Svatební fotograf

Služby svatebního fotografa nezajišťují jen zhotovení fotografií, jako tomu bylo v minulosti. S technikou a kontakty vám profesionální fotograf může v přípravách na svatbu mnohé ulehčit.

S přicházejícím jarem se blíží příležitost, kdy si zamilovaní řeknou své „ANO“ a navždy spojí své životy. I když jde o jeden z nejkrásnějších dnů života, je to i velmi stresující okamžik. Musíte zařídit místo, vybrat datum, obeslat hosty, objednat hostinu, hotel a hlavně je zapotřebí zařídit někoho, kdo vám na daný den zhotoví vzpomínku na celý život. Služby fotografů se ale už zdaleka nevztahují pouze na pořizování snímků. Z veselky můžete mít i videa. Díky počítačovým technologiím vám fotograf zhotoví i netradiční fotografie či videozáznamy. Navíc díky tomu, že má mnoho zkušeností se svatbami, může pomoci i s výběrem místa k obřadu i hostině. Co vám tedy svatební fotograf může nabídnout?

Svatební fotograf – nabídka

Pokud máte skromnou svatbu postačí vám jen pár fotografií, můžete se obrátit na někoho, kdo nemá technické vybavení tak velké. Chcete-li ale více záznamů ze svatby, podívejte se do portfolia fotografa. Vybírat můžete z fotografování i natáčení videa. Stejně tak se informujte, zda má daný fotograf i případné spolupracovníky, kteří zajistí další služby.

Svatba – fotografování

Podstatná součást svatby. Fotografové dnes nabízí snímky různých kvalit. Proto, až si budete vybírat fotografa, hodnoťte jeho práci podle předešlých svateb nebo jiných akcí, které zpracoval. U svateb je toto hodnocení ovšem nejlepší, protože se jedná o stejnou akci. Na takových snímcích nejlépe uvidíte, zda dokáže daný umělec zachytit tu správnou atmosféru. Samozřejmě může mít ve svém portfoliu různé typy svateb. Pokud ale toužíte například po netradičních fotografiích, kde je vidět radost a veselí a nestojíte o stoické snímky, které jsou pro vás nudné, vyberte si takového člověka, který s tímto má už zkušenosti. Pokud má daný fotograf na svých stránkách vybavení, zeptejte se odborníků, k čemu jednotlivé části jsou. Podle nich totiž poznáte, jak kvalitní vám zajistí širokoúhlý záběr, focení v nepříliš dobrých světelných podmínkách, zda zachytí pohyb, aniž by byly obrázky rozmazané apod. Fotograf vám může vytvořit speciální fotoalbum, nahrát snímky na přenosné médium a může je i graficky upravit podle vašeho přání. Do obrázků vloží i různé grafické prvky, které celé snímky ozvláštní.

Svatba – natáčení videa

Videa se stala součástí služeb fotografů, protože dnes je videokamera běžně dostupnou technikou, kterou vám profesionál může vytvořit audiovizuální vzpomínku, která po letech připomene více než pouhá fotografie. V takových případech je na svatbách přítomen jak fotograf, tak i kameraman a vzájemně se koordinují (pokud se samozřejmě přítomnost fotografa vyžaduje). Pokud netušíte, co by měl takový profesionál s kamerou natáčet, nechte to na něm. Odborník má vždy vědět, co je náplní jeho práce, jaké záběry má zachytit a vy si pak určujete jen speciální požadavky. Většinou se tedy jedná buď pouze o zachycení obřadu samotného anebo o jednotlivé sekvence obřadu, což jsou příjezdy, obřad, posvatební gratulace. Můžete si ale zvolit, že chcete nějaké překvapení ze svatby. Spousta budoucích manželů například požádá fotografa, aby obešel hosty a ti mu do kamery říkají přání novomanželům. Jde tak o překvapení, které se všichni dozví až po zhotovení celého materiálu a vždy se u toho všichni pobaví.

