Potápěčský kurz Praha

Potápění se může stát vaším celoživotním koníčkem. Na začátku tohoto sportu by měl být kvalitní kurz, který vám poskytne všechny potřebné znalosti a dovednosti. I u nás je velké množství potápěčských škol.

Potápění se řadí mezi ty zážitky, na které člověk v životě nezapomíná. Rozhodli jste se potápění vyzkoušet? Tak v tom případě je nejlepší najít si kurz, kde se dozvíte vše podstatné. V České republice můžete najít velké množství kurzů, které nabízejí potápěčský výcvik.

Při výběru kurzu navštivte nejdříve potápěčskou školu a promluvte si s instruktorem potápění. Můžete se tak dozvědět, co vše v sobě zahrnuje cena kurzu, jak kurz probíhá, jaká je časová náročnost kurzu, jestli se půjčuje potápěčská výstroj. Před zakoupením kurzu se také většinou doporučuje lékařská prohlídka. Jedním z potápěčských center, kde se můžete vše potřebné naučit, je centrum Divers Dream v Praze.

Potápění pro začátečníky

Považujete se za dobrodruha a poznávání nových věcí je pro vás velkou výzvou? Nebo chcete vyzkoušet to, o čem vaší přátele stále mluví, jako o jednom z nejúžasnějších zážitků z života? Ať vás ženou k potápění různé motivy, jedno je jisté, tento sport si získá místo ve vašem srdci. Ale jak vlastně s potápěním začít?

Kurzy potápění

Když s potápěním začínáte, je dobré vyhledat si centrum, které nabízí potápěčské kurzy. Většina kurzů probíhá přibližně stejně. Čeká vás několik hodin teorie, přípravných ponorů v bazénu (zde se naučíte základní cviky a bezpečné ovládání potápěčské výstroje)a poté ponory na volné vodě (lomy, přehrady, moře). Během přípravných ponorů v bazénu se učíte řešit nestandardní a krizové situace. Než se dostanete na volnou vodu, měli byste zvládat řešit problémy, které mohou během potápění nastat. Na konci většiny kurzů také obdržíte certifikaci. Součástí některých kurzů je také vypůjčení základní výstroje.

Co je pro potápění potřeba

K úvodnímu kurzu je potřeba obstarat si (v případě, že vám toto neobstará potápěčská škola) základní výstroj. Navštívit můžete např. specializované potápěčské prodejny. Před samotným nákupem je vždy lepší poradit se s někým, kdo má zkušenosti s potápěním a kvalitou výstroje. Mezi základní potřeby se řadí maska, ploutve a boty.

Dále si můžete pořídit oblek a to buď mokrý, suchý nebo polosuchý. Mokré obleky jsou obleky vyráběné z neoprenu. Tento typ obleků chrání dle tloušťky neoprenu, a tak se využívá především při potápění v teplých oblastech. Mokrý se tomuto obleku říká proto, že vám pod něj nateče voda. U těchto typů obleku je především důležitá správná velikost, oblek musí být přímo na tělo. Polosuchý oblek se používá ve vodě, která má teplotu od 10°C do 20°C. Podle tloušťky neoprenu vás tento oblek chrání před prochladnutím. Suchý oblek se používá ve vodě, kde se teplota pohybuje pod 10°C. Suchý oblek je pro vodu nepropustný a tak vám zaručí větší teplo (izolantem je vzduch). Suché obleky jsou finančně nejnáročnější, cena se pohybuje od 16 tisíc korun a více. Oblek potápěče dále tvoří neoprenové boty, rukavice a kukla.

potápěčské výstroji se dále řadí láhve (ocelové nebo hliníkové nádoby se stlačeným vzduchem). Láhve se liší podle velikosti. Pro spotřebu vzduchu je důležitá především hloubka ponoru, se vzrůstající hloubkou spotřeba narůstá. Další důležitou součástí pot. výstroje je plicní automatika neboli regulátor, který vám umožní dýchat pod vodou. Láhev je upevněna k žaketu, v zádové části, který má funkci řízení vztlaku během potápění.

Mezi další výbavu patří** světlo, nůž a potápěčský počítač**, díky němuž projdete bezpečně celým ponorem.

Pro koho je a není potápění vhodné

Potápění se řadí mezi extrémní sporty a má určité nároky, které nemusí splňovat všechny osoby. Např. když jste byli v minulosti na operaci plic nebo srdce, měli byste před potápěním navštívit svého lékaře a poradit se s ním. Dále nemusí být potápění příliš vhodné pro osoby, které jsou náchylné k infekcím uším. Potápění se také nedoporučuje osobám s astmatem a těhotným ženám. Pokud si nejste jisti svým zdravím, konzultujte tuto skutečnost se svým lékařem, který vám nejlépe poradí.

Mezi základní zásady potápění také patří – nikdy se nepotápěj sám. Během potápění nemusí zradit jen technika, ale také náš organismus. Pro potápění je dále důležitá fyzická zdatnost. Člověk, který se chce potápět, by měl uplavat minimálně 15 metrů pod hladinou na nádech a 250 metrů na hladině.

Druhy potápění

V případě, že jste prošli základním kurzem potápění, je možnost přihlásit se na další specializované kurzy. Vyzkoušet můžete např. potápění s nitroxem, freediving, jeskynní potápění nebo vrakové potápění.

Potápění s nitroxem

Nitrox je směs kyslíku a dusíku, kde obsah kyslíku je větší než 21%. Nitrox zajistí efektivnější a bezpečnější potápění v hloubkách mezi 15 až 40 metry. Potápění s nitroxem vám prodlouží dobu strávenou pod vodou než při potápění se vzduchem, sníží množství zbytkového dusíku v těle po vynoření. Mezi další výhody potápění s nitroxem patří: snížení pocitu únavy po ponoru a zkrácená doba povrchových intervalů pro opakované ponory.

Freediving

Freediving existoval už od pradávna, jen dnes získal toto označení. Lidé se už v dávné minulosti potápěli pouze za pomocí svých sil a objemu plic. A od poloviny 20. století takto vzniká nový sport – freediving.

Jeskynní potápění

Jeskynní potápění vzniklo společně s rozvojem techniky. Tento typ potápění se řadí mezi nejnáročnější a také nejnebezpečnější.

Vrakové potápění

Vrakové potápění se v mnoha ohledech podobá potápění jeskynnímu. Platí tady přísná bezpečnostní pravidla. Tento typ potápění mohou provádět jen velmi dobří potápěči s velkými zkušenostmi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11360 (cesky-magazin.cz#124)


Přidat komentář