmě také vinnými sklípky. Během prvního roku provozu se po tomto kanále projelo 50 000 lidí a zájem stoupá každým rokem.

Cyklotrasy v okolí Hodonína

Že je pro vás ideální dovolená na kole? Tak i v tomto případě, můžete být nadšení z Hodonína a cyklotras v jeho okolí. Stačí si jednoduše zajistit ubytování v Hodoníně a poté už vyjet na kole a poznávat krásy okolí.  Z mnoha cyklotras si můžete vybrat např. cyklotrasu okolo Vranovské přehrady, Pálavský okruh, Mutěnickou cyklotrasu nebo cyklotrasu na Mikulčin vrch. Na sportovní dovolenou na kole budete jistě vždy rádi vzpomínat.

Hodonín a vinařské stezky

Pro většinu z nás znamená jižní Morava především slunce, vinařské s

klípky a dobrou náladu. V okolí Hodonína můžete navštívit i řadu vinařských stezek. Mezi nejdelší vinařskou stezku se řadí Znojemská. Dále můžete vyzkoušet Mikulovskou vinařskou stezku, Moravskou vinnou stezku nebo Strážnickou vinařskou stezku. Na výběr máte skutečně velké množství, teď už záleží jen na vás.

Hodonín a přírodní zajímavosti v okolí

okolí Hodonína můžete navštívit také velké množství přírodních zajímavostí. Navštivte např. Bílé Karpaty, kde najdete chránění i ohrožené druhy rostlin a živočichů. Dále vás může zaujmout Pálava, která je velkým lákadlem pro všechny. Zde můžete obdivovat historické památky, v pálavských rezervacích uvidíte vzácné stepí a najdete zde i lužní lesy. Přírodní zajímavostí je také pískovcový masiv Čertovy skály, který je chráněn zákonem jako přírodní památka. Zajisté budete okouzleni přírodními památkami v okolí města Hodonína. Nechte se zlákat jižní Moravou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11370 (cesky-magazin.cz#192)


Přidat komentář