Moderní a kvalitní stany

Již víte, kam letos o dovolené vyrazíte? Na oblíbené místo, nebo spíše poznáte nepoznané? Neradi jste limitování existencí a kapacitou hotelů? Pak se můžete vydat na dobrodružnou nebo relaxační dovolenou. Stačí jen mít kvalitní a prostorný stan.

Se stanem opravdu nemáte problémy, kam a kde složit hlavu. Prakticky všude, kde to není zakázané, můžete postavit stan. Pokud cestujete autem někam dál, pak jste již mohli být unaveni, jenže cíl byl od Vás třeba vzdálený ještě desítky, či stovky kilometrů. A tak nezbývalo nic jiného, než udělat bezpečnostní přestávku, a poté dojet potřebnou vzdálenost. Pokud byste však měli s sebou stan, pak nemusíte nic lámat přes koleno, a třeba přespat v půli cesty, než dojedete tam, kam jste si naplánovali.

Kupujeme stan

Zvažujete, že byste si zakoupili stan? Přemýšlíte, podle čeho se máte při výběru orientovat? Na trhu je totiž nemalé množství výrobců stanů, a tím pádem i značné množství stanů, jako takových. Vždy je dobré se při nákupu soustředit na určité parametry. Někdo se rozhoduje při nákupu výlučně podle ceny. Ovšem cena by neměla být jediným rozhodujícím měřítkem. Ne vždy totiž platí, že čím dražší, tím lepší a naopak. Kromě toho u stanu vyšší ceny můžete očekávat různé vychytávky, přídavné komponenty. Ty však třeba ani nevyužijete a zbytečně byste za ně platili. Na jaké parametry se tedy můžeme soustředit při výběru toho pro nás nejvhodnějšího stanu?

Typy stanů

Stany, dle využití, je možné rozdělit na stany turistické, dále stany outdoor a stany rodinné. Můžete se však také setkat s dalším rozdělením stanů. Jedná se především o stany speciální. K těm se řadí stany rybářské, expediční, horolezecké, sekundové aj. Čím jsou charakteristické jednotlivé typy stanů? Pojďme se podívat alespoň na některé z nich.

Turistický stan

Hledáte-li univerzální typ stanu, pak jím může být právě turistický stan. Využijete ho téměř pro jakoukoli příležitost. Plánujete dobrodružnou výpravu na vodě, nebo na kole napříč krajinou? Pak jistě oceníte možnosti turistického stanu, který je na takovéto výpravy uzpůsobený. A to jednak rozměrově, ale také materiálem.

Turistické stany je možné rozdělit na stany pro 1 – 2 osoby, 2 – 3 osoby, 3 – 4 osoby a 4 – 5 osob.

Rodinný stan

Co se týká například rodinných stanů, tak u nich již název předurčuje jejich využití. Rodinné stany jsou řešené tak, že se do nich může vejít rozličný počet osob. Jsou kategorie rodinných stanů do 4 osob, pro 5 – 6 osob, pro 7 a více osob.

Také vnitřním uspořádáním se rodinné stany liší. Může jít o stan určený „jen“ pro přespání. Na trhu jsou však i stany, kde je oddělený spací a denní prostor. A denní prostor můžete využít například pro vaření, hraní společenských her, když nepřeje počasí apod.

Rybářský stan

Jak začínající, tak vášniví rybáři ocení rybářský stan. Počasí je častokráte nevyzpytatelné a rybaření, samo o sobě, není hodinovou záležitostí. Strhne-li se najednou hustý déšť a vypadá to, že nějakou dobu bude pršet, pak jistě rádi využijte možnosti být schovanými. Nemusíte však být ve stanu zcela ukryti. Stan Vás může chránit z vrchu, ze stran a zadní části. A díky otevřené přední části budete moci dále pohodlně sedět a čekat na svůj bohatý úlovek. I když bude jen mrholit, pak si můžete stan postavit. Ono takové dvou, či tříhodinové mrholení není v konečném důsledku nijak příjemné.

