Myslivecké oděvy a potřeby

Myslivecká historie je dlouhá a zahrnuje řadu doporučení i pravidel. K těm základním patří způsob oblékání myslivců. Ten udává nejen barevnost oblečení, ale i to, kam a jak se oblékat a jak oblečení zdobit.

Myslivost a oblékání v průběhu času

Myslivecké oblečení se na našem území datuje někdy od 16. století. V té době čeští myslivci byli oblékáni do zelených či šedých barchánových kabátců. A od té doby také k oblékání myslivců a to pro všechny příležitosti patří všechny odstíny zelené barvy, odstíny hnědé a také šedé barvy. U některých slavnostních příležitostí je možné volit i černou a bílou barvu. Dříve myslivci pracovali na různých panstvích. Majitelé těchto panství se snažili odlišit právě uniformami pro myslivce. A tak zaváděli pro myslivce i lesníky různé stejnokroje, které je měli nejen odlišit od ostatních, ale měli také ukázat hodnotu lesního majetku a věhlas panství. K nejznámějším patřily myslivecké stejnokroje křivoklátských a jihočeských schwarzenberských myslivců. Své stejnokroje měla také arcibiskupská panství a městská polesí, stejně tak později i předválečné státní lesy. U všech těchto** mysliveckých uniforem** vždy převládala zelená barva, která se kombinovala a doplňovala jen v malé míře s hnědou a šedou.

Oblékání myslivců dnes

I dnes si myslivectví zachovalo své barvy. Stejně tak i oblékání pro každodenní nošení, pro lov a pro společenské události. Myslivecké oblečení sice neoplývá barvami a zdobením, ale je velmi elegantní a slušivé. A nejen pro pány, ale i pro dámy, které mohou na lov a práci volit kalhoty a na společenské události zase sukni. Myslivecké oblečení vždy znamenalo a dosud znamená určitý styl a přístup člověka k přírodě. Není to jen o lovu, ale i o tom, jak zvěř množit, chovat a celkově se o ni starat. Péče o lesy není lehká. Proto je výběr mysliveckého oblečení i v tomto směru dosti široký. Nabízeno je oblečení zateplené pro silné zimy, stejně jako** myslivecké oblečení pro přechodné období,** lehké chladivé oblečení na letní měsíce a také pracovní myslivecké oblečení. Pracovní oblečení je stejně důležité jako to slavnostní. Vždyť je nutné stavět krmelce, posedy, navážet krmení a samozřejmě spousta další práce. Právě proto je velmi důležitý široký výběr oblečení, kde je řada potřebných typů a také dosti velikostí.

Současné myslivecké oděvy

Jak již bylo řečeno, tak myslivecké odívání se řídí určitými pravidly. Pro každou situaci se hodí jiné oblečení. Jedna podmínka je poslední dobou tak nějak upřednostňována. Je to myslivecké oblečení, které se liší od oblečení turistů, rybářů a trampů, někdy bohužel i bezdomovců. Ti se často oblékají do zeleného, někdy do maskáčového oblečení. Zde je namístě říci, že myslivecké oblečení nemá za úkol splynout s okolím a být neviděn. Jde o oblečení, které souvisí s přírodou a s přístupem k ní. Proto dnes myslivci důrazně dbají na výběr svého oblečení. Ten je totiž odlišuje.

Myslivecké uniformy

Jsou nabízeny v pánských, dámských a dokonce i dětských velikostech. Šity jsou z vysoce kvalitních materiálů a je možné je i upravovat na míru kupujícího. Dětské velikosti jsou nabízeny již od čísla 110. Dámské uniformy mohou mít krátkou nebo dlouhou sukni. Myslivecké uniformy jsou zdobené ozdobnými knoflíky.

Myslivecké kalhoty

V nabídce najdete kalhoty krátké, dlouhé, klasické, pracovní, zateplené i takzvané myslivecké golfky. Vyberou si zde tedy ženy i muži, přesně podle účelu. To znamená na lov i práci.

Myslivecké kamizoly

Představit si myslivce bez kamizoly tak nějak nejde. Kamizola zkrátka k mysliveckému odění patří. Opět je široký výběr typů. Nabízeny jsou kamizoly slavnostní, pracovní i zateplené.

Myslivecké bundy

Zde je výběr již poněkud širší. Samozřejmě najdete tu typické lesnické bundy, ale i bundy v odstínech zelené či šedozelené, které mohou být součástí každodenního oblečení, a pak bundy pracovní. Myslivecké bundy mají řadu kapes, jsou šité i pletené, lehké i zateplené, dokonce i v provedení s odepínacími rukávy.

Kabát HUBERTUS

Tak to je opravdová klasika, střižená na dnešní dobu. Tento kabát nosívali myslivci již před mnoha lety. Dá se říci, že jde o kabát staletí. I v klasické literatuře čteme: “myslivec byl oděn do dlouhého hubertusu.“Kabát Hubertus je z nejkvalitnější látky, pečlivě střižený a také pečlivě šitý. Najdete ho v nabídce u mysliveckých kamizol.

Myslivecká obuv

Asi největších změn dosáhla myslivecká obuv. A nejen vzhledem. Velmi důležité změny nastaly v pohodlnosti obuvi, v nepromokavosti, prodyšnosti, pevnosti, neklouzavosti a v pevnosti. I myslivci si uvědomují, že pro pohyb v lese je důležitá bezpečnost. Výběr dnešní myslivecké obuvi ji zajišťuje, ať si koupíte vysoké holínky nebo obuv šněrovací. Samozřejmě je na výběr obuv zateplená pro zimní měsíce a obuv pro měsíce letní.

Myslivecké ponožky

Ponožky, podkolenky v zelené barvě, v různé síle a s vyšitými detaily myslivectví zkrátka nemohou chybět v žádné nabídce. Ty dnešní mají řadu výtečných vlastností. Jsou různě teplé, savé, mají antibakteriální úpravu a dokonce jsou určeny podle denních teplot, ve kterých je budete nosit.

Myslivecké klobouky

Jsou samostatnou kapitolou myslivosti.** Myslivecký klobouk** to totiž není jen pokrývka hlavy, ale má své specifické určení. Dokonce prostovlasý myslivec není za myslivce považován. Přestože existuje řada typů mysliveckých klobouků, které dříve byly opět šity podle panství, ke kterému myslivec patřil, tak jejich účel je stejný. Na klobouk se totiž umisťují** trofeje při lovu**. Na levou stranu se umisťují trofeje ze zvěře pernaté a dozadu klobouku, do zvláštního toulce patří štětka, která musí být jen vlastní trofejí, a na stranu pravou se pak zasunují úlomky. Klobouků je celá řada a nosí je muži i ženy. Vybírat můžete podle tvaru, materiálu i určení. Samozřejmě najdete v nabídce klobouky pracovní i slavnostní.

Myslivecké čepice

Patří k zimnímu období a zejména k práci. Nabídka je široká, najdete lehké čepky, kulichy i ušanky.

Myslivost

Myslivost, lov a příroda patří k sobě. Aby vše probíhalo, tak jak má, potřebujete kvalitní myslivecké doplňky. K těm patří nejen pohodlné a správné oblečení, ale i řada dalších doplňků, které najdete na internetových stránkách. Stačí jen vybírat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11553 (cesky-magazin.cz#228)


Přidat komentář