Na dovolenou autem

Tisíce Čechů každý rok odjíždí do vzdálených krajů autem. Je tedy celkem pochopitelné, že se nyní tomuto tématu stojí za to věnovat a trochu si ho rozebrat. K tomu slouží tento článek.

Cesta autem

V první řadě je dobré si ujasnit, jestli se cesta autem vyplatí. U mnoha destinací je auto suverénně levnější, než letadlo a o něco dražší nebo srovnatelné s vlakem. Nízkonákladové aerolinky však trochu toto pravidlo nabourávají a zvláště populární turistické spoty u Jadranu a Středozemního moře jsou těmito aerolinkami obsluhované, takže nelze než doporučit, se podívat, zda letenka nevyjde překvapivě levněji, než benzín. Dobré je také do ceny započítat určité opotřebení auta, dálniční známky a také delší dobu cesty, která se promítne na nutnosti se po cestě někde občerstvit, pokud si nevezete vlastní jídlo. To samozřejmě možné je, ale je třeba myslet na to, že se v letním horku bude rychle kazit a také, že lze v mnoha jiných státech v běžných obchodech nakoupit suroviny levněji, než u nás.

Cestování po dálnicích

S velkou pravděpodobností vaše cesta alespoň v části, ale spíše převážně, povede po dálnici. Je proto dobré si zjistit, kolik stojí dálniční známky pro země, kterými projíždíte.*** *Dálniční známky jsou zavedené například v Rakousku (mimo Brennerský průsmyk, kde se platí zvlášť). Některé státy nabízí bohužel jen dlouhodobé známky (minimálně na měsíc) nebo i déle, takže vám nezbývá, než přeplatit a zaplatit si déle, než byste potřebovali. Rozhodně nelze doporučit jít do rizika a jet bez známky. O této praxi policie ví a dává si v letních měsících extra pozor. Zvláště na západ od našich hranic jsou pak pokuty zpravidla velmi vysoké. Jiný způsob platby, než jsou dálniční známky, jsou pak platební stanice. Tento systém potkáte třeba ve Francii nebo Itálii. Ty se nachází vždy při vjezdu a výjezdu z dálnice. Při příjezdu si vezmete papírek, který pak při výjezdu použijete k určení výše mýtného za daný úsek. Je proto nutné si ho dobře uschovat po dobu cesty, nebo vám hrozí vysoká pokuta. Tento systém mýtného se může hodně prodražit a je proto dobré si vždy spočítat, kolik vás cesta bude stát. Rozhodně to nedoporučuji podceňovat.

Služby podél dálnic

I na západě je celkem běžné mít každých několik kilometrů** benzínovou pumpu a obchod s občerstvením** a (většinou placenými) toaletami. Vedle tohoto obchodu je pak většinou odpočívadlo, kde můžete sníst svou svačinu a uvolnit se, což se ostatně po dlouhé jízdě i doporučuje. Mimo to také mají obvykle tato odpočívadla přebalovací stanici pro děti a dostatečné množství odpadkových košů. Někdy zde také naleznete levnější hotely, nabízející za nízké ceny možnost přespání. Každých několik desítek kilometrů pak také jsou pobočky známých řetězců rychlého občerstvení a podobných jiných provozoven.

Na co pozor při cestování autem

Kromě již výše zmíněných věcí je třeba dávat pozor také na odpočinek. Delší cestu, než 10 hodin by si neměl žádný řidič dovolit a začínající řidič by měl jet maximálně osm hodin. Po uplynutí těchto časových limitů totiž již člověk není příliš soustředěný a riziko nepozornosti a případné nehody se drasticky zvyšuje. S tím souvisí otázka, zda je lepší cestu naplánovat na noc, nebo na den. V noci má lidské tělo větší inklinaci ke spánku, ale zase je možné uspat děti a tím pádem cestu zvládnout ve větším klidu. Také bývá menší doprava. Je to na zvážení řidiče, ale méně zkušení řidiči by měli volit jízdu ve dne. Nesouvisí to jen s únavou, ale pochopitelně i s viditelností.

