Profesionální chiptuning v Liberci

Chiptuning je způsob, kterým je možné podstatně zvýšit výkon motoru. Podívejme se, jak je možné výkon motoru optimalizovat a současně snížit spotřebu paliva při profesionálně provedeném chiptuningu.

Mnozí motoristé výraz chiptuning jistě znají, ale nemají s ním zatím zkušenosti. Všem laikům prozradíme, že se jedná o úpravu softwaru řídící jednotky. Tato úprava se provádí zejména z důvodu zvýšení výkonu motoru, ale příjemným překvapením je, že současně dojde také snížení spotřeby paliva. Důležité je, aby byl chiptuning proveden odborně a před vlastním zásahem do řídící jednotky byla provedena kontrola a diagnostika vozu. Pokud si necháte chiptuning provést od profesionální firmy, s výsledkem této úpravy motoru budete velice spokojeni.

Profesionální chiptuning - Liberec

Pokud máte to štěstí a bydlíte v oblasti Liberce nebo jeho okolí, můžeme Vám doporučit zkušenou chiptuningovou firmu CarElectronic. Majitel firmy, pan Viktor Šeda, úpravám motorů chiptuningem opravdu rozumí, o čemž svědčí řada nabízených služeb: profesionální chiptuning osobních automobilů, odstranění filtru pevných částic, chiptuning tahačů, multiznačková diagnostika, reaktivace řídících jednotek airbagů apod. Zkrátka CarElectronic znamená profesionální služby v oborech:

  • chiptuning, imobilizéry, autodiagnostika, airbagy, rádia a navigace, tachometry

Chiptuningovou firmu CarElectronic naleznete na adrese: Vrbová 372, Liberec, 463 12, avšak působí po celé ČR.

Bližší informace naleznete na webových stránkách: http://www.carelectronic.cz nebo vám je poskytne pan Viktor Šeda na telefonním čísle:** 603 513 643** či pomocí e-mailu: info@carelectronic.cz.

auto

Co je to chiptuning?

Laická odpověď zní poměrně velmi jednoduše: chiptuning je způsob, kterým lze podstatně** zvýšit výkon motoru**. Kdo této problematice rozumí, ten upřesní, že chiptuning je elektronická úprava SW řídící jednotky motoru za účelem optimalizace výkonu motoru, zlepšení dynamiky vozidla a snížení spotřeby. Pro znalce můžeme mít odpověď ještě odbornější: jedná se o úpravu nebo výměnu tzv. EPROM paměti, tedy elektronického paměťového bloku se sériovým programem, za totožný eprom s programem upraveným podle vaší řídící jednotky. Chiptuning je tedy** optimalizace parametrů** uložených v paměti řídící jednotky motoru. Tento nový program upravuje optimálně charakteristiky vstřikování, poměru vzduchu a paliva, zapalování a umožňuje optimální využití paliva. U turbomotorů se současně optimalizuje plnící tlak turbodmychadla. Obecně tedy můžeme říct, že všechny úpravy při chiptuningu spočívají v úpravě a optimalizaci softwaru sériového programu.

Proč tyto hodnoty nenastavil výrobce?

Možná vás v této chvíli napadlo, proč tyto optimální hodnoty nenastavil rovnou výrobce automobilu. Vysvětlení je velice prosté - výrobce automobilů nastavuje veškeré veličiny v řídící jednotce na základě zkoušek motoru ve zkušebně či při jízdě. Tím stanoví nejvýhodnější hodnoty pro většinu uživatelů automobilů a jedná se o kompromis ve vztahu ke spotřebě paliva, výfukových zplodin jízdních vlastností, nikoliv tedy k ideálnímu nastavení motoru pro výkon. Osobní automobily jsou vyráběny ve velkých sériích a v zájmu zjednodušení výroby automobilů hodnoty v řídící jednotce nejsou ideální** **. Pro výrobce automobilů má přednost minimalizace nákladů výroby, nikoliv optimalizace výkonu.

Diagnostika před chiptuningem

Než bude na vašem automobilu proveden chiptuning, je potřeba provést důkladnou kontrolu a  měření řídící jednotky motoru. Tento krok se nazývá autodiagnostika vozu. Pomocí moderního diagnostického přístroje je chiptuningová firma schopna diagnostikovat většinu evropských, ale i zámořských značek. Lze načíst nejen paměť závad, ale také naměřené veličiny při testovací jízdě. Tyto hodnoty lze okamžitě vytisknout a uchovat pro další servisní zákroky. Během zkušební jízdy je provedeno načtení paměti závad, kdy se zjišťuje, zda není v paměti závad motoru uložena nějaká podstatná chyba, která by mohla mít vliv na jeho úpravu. Během testovací jízdy automobilu jsou tedy načtena reálná data.

