Prodej a protektorování pneumatik - Brno

Pneumatiky tvoří nedílnou součást každého vozidla, ať už se jedná o osobní automobil, nákladní vůz nebo motocykl. Je ale důležité je mít v pořádku. Kteří odborníci se vám o ně postarají?

Proč jsou zrovna pneumatiky tak důležité? Když si vybíráte vozidlo, jistě se zajímáte o jeho technické vlastnosti a také vzhled. Zkusili jste se ale někdy zaměřit na vlastnosti pneumatik? Ano, je úžasné, když dokáže zařízení zpod kapoty rozjet stroj do několika desítek kilometrů za hodinu. Díky tomu se všude dopravíte rychleji a pohodlněji. Ale co pneumatiky, jinak řečeno gumy. Záměrně používáme i toto označení, které vlastně charakterizuje materiál. Jako obutí je guma zcela ideální. Je pružná, tvárná a přilnavá, takže dokonale dokáže unést vozidlo, zabránit otřesům a tím pádem vytvoří nosné a mobilní obutí. Postupem času se vyvinulo hned několik typů pneumatik, které mají specifické vlastnosti. Jistě znáte zimní a letní obutí, které musíte měnit. Na výběr toho máte ale mnohem více.

Pneumatiky – Brno

Co se týká pneumatik, tak na trhu je nepřeberné množství typů a možností jednak dle značky vozidla, také sezóny a dle zpracování. Pneumatiky mají všechna mobilní vozidla, protože se jedná o nejlepší variantu obutí nafouknutý materiál pružné gumy dokáže odpružovat a tím pádem po silnici či jiném pevném povrchu dokonale jede. Nejde ale vždy jen o pevnou strukturu. Třeba máte jistě zkušenost s tím, když se vám kola tzv. zahrabou a protáčí v bahně. Na to klasické pneumatiky nestačí. Jsou ale vozidla, která se pohybují i v tomto prostředí. Jedná se hlavně o zemědělské stroje, které mají silnější gumy a také s viditelnějším dezénem. Tím se dostáváme i k tzv. vzorku gumy. Samozřejmě, že hladká pneumatika by po silnici klouzala asi jako na náledí. Proto mají pneumatiky vzorek, který se ale časem opotřebuje a je třeba jej obnovit. K tomu slouží protektorování. Podívejme se ale na služby více zblízka.

Výběr pneumatik

Existuje několik možností, jak vybírat pneumatiky, nejlépe bude, když se poradíte s odborníkem. Samozřejmě, že nejlepší vždy je, když si koupíte pneumatiky té značky, od níž máte i vozidlo. V továrnách totiž gumy dokonale přizpůsobují danému typu vozidla, zatímco univerzální typy jsou podle jednoho mustru. Zase tu ale máte výhodu finanční, protože neznačkové gumy jsou levnější.

pneumatika

Letní a zimní obutí

Dnes už existuje** povinnost vyměňovat pneumatiky**, ovšem pro vaši orientaci je to tak, že pokud teploty dlouhodobě klesnou pod 7 °C, tak už nasazujte zimní gumy. Jestli je to výše, můžete jezdit na letních. Toto střídání samozřejmě zajišťuje hlavně bezpečný provoz na silnicích a váš pohyb na těchto komunikacích. Každý z typů gum je hlavně přizpůsoben počasí a tím pádem i stavu vozovky.

Čísla na pneumatikách

Co znamenají údaje na kolech? Pokud chcete zahloubat více do dezénu, tak se optejte odborníka, který vám přesně ukáže, co znamená co. Na pneumatice totiž najdete šířku pneumatiky (v milimetrech), poměr výšky k šířce v procentech, průměr daného disku (v palcích, typ konstrukce kostry či indexy nosnosti a rychlosti. Můžete toho ale najít mnohem více.

Dezény pneumatik

Co se týká dezénu, tak ten označuje typ „rýhování" pneumatiky, laicky psáno. Jedná se o typ vzorku, který pneumatika má. V podstatě se jedná o tři formy dezénu. Jednak je to symetrický typ, který se dá dát na vozidlo kdykoli. Pak se jedná o asymetrickou obměnu, kdy se vnitřní strana daného vzorku liší od té vnější. Je to proto, že každá má svoji strany vnější a každá má svoji danou funkci. Například ta vnitřní část může zajistit lepší odolnost vůči mokru, vnější strana si poradí se složitými terény. U montáže je potřeba dodržet tedy hlavně to, aby vnitřní a vnější strana byla tam, kde má. Pak existuje ještě šipový dezén, který ukazuje na směr otáčení pneumatiky.

Servis pneumatik

Co vám nabídnou v pneuservisu? Můžete si zde nechat vyměnit pneumatiky z různých důvodů, také vám zkontrolují stav gum a poradí vám. Samozřejmě, že firma zajistí i dovezení potřebné značky a typu pneumatiky, kterou následně namontuje. Většinou v pneuservisech najdete i další služby ohledně motorismu. Někdy stačí jet třeba jen na kontrolu. Mějte na paměti, že vozidlo vám dokonale poslouží, ale musíte ho mít také v pořádku.

Protektorování pneumatik

Tento název se odvíjí od pojmu protektor. Výraz pojmenovává pneumatiku, která se nějak obnovuje. Tento systém je velmi výhodný hned z několika důvodů. Jednak ušetříte, protože nemusíte kupovat nové gumy. Pak se také nabízí ekologická výhoda. Jistě si vybavíte, že pokud se něco nemá pálit, tak to jsou pneumatiky. Likvidace těchto předmětů natolik zatěžuje životní prostředí (vezměte si jen, co aut jezdí po světě), že je vhodné obnovit staré struktury, pokud to jde. To poskytuje právě protektorování, kdy se guma potáhne novou vrstvou. Jaký je postup?

protektorování pneumatik

V servisu se nejprve podívají na stáří a poškození vaší pneumatiky, aby zjistili, jaká bude třeba úprava. Někdy je samozřejmě guma už tak špatná, že se musí koupit nová. Pokud ale dojde k protektorování pneumatik, tak se nejevě odstraní starý vzorek, aby byla plocha připravena na nový dezén. Guma se zbrousí a aplikuje se spojovací roztok, který vytvoří pevnou hranici mezi starým a novým materiálem. Dále se nanese kaučuková vrstva, která jakoby vytvoří novou gumu na starém základu. Následně se sem musí vylisovat příslušný dezén. Jakmile se provede tato úprava, odstraní se přebytečné části nového materiálu a zkontroluje se, zda má nová pneumatika požadované vlastnosti.

Nechte si od odborníků zkontrolovat pneumatiky a využijte nepřeberných služeb pneuservisu. Jak vidíte, nemusíte vždy kupovat nové, ale ještě ekologicky i ekonomicky šetřit. Možností máte spousty, proto už teď víte, na co se ptát.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11567 (cesky-magazin.cz#282)


Diskuze a zkušenosti

Luboš | 24.05.2014 11:02
Re: Prodej a protektorování pneumatik - Brno Dobrý den chci se zeptat kolik stojí naprotektorování 4 pneumatik 185/60 14 Děkuji za odpověd


Přidat komentář