Řidičský průkaz skupiny B, C - Svitavy

Stalo se Vám někdy, či opakovaně, že jste dobíhali některý z dopravních spojů, ale bohužel jste ho nestihli? Nebo jste čekali na zastávce a autobus ne a ne přijet? Nejenže jste spěchali, ale ještě k tomu pršelo? Situaci však můžete vzít do svých rukou.

Můžete totiž přestat být závislými nejen na dálkové, ale i městské dopravě. Budete se moci připojit k dalším řidičům, kteří jezdí do práce autem. A tak nebudete muset řešit zpožděný spoj, spoj, který odjel dříve, než měl, rezervaci místenek, respektive nedostatek sedadel, aj. Stačí si jen vybrat** kvalitní autoškolu**, která nabízí získání řidičského průkazu té skupiny, kterou potřebujete. Dobré je také zvolit tu autoškolu, která se může pochlubit kvalitním technickým zázemím, zkušenými instruktory aj. A pokud k tomu bude příjemná cena za výuku a výcvik, pak to bude ta správná třešinka na dortu.

Řidičský průkaz skupiny B

Na okrskových silnicích, ale i dálnicích je možné v drtivé většině spatřit osobní automobily. A právě platný řidičský průkaz skupiny B opravňuje řidiče těchto vozidel, aby je řídili. I Vy budete moci usednout do vozu a vydat se do práce, ale také za nákupy, na výlet, či na dovolenou.

Řízení osobního automobilu

Pojďme se blíže podívat na skupinu B. Získáte-li** řidičský průkaz skupiny B**, pak budete moci řídit osobní automobil, kdy jeho maximální přípustná hmotnost nepřevýší 3500 kg.Současně můžete ještě za auto umístit přípojné vozidlo, jehož hmotnost nesmí překročit 750 kg. Je také potřeba pamatovat i na počet míst v automobilu. Pokud budete řídit vůz o počtu osmi míst k sezení, řidiče nepočítaje, pak ještě „uspějete“ s řidičským průkazem skupiny B. Pokud by však auto disponovalo více místy k sezení, pak byste si již museli udělat jiný řidičský průkaz.

Řízení traktoru, strojů

Ovšem nejen výše uvedený osobní automobil budete moci řídit, získáte-li řidičský průkaz skupiny B. Můžete také usednout za volant traktoru, či pracovního stroje samojízdného, a to o maximální přípustné hmotnosti 3500 kg. Pokud tedy vlastníte usedlost, farmu, pak jistě tuto možnost přivítáte, aniž byste si museli dělat ještě jiný typ řidičského průkazu, respektive jinou skupinu.

Řízení jízdní soupravy

A jak se říká, do třetice všeho dobrého. S řidičským průkazem** skupiny B** budete také moci řídit jízdní soupravu, která bude složena z osobního automobilu, či traktoru, pracovního stroje a přípojného vozidla. Souprava však nesmí překročit maximální přípustnou hmotnost 3500 kg. Současně ještě hmotnost přípojného vozidla nesmí překročit pohotovostní hmotnost samotného motorového vozidla.

Řidičský průkaz skupiny C

Vedle osobních automobilů však na silnicích také můžete spatřit tzv. náklaďáky. Řidiči osobních automobilů zrovna nejsou nadšeni, když je na svých cestách potkávají. Čím silnější, větší vůz, tím může mít totiž daný řidič pocit, že je pánem silnic. Ne vždy však platí, že by řidiči nákladních automobilů byli bezohlední, navzájem se předjížděli, nedávali přednost, vytlačovali osobní auta apod. Ostatně, i mezi řadou řidičů osobních automobilů je možné najít takové, kteří zrovna neřeší, že vedle nich jsou zde i jiní řidiči, ať už stejně zruční, nebo méně vyježdění.

Řízení velkého automobilu

Uvažujete, že se pustíte do podnikání, ať už jako firma na stěhování nábytku, či přepravu zboží, zvířat aj.? Nebo dosud marně sháníte místo ve Vašem oboru, a tak chcete zkusit štěstí u některé z dopravních firem, která by Vás mohla zaměstnat jako řidiče nákladního automobilu? Pak ovšem budete potřebovat získat řidičský průkaz skupiny C, který Vás bude opravňovat k řízení velkého nákladního automobilu.

Specifika velkého nákladního automobilu jsou taková, že jeho maximální přípustná hmotnost převyšuje 3500 kg. K automobilu je ještě možné umístit přípojné vozidlo, stejně jako v případě osobního automobilu. Zde maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nesmí překročit 750 kg.

Podmínky k získání

Je tu však malý háček, abyste se mohli přihlásit na výuku, výcvik pro získání řidičského průkazu skupiny C. Podmínkou je totiž vlastnění platného řidičského průkazu skupiny B. Na druhou stranu však většina řidičů nad tímto ani nepolemizuje, protože „začíná“ právě se zmíněným řidičským průkazem skupiny B. Takže, sice se jedná o jistou překážku, ale nepřekonatelnou, či nějak nepříjemnou.

Řidičský průkaz skupiny C+E

Není rozhodně výjimkou také na silnicích, dálnicích spatřit velké nákladní auto s přívěsem, který očividně převyšuje 750 kg. V tomto případě řidič za volantem nebude držitelem řidičského oprávnění skupiny C, ale držitelem řidičského oprávnění skupiny C+E.

Řidičský průkaz skupiny C+E – oprávnění

Budete-li tedy chtít, nebo muset řídit velké nákladní auto s přípojným vozidlem o maximální přípustné hmotnosti, která převyšuje 750 kg, pak je třeba se přihlásit na výuku a výcvik pro získání řidičského oprávnění skupiny C+E. Samotná maximální přípustná hmotnost motorového vozidla, tj. velkého nákladního automobilu, převyšuje 3500 kg.

Výuka formou kurzů

Ptát se, jak jste na tom s volným časem, by asi nebylo zrovna na místě. I když v případě, že zvažujete, že se přihlásíte na některou z výuk pro získání řidičského oprávnění příslušné skupiny, otázka není od věci. Jsou totiž** autoškoly**, které nabízí výuku jen formou kurzů, tj. v přesně, dopředu stanovený čas. Výuka je hromadná a účastní se jí více zájemců. To však může představovat problém pro ty potenciální zájemce, kteří například pracují na směny, či zrovna jim daný čas nevyhovuje.

Výuka individuální

Na tuto skutečnost některé z autoškol pamatují, a tak přichází s nabídkou individuální výuky. Sami se dopředu s autoškolou domluvíte, kdy Vám vyhovuje výuka. Cílem je vždy najít takový volný termín, který bude vyhovovat oběma stranám. Individuální výuka je velmi poptávanou službou právě z důvodu časové zaneprázdněnosti. Krom toho tato forma výuky nabízí i další výhodu spočívající v tom, že lektor se věnuje pouze Vám. Máte tedy jeho maximální pozornost.

Výcvik v autoškole

Kromě výuky je zde také ještě výcvik neboli praktické jízdy. Výcvik se však netýká jenom jízd, ale také třeba schopnosti vyměnit rezervu, natankovat aj. I v případě praktických jízd budete mít možnost se s některou autoškolou domluvit na vyhovujícím času, a to třeba i o víkendu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11592 (cesky-magazin.cz#350)


Přidat komentář