Bezpečná okna

Moderní dřevěná či plastová okna by měla být nejen energeticky úsporná a designově pohledná, ale měla by v neposlední řadě být i bezpečná. Kvalitní okna, jež jsou vybavena bezpečnostním kováním, účinně snižují riziko vloupání.

Moderní okna

Jestliže jste se rozhodli pro stavbu či rekonstrukci domu, dřív nebo později narazíte na otázku, jaká okna si vybrat. Dnes si zákazník většinou vybírá mezi plastovými okny a dřevěnými eurookny. Existují samozřejmě i jiné možnosti jako hliníková okna, apod., která však nejsou tak častá. Moderní eurookna a plastová okna je možné zakoupit v různých barevných odstínech a provedeních, která přesně zapadnou do celkové koncepce Vašeho domu. Díky moderním oknům, dobrému zateplení a vstupním dveřím získáte energeticky úsporný dům. Moderní okna jsou mimo rám opatřena termoizolačními skly různých kvalit a cenových kategorií. U nových oken je však důležité věnovat pozornost nejen jejím izolačním vlastnostem a vzhledu, ale také okennímu kování a bezpečnosti vůči zlodějům.

Bezpečnostní kování oken

Jak je již výše uvedeno, při výběru nových oken věnujte pozornost kromě tepelné prostupnosti i bezpečnostním prvkům. Dle statistik je prokázáno, že okna a dveře jsou v drtivé většině jediná místa, kterými zloději vnikají do domu. Ohledně bezpečnostních prvků oken by Vám bezesporu měli poradit prodejci nebo výrobci. Existují také odborné firmy, které se na zabezpečení oken a zasklených dveří přímo specializují.

Velice užitečné informace o bezpečných oknech získáte na firemních webových stránkách:

http://www.bezpecnaokna.cz/.

Mezi firmy, které se zabývají bezpečnostním kováním oken, patří i firma MACO.

Tato firma vyvinula systém bezpečnostního kování, které je složené z bezpečnostního čepu, uzávěru a bezpečnostní kliky, což vede ke snížení rizika vloupání. Bezpečnostní čepy firmy MACO společně se speciální okenní klikou a dalším zařízením spolehlivě ochrání Vaše okna proti vypáčení jednoduchým nářadím. Takové bezpečnostní kování je poměrně levné a jeho cena se pohybuje v řádech sta korun.

Je prokázáno, že většina zlodějů si vybírá své cíle nahodile a do objektu proniká skrz okna či dveře za pomoci různých páčidel. Proti těmto pachatelům je uvedené bezpečnostní okenní kování dostatečnou ochranou. Bezpečná okna, případně celoskleněné dveře, mohou být mimo bezpečnostního kování vybaveny i bezpečnostním sklem, které pak zvyšuje celkovou odolnost proti vloupání. Do takového zabezpečení se rozhodně vyplatí majitelům nemovitostí investovat.

Dřevěná okna

Mezi největší výhody dřevěných oken neboli eurooken, kvůli kterým si je zákazníci vybírají, patří zejména přírodní materiál, z kterého jsou vyrobeny. Jedná se o dřevěný rám, který je ekologicky nezávadný. Zákazník si může vybrat z několika druhů dřev, z kterých je okno vyrobeno. Jedná se o dřevo vysoké kvality, které je zárukou velké tuhosti a minimální tepelné roztažnosti. Mezi další výhody dřevěných eurooken patří také jednodušší oprava okenních rámů, oproti plastovým.** U dřevěných oken** je možné renovovat nátěr rámu, a to jeho vybroušením a následným nanesením nové barvy. Jestliže jsou dřevěná okna správně udržována, mají i delší životnost než plastová okna. Eurookna jsou samozřejmě opatřena různými izolačními a bezpečnostními skly a také bezpečnostním kováním. Cena takového okna je průměrně o dvacet až třicet procent vyšší než běžná plastová okna.