Sekundový stan

I v tomto případě název typu stanu, více než napovídá. Mohlo by se zdát, že sekundový stan má něco společného se sekundovým lepidlem. Určitě jedno má společné, a to rychlost postavení. Sekundové stany se mohou pochlubit výjimečnou konstrukcí, díky které jsou skutečně za velmi krátkou dobu postavené. Stačí je pouze vybalit z obalu a doslova hodit na potřebné místo. Stan se sám vypne. Na Vás pak již jen bude, abyste stan připevnili, a to za pomoci několika kolíků.

Snadnost postavení a složení stanu

Před nákupem stanu může někoho odradit jeho složitost při stavění a následná demontáž. Pro moderní stany je však charakteristické, že jdou postavit vskutku jednoduše a za krátkou dobu. A to samé platí při pozdějším složení stanu.

Možnost předvedení stanu kvůli složitosti jeho postavení

Při výběru stanu je určitě dobré se zaměřit i na tento parametr. Mohli byste být totiž nešťastni, až by došlo na tzv. lámání chleba a před Vámi byla kupa tyček a Vy jen bezradně na ně hleděli. Vůbec nejideálnější by bylo, kdyby Vám stan v příslušné prodejně předvedli. Povětšinou to však není možné, a to především z důvodu prostoru. Takový stan pro sedm osob „něco“ místa zabere. A mít jen vyhrazený volný prostor pro předvádění stanů, si nemůže každý prodejce dovolit. Kromě toho, stany je možné zakoupit také na internetu. A v tom případě nemůžeme očekávat předvedení stanu. Můžeme však narazit i na stránky prodejce, který na ně uloží spoty právě s předvedením stanu.

Hmotnost stanu

Pokud si berete s sebou stan při jízdě autem, pak Vám de facto může být jedno, zda stan bude vážit jedno nebo také čtrnáct kilo. Něco jiného však je, když se vypravíte na dovolenou na kolech, či pěšky. Každé deko, natož kilogram, Vás bude tížit. Je dobré si tedy při výběru stanu zvolit takový, který bude vyhovovat nejen rozměrově, ale také hmotnostně.

Nepromokavost stanu

Stan by měl nejen dobře vypadat, vyhovovat Vám rozměrově, vnitřním uspořádáním. Stan by měl být také nepromokavý. Na trhu snad nenajdete stan, který by nesplňoval parametr nepromokavosti. Ovšem, co se týká nepromokavosti, jako takové, pak se stany liší hodnotou vodního sloupce. K dispozici jsou tany u kterých je hodnota nižší než 2 000 mm, ale také stany, které se mohou pochlubit hodnotou vyšší než 7 000 mm. Při volbě vhodného stanu, co se týká odolnosti vůči dešti, se ptejte po tzv. zátěru.

Prodyšnost stanu

Nepromokavost a prodyšnost se nevylučuje. Moderní, kvalitní stany se mohou pochlubit, jak vysokou mírou nepromokavosti, tak prodyšností zároveň. „Dusit“ se v uzavřeném stanu nemá s komfortem nic společného. Při nákupu stanu se informujte, jak je na tom stan nejen s nepromokavostí, ale také prodyšností.

Nepromokavost podlážky

Kromě nepromokavosti pláště stanu, je dobré si také zjistit míru nepromokavosti podlážky. Chodit ve vlhku, mokru jistě také není nic příjemného. Ostatně, můžete být sebelépe oblečeni. Pokud však budete mít nohy ve vlhku, pak se můžete s největší pravděpodobností dočkat nějakého toho nachlazení.

Cenová relace stanů

Tím, že je nabídka stanů velmi bohatá, můžete také očekávat značný cenový rozdíl. Je možné se tedy setkat se stanem, který stojí kolem 1 000 Kč, ale také stanem, jeho cena převýší částku 7 000 Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11358 (cesky-magazin.cz#100)


Přidat komentář