S dětmi po Česku - nejlepší tipy na výlety

Máte malé děti a myslíte si, že na výlety můžete na několik dalších let zapomenout? Omyl. I s dětmi se dá krásně cestovat a výletovat. Chce to jen vědět, jak na děti, jak je zabavit a jak jim celý výlet zpestřit a zpříjemnit.

Nejlepší tipy na výlety s dětmi po Česku

U cestování s dětmi platí především to, že není důležité, kam jedete, ale co při tom zažijete. Zážitky jsou totiž mnohem důležitější, než vymýšlení všemožných tras. Pro úspěšný výlet je důležité poznávat a navštěvovat místa, při nichž něco zajímavého prožijete. Samozřejmě můžete navštívit Karlštejn, Sněžku nebo Konopiště. Zde máte především záruku, že potkáte o víkendu spíše než zážitky spoustu lidí, vystojíte si frontu na vstupenku a následně si prohlédnete pamětihodnosti. Právě takové výlety bývají zvláště pro děti nudné a otravné. Proto je častokrát lepší se takto známým výletům obloukem vyhnout. Mnoho rodin křižuje o prázdninách celou republiku s domněním, že čím více míst navštíví a čím delší vzdálenost urazí, tím bude výlet atraktivnější. Přitom stejně atraktivní zážitek čeká Vás a Vaše děti přímo za kopcem, jen jste si toho možná v záři všech významných památek nevšimli. Objevujte blízké, dá Vám to mnohem více. Pokud vyrážíte na výlet s dětmi, nepleťte si výlet s turistikou. Dospělí mají často potřebu urazit určitou trasu. Děti však vnímají mnohem více detaily, jedno místo. Děti zajímá potok, kořeny stromu, místo na bunkr, skalka s jeskyní.

Jaká místa v Česku navštívit?

Zde Vám nabízíme pár tipů, kam se s dětmi vydat. Navštívit můžete městečko Rabštejn nad Střelou. Těžko můžete hledat jiné město, kde je na tak malé rozloze soustředěno naprosto všechno, co k výletu s dětmi patří. Je zde hrad, zámek, řeka, starý lom, skály s výhledy i opuštěný bunkr. A co takhle Tiské stěny? Nejsou sice tak známé, ale rozhodně na nich nebudete sami. Jde o pískovcové skalní město, které se nachází v severních Čechách. Děti zabaví bludiště mezi skalami, kde se opravdu dosti vyblbnou. Zajímá Vás, kde se ještě před padesáti lety těžilo zlato? Pak navštivte Důl Roudný, který se nachází nedaleko Blaníka. Překvapí Vás svou opuštěností a přírodními půvaby. Pokud Vaše děti zajímají vlaky a vše kolem nich, pak jistě vyrazte do Lužné u Rakovníka, kde se nachází největší železniční muzeum u nás. Můžete se na mašince také svést, a dozvíte se vše o jednotlivých mašinkách. Tento výlet uvítají především malý kluci. Pokud přemýšlíte o krátkém výletu s malými dětmi, pak stojí za to vydat se do Nalžovských hor. V lesním parku nad městem stojí umělá zřícenina a skalky, které jsou přemalované na exotická zvířata. Děti se zde vyřádí a pořídíte zde mnoho krásných fotografií. Mnoho nápadů na rodinné výletování s malými děti můžete získat z knih, které jsou přímo pro tyto účely vydávány. V nich jsou tipy na ty nejlepší a nejzajímavější výlety, které stojí za to absolvovat. Navštivte knihkupectví a jistě vyberete lákavou literaturu.

Jak naplánovat úspěšný výlet pro děti?