Plastová okna

Plastová okna jsou tvořena lisovanými plastovými profily a izolačními skly. Plastové okenní rámy jsou k dostání v široké paletě barev. Mezi největší výhody plastových oken je patrně jejich nenáročnost na údržbu. U prvních plastových oken se rámy vyráběly většinou dvou až tří komorové rámy, avšak časem se vyráběly a vyrábějí i vícekomorové rámy, které mají vynikající termoizolační vlastnosti. Komora v rámu plastového okna je v podstatě dutina opatřena pláštěm z plastového profilu. Plastová okna jsou dodávána nejen v mnoha barvách, ale je možné si je objednat i do atypických tvarů oken v libovolných velikostech. Můžete si tak nechat vyrobit například půlkruhová okna, apod. Dnešní plastová okna jsou vyráběna špičkovými technologiemi, které zaručují dobré vlastnosti oken a dlouhou životnost. Životnost plastových oken však není tak velká jako u eurooken a hrozí možnost vyblednutí barvy okna. Plastový rám se také špatně opravuje a nelze jej brousit a opětovně přetírat jako u eurookna. Při výběru dodavatele plastového okna je velice důležitá jeho serioznost, abyste nenatrefili na nekvalitní levná plastová okna dovážená bůhví odkud. Cena plastového okna je celkově nižší, než je tomu u okna dřevěného.

Proč vyměnit okna ve starším domě

Jestliže rekonstruujete starší dům, zcela jistě uděláte dobře, pokud se rozhodnete vyměnit stará okna za nová. Stará okna jsou většinou opatřena pouze jedním nebo dvěma těsněními, díky čemuž je u nich nedostatečná protihluková izolace a tak do místnosti proniká hluk z okolí. Mezi největší nevýhody starších oken však patří jejich nízké termoizolační vlastnosti. Starší okna mají zastaralé jednoduché** okenní rámy** a špatné zasklení. Ve starších domech mají také okna často nefunkční nebo zastaralé okenní kování, které znesnadňují jejich manipulaci. Pokud nejsou rámy dostatečně utěsněny, hrozí zatékání při dešti do místnosti. Dnešní moderní okna disponují moderními rámy a izolačními skly, které nabízejí mnohem lepší a komfortnější akustické i tepelné vlastnosti. Moderní okna, ať již dřevěná nebo plastová, jsou nabízena v různých barevných provedeních, tudíž se tak přesně přizpůsobí celkovému vzhledu domu jeho okolí a v neposlední řadě i interiéru. Moderní okna také zajišťují mnohem větší zabezpečení proti vloupání. Moderní okna také zajišťují pro jejich uživatele komfortní větrání, podstatně snižují tepelné úniky, čímž přispívají k úspoře finančních prostředků za vytápění.

Bezpečnostní fólie v oknech

Jestliže chcete mít okna co nejvíce zabezpečená proti vniknutí zloděje a nestačí Vám bezpečnostní kování, je možné okno opatřit mříží, ale i bezpečnostní okenní folií. Bezpečnostní folie je poměrně spolehlivý prostředek proti vloupání a přitom nějak nenarušuje vzhled okna. Tyto fólie jsou čiré a instalují se z vnitřní strany okna, pouze v rohu okna je k vidění certifikační tabulka. Jestliže se někdo pokusí okno rozbít a vniknout dovnitř, sklo patrně praskne, avšak** bezpečnostní fólie** jej udrží v celku a zpevněné a schopné odolat dalším nárazům. Na proražení takového okna je potřeba poměrně dost času, což drtivou většinu zlodějů odradí, nebo způsobený hluk přivolá pomoc. Praktické je mít bezpečnostní sklo i u skleněné výplně dveří nebo u francouzského okna. Takové okno se pak nerozbije ani při nechtěném rozbití například dětmi a nehrozí tak jejich poranění. Díky bezpečnostní fólii se sklo většinou rozbije, ale zůstane v celku. Může se stát, že některé pojišťovny při pojištění nemovitosti proti vloupání vyžadují zabezpečení oken, které jsou umístěné do 5m nad povrchem země. Tyto fólie se poměrně snadno instalují a nijak nenarušují celkový ráz okna, potažmo budovy. Jestliže uvažujete o takové fólii, je důležité si ověřit, zda Vámi oslovený dodavatel splňuje zkoušku odolnosti proti proražení dle Evropské normy DIN EN 356E. U kvalitních výrobců by měla být tahle norma samozřejmostí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11733 (cesky-magazin.cz#138)


Přidat komentář