Venkovní krby - Liberec a okolí

Posezení na zahradě s grilováním je oblíbenou činností teplých měsíců. Pro větší pohodu se hodí nechat si postavit zahradní krb na míru i s dalšími doplňky. Grilování je pak mnohem pohodlnější.

K letním teplým měsícům neodmyslitelně patří pobyt na zahradě, setkávání s rodinou i s přáteli. Zatímco dříve se u těchto setkání spíše opékalo nad ohněm, dnes patří k oblíbeným činnostem** grilování a příprava masa v zahradním krbu**. Ono vlastně nejde jen o to grilování, ale především o atmosféru s tím spojenou. O posezení, povídání a při té příležitosti také o jídlo. Proto s jeho přípravou není třeba spěchat. Zkrátka príma setkání či odpočinek, jak má být.

Zahradní krb

Aby vše vyšlo a pohoda byla dokonalá, je dobré si místo malého plechového grilu nebo krbové stavebnice ze zahradního centra pořídit krb postavený na míru. Jde sice o dražší variantu, ale přesto se vyplatí. Krb je totiž postavený podle vašeho přání, přesně zapadne do vybraného místa, je ve vašem oblíbeném stylu a může být doplněn o posezení i zastřešení v podobě pergoly či altánu. Navíc je možné krb kombinovat s udírnou, otočným grilem a samozřejmě s přípravnou plochou. Dobře postavený zahradní krb je dominantou vašeho dvora nebo zahrady.

Kam umístit venkovní krb?

Místo pro krb je důležité vybrat velmi zodpovědně. Podstatná je především jeho** velikost, sklon terénu** a to, kam chcete na zvoleném prostoru krb postavit. Pokud se u vás schází více lidí, pak je vhodnou variantou větší místo, kde je pamatováno na posezení a také na přípravu jídla a pití. Pozor musíte dát na** kouř**. Při nesprávném větru může být obtížný. Stejně tak je nutné pamatovat na sousedy. I ti nebudou rádi obtěžováni kouřem. Vybraný prostor může být zastřešený nebo pod širým nebem. Výhodou zastřešení je, že ani chvilkový déšť vám grilování nepokazí a na podzim, kdy jsou již chladné večery, se u venkovního grilu příjemně zahřejete a využijete příjemné pohody, kterou barevný podzim nabízí. Při umístění krbu pod střechu však je nutné pamatovat i na** vyústění komína**, které musí mít nad sebou volný prostor.

Typy zahradních krbů

Typů zahradních krbů je opravdu mnoho, takže možnost vybrat si originální krb přímo na míru nebo na vaše přání, není žádný problém. K základním typům zahradních krbů patří klasické krby s ohništěm a** krby s udírnou**. Krby s udírnou jsou vlastně venkovní udírny s otevřeným ohništěm. Zásluhou této kombinace si kromě grilovaných pokrmů můžeme připravit také uzené lahůdky. A to nejen v létě, ale klidně i v zimě. V obou případech si můžeme vychutnávat pohled do plápolajících plamínků nebo rozžhavených uhlíků. Krb, který si vyberete, bude vždy dominantou zahradního posezení. Důležitý je správný výběr podkladu a materiálu, ze kterého se krb postaví.

Materiál pro venkovní krby

Samozřejmostí je, že ohniště bude vyloženo šamotem nebo šamotovými cihlami. Je to nezbytné z důvodu vysokých teplot při grilování a opékání. Pro samotné Kamenný krb na zahraduvyzdění krbu je vhodné vybírat takový materiál, který bude ladit s okolím. Navíc musí být odolný klimatickým podmínkám. Jako vhodné materiály se ukazují** klasické i upravené cihly,** vhodná je také žula, pískovec, břidlice, případně** opuka**. Kámen je možné kombinovat s plechem nebo odlehčenými materiály, které mohou být zomítány. Krásně vypadají i různé kombinace materiálů, které se promítnou také v okolí krbu. Může to být místo pro přípravu jídla, lavice, odkládací plocha či stůl, který je napevno.

Pergoly, altány, přístřešky

Pro zastřešení místa s grilem je vhodné volit buď pergolu, altán nebo** přístřešek**. Každá stavba má svá specifika. Nicméně, všechny splňují požadavek na ochranu před nepřízní počasí i před horkými paprsky slunce a navíc poskytují soukromí. Jako materiál se používá kámen, cihly, dřevo, i kov. A samozřejmě všechny možné kombinace. Důležité je, aby materiál pergoly ladil s krbem. Tak dosáhnete dokonalého souladu, který bude velmi příjemný. Celý prostor může mít zástěny, může být i obestavěný, cele nebo zčásti, může navazovat na dům, nebo může mít i mříže, které popnou popínavé rostliny. Velmi zajímavé je popnutí aktinídií, tedy kiwi, která má krásné listy, květy i plody, které lze trhat přímo do úst.

Zahradní nábytek

Pokud se s krbem rozhodnete pořídit i zahradní nábytek na míru, pak zde určitě nešetřete. Můžete totiž získat vysoce trvanlivý, originální nábytek, který bude nejen příjemným doplňkem grilovacího prostoru, ale i okrasou. Nábytek může být i zcela neobvyklý. Může být opět kombinací prvků, ze kterých je postavený krb, nebo může být pouze ze dřeva či kamene. Možností se nabízí celá řada. Pokud se rozhodnete pro nábytek ze dřeva, pak je dobré pečlivě zvážit z jakého dřeva. Naše tuzemské dřevo je nutné vždy ošetřovat nátěry. U tvrdých dřev, jsou méně časté než u dřev měkkých. Dovozové exotické dřeviny většinou potřebují pouze napustit. Klimatické podmínky jim nevadí. U kamenného nábytku je nutné pečlivě zvážit jeho umístění. Na svém místě zůstane po celou dobu používání.

Kvalitní zahradní krby

Pokud do své zahrady chcete více než nejjednodušší krb z napodobenin přírodních materiálů, pak je stavba zahradního krbu na míru příhodnou volbou. Zahradní krb na míru vychází z finančního hlediska sice dráž, ale o to více je kvalitnější a také nabízí více možností úpravy potravin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11735 (cesky-magazin.cz#320)


Přidat komentář