Golfové oblečení pro ženy a muže

Pokud jste někdy v televizi sledovali golfový turnaj, možná vás tento sport zaujal. Golf je hra poměrně pomalá, přesto velmi napínavá. Pokud byste si jej chtěli zkusit zahrát, je nutné věnovat pozornost mimo jiné i svému oblečení.

A proč je pro golf tak důležité oblečení? Vždyť pokud člověk není profesionál, ale chce si zahrát jen pro potěšení, tak může sport provozovat v jakémkoliv oblečení. Jenže právě o golfu to tak úplně neplatí. Možná víte, že golfu se říká hra gentlemanů. V dřívějších dobách byl golf výsadou pouze bohatých lidí, a právě ti zavedli v golfu určitý standard oblékání, na který byli zvyklí ze svého života mimo hřiště. Tento standard se pak v golfu udržoval velmi dlouho až do nedávné doby, kdy se začal pomalu uvolňovat. Paradoxně ještě dříve než golf objevili boháči, byl naopak zábavou těch nejchudších. Pojďme si nejdříve říci, jak vlastně golf vznikl.

Jak vznikl golf?

Pokud se o golf intenzivně nezajímáte, pak pro vás bude nejspíše překvapením, že golf, který je mnohými považován za hru snobů, byl původně oblíbenou zábavou chudých skotských pasáků ovcí, kteří jej hráli pro ukrácení dlouhé chvíle. Není divu, pasáci museli se svými ovcemi trávit na loukách celé dlouhé dny od úsvitu až do soumraku a tak se asi i dost nudili. Není zcela jisté, kdy přesně a jak golf vznikl. Nebyl tam nikdo, kdo by to zaznamenal do kroniky, ale předpokládá se, že nejspíše někoho napadlo odpálit kámen pastýřskou holí. Možná že nejdříve se snažil odpálit kámen co nejvíce do dálky a pak, když ho to přestalo bavit, zkoušel se zase kamenem strefit na určité místo.

Podle historiků se to pravděpodobně stalo někdy ve 14. století, možná dřív. Jisté ale je, že již v 15. století se tato na první pohled podivná kratochvíle odpalování kamenů holemi rozšířila i mezi skotskými studenty. Ti si hru vylepšili po svém a místo klacků používali rákosové hole, které jsou zcela rovné. Postupně se golf šířil celou zemí a stával se čím dál oblíbenějším mezi lidmi všech vrstev, různého věku i povolání. Přesto trvalo celých 300 let, než byla ustanovena první oficiální pravidla této původně lidové zábavy.

Je golf hra snobů?

V době kolonizací zámořských zemí se golf rozšířil i v britských koloniích, například v Indii. Nejznámější golfový turnaj, US Open, však nevznikl v domovské zemi golfu, ale ve Spojených státech Amerických v roce 1895. Ve 20. století se pak začala psát nová éra golfu a bohužel to byla i doba, kdy tuto hru hrála skutečně jen smetánka. To však dnes již zdaleka neplatí a golf si úspěšně hledá cestu zpět mezi všechny lidi, ne jen ty nejbohatší. Proto odložte předsudky o tom, že golf je hra snobů a pojďte to také zkusit.

Tradiční oblečení na golf

Ještě před několika lety byly předpisy ohledně výběru golfového ošacení poměrně dost přísné. Pokud jste chtěli na golfové hřiště přijít oblečeni nebo obuti jinak, než přikazovala tradiční golfová móda, mohlo se vám klidně stát, že vám vůbec nedovolili hrát. Podle tradičních pravidel golfové módy by měla mít žena tričko s límečkem, krátkou sportovní sukni nebo plátěné kalhoty. Pro muže platí prakticky totéž, samozřejmě až na tu sukni. Pokud je chladněji, je možné vzít si svetr nebo sako nebo také obojí. Sako by samozřejmě mělo pasovat ke kalhotám. Na kravatu nebo motýlka však zapomeňte, ten se na golf nenosí. V případě chladného větrného počasí je možné na krk použít šátek.

Velice důležitá je také obuv, která by měla být vyrobena speciálně pro tento sport. Jako pokrývka hlavy je povolena čepice s kšiltem nebo samotný kšilt, popřípadě je možné proti slunci použít sluneční brýle. Možná si říkáte, nač takové cavyky, vždyť přece nejdete na přehlídkové molo ale sportovat, jenže taková už jsou pravidla, nebo přesněji řečeno byla. Dnes už se na tradiční golfovou módu tak přísně nedbá a možná i to je důvod, proč se golf stává stále populárnější mezi širokou veřejností.

Jak vybírat oblečení na golf?

Současná pravidla golfového oblékání už zdaleka tak přísná nejsou, a to hlavně díky hvězdám tohoto sportu, především díky Tigeru Woodsovi. Když přišel Tiger Woods hrát z důvodu bolesti v krku v roláku, nikdo neměl tu odvahu mu říct, že rolák se na green prostě nenosí. Díky postupnému uvolňování strnulých pravidel golfové módy už dnes hráči v teplém období roku běžně hrají v dříve naprosto nemyslitelných šortkách a pokud se náhodou ochladí, je možné si obléci šusťákovou bundu nebo třeba celou šusťákovou soupravu. Co se týče obuvi, můžete si vzít klasické sportovní botasky, ale pro pravidelnou hru jsou vhodnější golfové botasky, které mají speciálně upravenou podrážku. Pokud jste se ovšem zhlédli v tradiční golfové módě dřívějších dob, není vůbec od věci oblékat se na hru právě takto. I tradiční golfová móda je dnes ve specializovaných prodejnách běžně k dostání.

Vybavení na golf

Pokud už jste celí nažhavení a chcete okamžitě s golfem začít, vyhledejte si nějaké golfové hřiště ve vašem okolí a zeptejte se, zda si můžete vybavení pro hru na hřišti vypůjčit. Pokud ano, je to ideální, protože kupovat si hole a míčky je pro naprostého začátečníka zatím předčasné. Nejdříve si raději vyzkoušejte, zda vás hra zaujme, zda vás bude opravdu tak moc bavit, že budete na hřišti trávit každou volnou chvíli. Teprve pak investujte do golfového vybavení, které bohužel není zrovna nejlevnější.

Vaše první krůčky na golfovém hřišti budou znamenat především naučit se techniku odpálení míčku. Když to zvládnete, budete se učit aby míček letěl přesně tím směrem, kam je to nutné a také aby letěl tak daleko či blízko, jak v tu chvíli potřebujete. Když už se naučíte i toto, tak začnete poznávat jednotlivé druhy holí. Do té doby vám stačí jedna jediná hůl. Směle do toho!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11357 (cesky-magazin.cz#95)


Přidat komentář