Každý výlet, který má u dětí uspět, musí splňovat určité požadavky. Jedním z nich je, že by neměl být příliš dlouhý. Myslete na zastávky a zkoumání, a tomu věnujte hodně času. Deset kilometrů je na jeden den pro děti celkem hodně. I pět kilometrů pro začátek bude stačit. Zastavujte každý kilometr, pokud to děti vyžadují a pokud potkáte něco zajímavého. Jedna zastávka z celého výletu by měla být delší než hodinová, aby se mohly děti zabavit. Např. zastávka u řeky jim umožní stavět hráz, zabaví se však také u krmelce, na posedu, apod. Ideální je podnikat túry v lese. Pokud bude cesta fádní, např. rovná cesta polem, začnou se děti nudit a budou se cítit unavené. Každý výlet by měl mít jasný cíl. Např. jeskyni, lom, chatu. Cílem by neměl být zámek s průvodcem nebo hrad, tam se děti často hodně nudí. Děti spíše potěší cukrárna, kde se můžou občerstvit jídlem a limonádou. I když nechcete své děti uštvat a chcete šetřit jejich nožičky, je naprostý nesmysl zavézt je autem co nejblíž k atraktivním místům. Cíl je však pro každého tím zajímavější, čím více námahy člověka stojí. Nuda jednodenních autovýletů spočívá právě v tom, že se převážíme od jedné atrakce k druhé a nakonec nám všechny připadají stejné. Pět až deset kilometrů je ideální trasa k tomu, abyste měli s dětmi pocit, že jste skutečně svýma vlastníma nohama vstoupili do krajiny.

Co vzít s sebou na výlet?

Co je rozumné vzít s sebou na výlet, abyste měli pro děti vše potřebné a výlet se nezměnil spíše v horor? Obecně platí, že čím méně, tím lépe. Přesto je však nutné připomenout věci, na které se nesmí zapomenout. Oblečení redukujte vždy na minimum. Většinou máme tendence děti navlékat do svetrů a mikin, ty však děti obvykle po prvním kilometru odhazují ze sebe, neboť je jim horko. Plně postačí kraťasy, tričko, mikina nebo větrovka. V létě nezapomeňte na ručník, plavky, případně nafukovací kruhy, apod. Ani s obuví to nepřehánějte. Postačí botasky. Vždy s sebou přibalte náhradní ponožky, pokud výletujete v zimě, pak náhradní rukavice. Vhodný je šátek, který se dá uvázat v zimě kolem krku, když je horko, tak kolem hlavy, nebo může posloužit jako obvaz při menším úrazu. Jídlo s sebou až na malé svačiny nenoste. Restaurace zcela jistě potkáte při svém výletování vždy. Pití s sebou vezměte, ne příliš sladké. Sušenky a jablko se také v batohu jistě neztratí. Batoh dále vybavte nožem, baterkou, nůžkami na nehty, toaletním papírem, zapalovačem, náplastí, opalovacím krémem, mapou.

Co dělat, aby se děti nenudily a nebyly líné a protivné?

Nemáte dobré zkušenosti s rodinnými výlety? Jsou Vaše děti podle Vás ještě na cestování malé a nudí se? Pro většinu dětí jsou výlety otravnou záležitosti. Děti se nudí, jsou ochotny chodit stále méně, neustále se mezi sebou hádají, všechny cíle jsou pro ně moc daleko, nebo jste naplánovali trasu moc do kopce, apod. Nebojte se, nejste v tom sami. To stejné, co vy, řeší většina rodin s dětmi. Je potřeba být odhodlaní a dodržovat určité zákonitosti. I na výletě jsou děti povinny stále poslouchat své rodiče. Musí jít trasu, kterou naplánovali rodiče, musí se chovat podle toho, co řeknou rodiče, budou se stravovat tam, kde řeknou rodiče. Pak se nemůžeme divit, že děti ani výlet s rodiči nebaví, neboť jsou pořád odsouzeni do role podřízených a jejich jediným úkolem je připravený program zkonzumovat. Z tohoto důvodu na výletě děti zlobí. Nudí se a jsou znechucené. Jak tuto situaci vyřešit? Jednoduše. Stačí, když vystoupíte všichni ze svých rolí. Nejjednodušší je vzít s sebou na výlet ještě jednu rodinu. Děti tak na své domácí role zapomenou, protože jejich úkolem bude zjednat si nové postavení v nově vzniklé skupině. Toto funguje velmi dobře. Děti, pro které by bylo přímo trapné schovávat se při hře po lese a byly by z nápadu rodičů otrávené, v nové skupince novou roli přijmou naprosto bez problémů, ba naopak s nadšením, neboť si díky této hře osahají nové lidi. Jestliže nemáte koho vzít s sebou, nebo nejraději cestujete sami, pak se pokuste na děti přenést část odpovědnosti. Nechejte své děti, ať vyberou cíl, cestu, ať najdou vlak, kterým budete cestovat. Pokud se děti budou cítit jako spoluorganizátoři, budou se mnohem více snažit, aby se celá akce podařila.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11395 (cesky-magazin.cz#636)


Přidat komentář