Svatební fotograf – ceny

Služby v oblasti fotografování mívají různá cenová rozpětí. Samozřejmě se hodnota určuje podle kvality a dostupnosti profesionála, kdo má hodně zakázek, může si cenu dovolit navýšit. Určit tak rozpětí je velmi složité. Vcelku běžné a rozumné ceny zkusíme tedy určit podle tzv. balíčků (počet snímků, různé služby). Standardní balíček fotografií pouze v místě konání, vás může vyjít na zhruba 4000 korun. Běžně se nabízí 40 fotografií. Pokud se jedná o pohyb v terénu (fotograf zachycuje i příjezd svatebčanů nebo posléze fotí novomanželé v romantickém zátiší), cena stoupne na zhruba 5500 korun. Pokud se ale nechcete stresovat, je výhodnější zaplatit fotografovi čas strávený na svatbě. Může to být půlden (zhruba kolem 8000 korun) nebo den (zhruba 13 000 korun). V tuto dobu pak profesionála koordinujete nebo se s ním domlouváte dle svých potřeb.

Svatební fotograf – kdy ho oslovit

Mějte na paměti, že svatební fotograf, pokud má dobré reference, může být zaneprázdněný i rok dopředu. Pokud tedy znáte termín svatby, neváhejte vámi vybraného profesionála oslovit. Stejně tak to dělají i jiní, kteří chystají veselku. Většinou se fotografové rezervují zhruba půl roku předem, především tedy v zimě, protože nejvíce svateb je plánovaných na jaro či léto. Protože ale v tomto případě rozhoduje kvalita daného odborníka, mějte na paměti, že byste si ho měli rezervovat s předstihem. Pokud o něj budete stát, můžete data zkoordinovat, jestli ale budete jednat na poslední chvíli, může pak být pozdě.

Svatební fotograf – podle čeho vybírat

Jak už jsme zmínili výše, je vhodné popátrat po referencích. Nejjednodušší je** zeptat se přátel**, kteří už veselku absolvovali nebo někdo v jejich okolí má zkušenosti s focením svateb. Pokud se vám ale u někoho líbily profesionální fotky rodiny nebo jiné umělecké náměty, můžete se poptat rovněž. Fotografové se často specializují na různá témata a terény, vždy záleží na jejich vybavení, což se týká především techniky. Pokud nemáte nikoho ve svém okolí, kdo by měl v albu profesionální fotografie, můžete se porozhlédnout na internetu. Jednak hodnoťte služby dle vlastního vkusu. Většina ateliérů se prezentuje svojí tvorbou, a pokud se vám budou** líbit fotografie** na webových stránkách, můžete fotografa zkontaktovat. Stejně tak se můžete podívat na reference na internetu. Vždy je ale lepší najít někoho, kdo má s fotografem vlastní zkušenost, protože diskuze na internetu mohou být zahlcovány i útočnými příspěvky konkurence.

Nezapomeňte v tak slavnostní den oslovit profesionála, který vám vyhotoví vzpomínku na celý váš život. Nejen vy si nostalgicky vzpomenete na svůj velký den plný veselí, ale i vaše ratolesti a i vnoučata se ráda budou přehrabovat množstvím snímků ze svatby a budou obdivovat nevěstiny šaty a vzpomenou na ty, kteří tu už s nimi nebudou. Na výběr máte ze spousty služeb. Může jít o fotografování, grafické úpravy snímků či natáčení videa. Stejně tak získáte kontakt na profesionála, který vám může být k dispozici při jiných příležitostech. Může vás poté vyfotit s miminkem, zachytí oslavu výročí manželství vašich rodičů nebo ho oslovíte při jiné akci. Vždy vybírejte především podle fotografií, které má v portfoliu. Čím více se budou přibližovat vašim představám, tím lépe, protože budete vědět, že daný úkon zvládne bezchybně a vy budete mít dokonalou vzpomínku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11715 (cesky-magazin.cz#635)


Přidat komentář