Rybaření - Echoloty a sonary

Rybaření je krásným, i když celkem drahým koníčkem. Pravdou však je, že moderní přístroje a pomůcky se výrazně liší od těch v dřívějších dobách. Patří k nim i echoloty a sonary, které mapují pohyb ryb.

Echoloty a sonary jsou výborným pomocníkem mnoha dnešních rybářů. Zvláště těch, kteří rádi chytají v neznámých vodách. Tyto přístroje totiž mapují dno i pohyb ryb. Rybář tedy ví, kde je vhodné chytat, a kterým místům se raději vyhnout. Echolot a sonar nachází své využití ve stojatých vodách, i při mořském rybolovu.

Co jsou echoloty a sonary?

Jde o přístroje, které původně byly vyvinuty pro námořnictvo. Později se v menším provedení začaly vyrábět pro rybáře. Těm pomáhají při lovu ryb v hlubokých vodách.

K čemu se echoloty a sonary používají?

Echoloty a sonary jsou dnes již zažité pomůcky aktivních rybářů. Pochvalují si je zejména ti, kteří rádi loví na neznámých vodách, rádi střídají revíry, nebo je lákají vody hluboké. Výbornou službu dělají i při mořském rybolovu. Dokonce i tam, kde je voda čistá a průzračná. Echoloty a sonary si pochvalují dokonce i rybáři, kteří je vyzkoušeli na jim známých místech. Přestože zde několik let pravidelně lovili, tak právě s echolotem a sonarem měli možnost vidět tvar dna i zarybnění a jejich lov byl úspěšnější a záživnější.

Co umí echoloty a sonary?

Přístroje ukáží členitost dna, druh podkladu dna i teplotu vody u dna. Zobrazí jak velké je v místě zarybnění, v jaké hloubce ryby plavou, i jejich velikost. To znamená, že na displeji rozeznáte bahnité i kamenité dno, nebo hejna malých rybek či jednu velkou rybu. Při troše šikovnosti a zkušeností dokážete s echolotem a sonarem najít v hloubce malé olůvko. Velmi kvalitní echoloty a sonary nabízejí displej v barevném provedení a s téměř fotografickým zobrazováním.

Jak fungují echoloty a sonary?

Echoloty a sonary fungují na základě odrazu zvuku. Přístroj vyšle zvuk, který dorazí až k pevnému bodu, od kterého se odrazí zpět a je opět zachycen přístrojem. Ten pak započte s výpočty a zobrazí je na obrazovce. Echoloty a sonary dokáží vypočítat** hloubku vody a dna, teplotu vody, množství i velikost ryb**. Kromě toho dokonalejší echoloty a sonary dokáží také postupně prozkoumávat dno a vyhledávat místa s největším výskytem ryb.

Jak vybírat echoloty a sonary?

Echoloty a sonary se vybírají podle parametrů, které zobrazují více či méně přesně. Mezi důležité parametry patří úhel záběru, typ displeje, čitelnost displeje, a pak funkce, které vyhodnocují daný stav pod vodou. K žádaným parametrům patří alarmy, které upozorňují na výskyt a velikost ryb, hloubku vody a kvalitu požité baterie. Při výběru je nutné dávat také pozor na to v jakém jazyce je návod na použití. Ne všechny přístroje mají český návod.

Nabídka echolotů a sonarů

Nabídka echolotů a sonarů je široká a v různé cenové relaci. Není to však o tom, že by některé přístroje byly horší než jiné. Spíše jde o jejich využití pro různé typy vod a nádrží a o doplňkových funkcích. To zaručuje, že si vybere každý rybář. Ten, který má rád stojaté vody, ten, který rád loví na řekách i ten, který dává přednost mořskému rybolovu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11389 (cesky-magazin.cz#542)


Přidat komentář