Kontrola vozidla před cestou

Jednou z věcí, kterou řidiči často zanedbávají, je kontrola vozidla před cestou. To se jim však může snadno vymstít v lepším případě nepojízdností vozu a v horším případě i dopravní nehodou. Zkontrolovat je třeba provozní kapaliny, zejména hladinu motorového oleje, a dále také tlak v pneumatikách. Ten by neměl být zbytečně podhuštěný. Před delší cestou je ideální s autem jet do servisu, ale je jasné, že to každý nemůže ať už z časových nebo finančních důvodů dělat. Důležité jsou v tomto ohledu brzdy, které jsou při velkém zatížení auta hodně pod tlakem a je naprosto nutné, aby perfektně fungovaly, jinak se vaše brzdná dráha drasticky prodlužuje. Je také samozřejmě nutné zkontrolovat si povinnou výbavu, zejména pak přítomnost reflexní vesty pro případy, kdy je třeba, a dále věci, které nutně nepotřebujete, ale mohou se hodit, například rukavice.

Cestování autem s dětmi

Nelze než doporučit, aby rodiče pro své ratolesti obstarali nějakou zábavu. Za ideální se mi jeví přenosné DVD přehrávače, které můžete v autě pustit a nechat děti sledovat filmy. Ty jsou navíc dost dlouhé, takže mohou děti zabavit na dostatečnou dobu. Může se ale také stát, že jim se jim z toho zatočí hlava, načež je lepší zastavit a dětem ukázat nějaká zajímavá místa podél trasy jízdy. Samozřejmě je s dětmi nutné častěji stavět a kontrolovat je. Mají menší výdrž než dospělí a to ve všech směrech. Mějte připravený dostatek nápojů na cestu a neustále na hydrataci myslete. Také se nedivte nutnosti častějších zastávek, než v případě dětí.

Pro případ nehody

Není vyloučené, i když vám to samozřejmě nepřeji, že se dostanete v zahraničí do situace, kdy kolidujete s jiným autem nebo jste jinak účastníky dopravní nehody. Pro tyto případy je nutné se pojistit předem. Zjistěte si před odjezdem, jaké jsou podmínky vašeho pojištění a tedy jak rozsáhlé je jeho krytí. Je možné, že budete muset v zahraničí platit náklady na opravu a ubytování sami a pojišťovna vám je uhradí až po návratu. Na všechny tyto věci je dobré se doptat ještě před tím, než vyrazíte. Nezapomeňte si s sebou vzít zelenou kartu, doklad o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Plánování a navigování

Pokud užíváte GPS navigaci, zjistěte si, jestli nebyly vydány aktualizované verze map pro váš přístroj. Zvláště v některých západoevropských ale i východoevropských státech dochází v posledních letech k velkému rozvoji a změnám automobilových tras, takže není vyloučené, že vás navigace povede pochybnými cestami, byť je opodál dálnice. Tyto věci je dobré předem vědět a mapy mít v nejnovější dostupné verzi, která většinou tyto problémy nezpůsobuje. Trasy byste si měli plánovat tak, aby případně bylo možné opodál zastavit a ubytovat se, pokud se zdržíte a už budete unaveni. Zvlášť průjezd některými městy v severní Itálii je typický tím, že se zde tvoří dlouhé a pomalu se pohybující kolony aut, takže je dobré s tím počítat v harmonogramu. Ideální stotřicítku zde nebude v některé časy (zejména dopoledne a k večeru) držet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11393 (cesky-magazin.cz#610)


Diskuze a zkušenosti

Janina | 11.12.2015 17:24
Moc hezký článek! :) A pravdivý! My jsme jeli do chorvatska minibusem http://autopujcovna-pujcovna-dodavek.cz/vozovy-park-detail.php?id=47 ale jelo nás hodně, takže se to vyplatilo. Dětem jsme posthovali na ipody pohádky a vše si předem naplánovali. Příprava se určitě vyplatila, protože nebyly žádné problémy a dovolená i cetsa byly ok. :)


Přidat komentář