Chiptuning a optimalizace výkonu motoru

Pro získání optimálního výkonu motoru je potřeba individuální přístup a právě nastavení ideálních hodnot je přesně to, co profesionální chiptuningová firma nabízí a také přesně ví, jak to udělat. Dokáže sériový software řídící jednotky upravit tak, že u motoru dojde po chiptuningu ke zvýšení výkonu až o 35%, k vylepšení průběhu výkonu a točivého momentu a ke snižení spotřeby až o 12%. Existují ale případy, kdy se v některých případech podaří zvednout výkon motoru o více než 50% (týká se motorů s turbem).

Co se stane po chiptuningu?

Po tom, co je provedeno naměření hodnot ze senzorů a vlastní úprava hodnot v řídící jednotce chiptuningem, je vždy opět provedena diagnostika všech jeho součástí a dojde k provedení zkušební jízdy. Pozornost je věnována motoru, palubní desce a všem ukazatelům, na které je třeba brát zřetel. Velice důležité je, aby došlo po provedení diagnostiky k vymazání případných chyb, které se mohou zapsat do paměti při chiptuningu.

Chiptuning a záruka u nových automobilů

Profesionální chiptuning motoru je optimalizace softwaru, která je naprosto bezpečná i pro vozy v záruce a v autorizovaném servisu, kam jezdíte na pravidelné servisní prohlídky, nejsou schopni žádnou diagnostikou zjistit, že je řídící jednotka upravená. Celá úprava je zjistitelná pouze jízdní zkouškou. Pro případ, pokud by se u nového motoru něco porouchalo (u neupravených motorů jsou známé případy, že v továrně zapomněli na motorový olej, při výrobě motoru nebyly dostatečně odstraněny špony po obrábění a došlo k zadření) a zákazník měl obavy, že by to autorizovaný servis mohl svádět na chiptuning, je váš originální software zálohován a firma je schopna před reklamací vrátit řídící jednotku "na počkání" do původního stavu - ZDARMA!

Chiptuning pouze od profesionální firmy

Je potřeba pečlivě zvážit, jaké chiptuningové firmě svůj automobil svěříte. Některé neodborné chiptuningové firmy totiž další provedení diagnostiky nebo vymazání případných chyb z paměti po chiptuningu neprovádí, což může v budoucnu přinést majiteli vozidla problémy. Typickým příkladem je hlášení o chybě na datové sběrnici, které se může zapsat po odpojení řídící jednotky. Pokud se toto hlášení nevymaže, technici autoservisu pak při jakémkoli problému na vozidle mohou hledat jeho příčinu na zcela jiném místě a zbytečně vás tak připravovat o čas. Profesionální chiptuningová firma také nezvedá výkon motoru na úplné maximum. Kvalitní chiptuning se dělá rozumně s ohledem na parametry daného motoru.

Výhody chiptuningu

Dobře provedený chiptuning optimalizuje provoz vozidla a mezi hlavní přednosti patří zejména zvýšení výkonu motoru, zlepšení dynamických vlastností motoru a průběhu točivého momentu. Ačkoliv si to možná ani neuvědomujeme, po správně provedeném chiptuningu dojde k prodloužení životnosti motoru. Jízda do stoupání totiž proběhne při vyšším výkonu motoru bez nutnosti řadit nižší rychlostní stupně a motor není třeba tolik vytáčet. Co nás motoristy také velmi potěší je fakt, že po chiptuningu dojde ke snížení spotřeby paliva a současně dosáhneme vyšší maximální rychlosti.

Odstranění filtru pevných částic

Filtr pevných částic je zařízení, které má za úkol zachytit ve výfuku pevné částice zplodin a zvýšit tak emisní čistotu dieselových vozidel. Filtry pevných částic ale přináší problémy jako časté závady s následným snížením výkonu a zvýšením spotřeby, nákladná údržba, nutnost výměny poškozeného filtru  pevných části apod. Chiptuningová firma může provést jeho mechanické i elektronické odstranění a to u většiny dieselových motorů. Elektronické odstranění systému DPF / FAP provádí přeprogramováním software řídící jednotky motoru, kde je vyjmuta kompletní softwarová strategie DPF / FAP filtru (funkce regenerace, měření tlakových a teplotních sond, omezování výkonu motoru). Profesionální chiptuningová firma nepoužívá emulátory sond, které mohou po čase chybovat. V případě aktualizace sw řídící jednotky motoru v autorizovaném servisu poskytuje firma zdarma opětovné vyjmutí DPF / FAP filtru pevných částic i z nového sw.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11384 (cesky-magazin.cz#367)


Přidat komentář