Jeseníky - tipy na výlet

Už jste někdy byli v Jeseníkách? Jeseníky jsou rozlehlé pohoří na severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nejvyšší horou je Praděd, vysoký 1492 metrů nad mořem. Jeseníky však nabízejí i mnoho dalších zajímavých míst.

Většina z nás asi ví, že nejvyšší a nejznámější horou Jeseníků je Praděd. Představme si tedy nejprve právě tento vrchol.

Praděd – 1492 metrů nad mořem

Praděd je nejvyšší horou nejen Jeseníků, ale také Moravy a Slezska. Nachází se v samém srdci** Jeseníků**, kde je ještě poměrně dost zachovalá původní vysokohorská fauna a flóra. Proto zde byla vyhlášena státní přírodní rezervace Praděd, ve které je dovoleno pohybovat se pouze po vyznačených turistických trasách. Na vrcholu Pradědu byl postaven 162 metrů vysoký vysílač, ve kterém je také restaurace. Spolu s vysílačem má Praděd výšku 1654 metrů. Vrchol tohoto vysílače je tudíž nejvyšším bodem České republiky (neboť nejvyšší hora Česka – Sněžka – má 1602 metrů). Ve věži vysílače se nachází i vyhlídková terasa, za vstup na ní se však platí. Za výborné viditelnosti, která nastává obvykle v době zimní inverze, je z Pradědu možno pozorovat sousední Králický Sněžník ale také mnohem vzdálenější Beskydy, Krkonoše nebo Vysoké Tatry. Vrchol Pradědu se nachází nad hranicí lesa a podle meteorologických měření je zde nejnižší průměrná teplota na Moravě a ve Slezsku, proto si do batohu i za slunečného a teplého počasí raději přibalte oblečení navíc.

V Jeseníkách se nachází i mnoho jiných míst a tras vhodných pro pěší turisty nebo cyklisty, v zimě i pro běžkaře. Inspiraci jistě objevíte v dobré turistické mapě. Kromě horských túr však Jeseníky nabízejí i jiné atrakce a zajímavosti:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Do hor se obvykle jezdí za přírodou. Pokud vás však zajímají technické stavby, pak je pro vás exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně jako dělaná. Elektrárna je unikátní především svými vodními nádržemi, resp. jednou ze svých vodních nádrží, která se nachází na vrcholu hory v nadmořské výšce 1350 metrů. Uvnitř hory jsou pak umístěny 1,5 km dlouhé přivaděče vody. Při exkurzi v elektrárně uvidíte nejen jedinečnou horní nádrž ale podíváte se také do vnitřních a podzemních prostor elektrárny.

Poutní místo Panny Marie pomocné – Maria Hilf

Pro věřící, ale nejen pro ně, se nabízí poutní místo – kostel Panny Marie pomocné, který se nachází v lese nedaleko města Zlaté Hory. Kostel byl postaven na místě zázraku, který se zde stal v době třicetileté války. Těhotná žena před vojáky utekla sama v kruté zimě do lesa. Měla velký strach a proto se modlila k Panně Marii o pomoc. Ženě se narodil syn a oba pobyt v lese za silného mrazu v pořádku přestáli. Vnučka ženy z vděčnosti za záchranu své babičky a otce na onom místě pověsila obraz Panny Marie. K obrazu začali chodit poutníci i místní lidé a mnozí z nich se zázračně uzdravili ze svých chorob. Proto zde byla postavena kaple a později kostel. V době socialismu byl příběh o zázračném poutním místě Maria Hilf trnem v oku komunistické ateistické ideologie. Proto bylo místo úmyslně zdevastováno a více než 30 let opuštěný a vyrabovaný kostel chátral. Již na samém počátku 90. let byla započata rekonstrukce kostela a roku 1995 došlo k znovu vysvěcení.

Pivovar v Hanušovicích

Nakonec tu máme něco pro milovníky piva. Tradiční** pivovar v městečku Hanušovice** vznikl již v roce 1874 a nabízí exkurze pro veřejnost, při kterých máte možnost poznat celý proces vaření piva.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11345 (cesky-magazin.cz#13)


Přidat komentář