Měření zraku, kontaktní čočky a brýle

Jak jste na tom se zrakem? Dnes má problémy s očima až o 75% lidí více bez ohledu na věk oproti minulým časům. Nepatříte mezi ty, kteří zrakové orgány zbytečně namáhají? Pomozte si.

Skutečně dnes má se zrakem problémy spousta lidí a prakticky skoro každý si alespoň jednou za čas postěžuje, že má třeba unavené oči nebo nevidí ostře. I v této souvislosti proto existují různé typy** dioptrických pomůcek**, aby si každý vybral to, co mu nejlépe vyhovuje.

Zatímco v minulých letech, nebo spíše dobách, měli lidé problém se zrakem, protože například hodně četli (efekt pozorování na blízko a tím pádem se utvářela krátkozrakost), dnes krátkozrakost vytváří spíše sledování televize a počítačů. Pokud pracujete s takovým zařízením, uvědomte si, na jakou vzdálenost jste se dívali na monitor, když jste začínali, a jak sledujete obrazovku nyní. Jste blíž? Mhouříte oči? Pak si pořiďte optickou pomůcku. Mohou to být brýle, kontaktní čočky, vylepšené sluneční brýle, ale také jiné dioptrické pomůcky. Seznámíme vás s nabídkou i procesem blíže.

Vady zraku

Pokud máte problémy s očima, tak se nejprve musí udělat jejich vyšetření. To vám provede příslušný lékař, ovšem v optice si vše překontrolují. V těchto firmách nabízejí různé pomůcky, které vám zlepší vidění, proto je vhodné najít tu nejlepší cestu, jak vám pomoci. Už jsme zmínili, že velkým problémem je technika, na kterou se soustředí většina dění v životě dneška. Proč tomu tak je? Obrazovky mají ostré barvy, vysílají i určité vlny, které namáhají soustředění našich očí. Tím pádem se zhoršuje zrak, a pokud nemáte nějakou pomůcku, která očím uleví, tak se zrak zhoršuje. Rozhodně nedejte na ty řeči, kdy někdo tvrdí, že pokud nosíte dané optické potřeby, tak vám oči vlastně „zleniví" a díky tomu se zhoršuje zrak. Není to pravda. Když špatně vidíte, stále více krčíte obočí a také pro dámy to není milá zpráva, že se jim dělají vrásky. Tím si oči strašně namáháte, protože na ně vyvíjíte tlak, který nezvládnou v plné míře. Optická pomůcka je skutečně k tomu, aby pomohla vašim očím. Dnes máte tolik možností, co nosit, že se vyhoví každému. Podívejme se proto na celou oblast podrobněji.

Měření zraku

Samotnému pořízení daných optických pomůcek předchází již zmíněné vyšetření u lékaře. Pak si vás přeměří i v optice nebo celý proces absolvujete jen ve firmě, která nabízí optické pomůcky. Jak celý proces vypadá?

Dokumentace

optikovi přijdete buď na úplné přeměření, nebo mu nejprve dáte potřebné dokumenty, které vzhledem k vašemu zraku máte (to jsou ty od lékaře). Optik se vás nejprve zeptá problémy, a pak se vás optá, jaké optické pomůcky by se vám zamlouvaly. Někdo preferuje brýle, jiný dá přednost kontaktním čočkám. Jsou ale i vylepšené pomůcky. Ke všemu se ale dostaneme později, nyní se podíváme, čím se měří váš zrak.

Měření zraku - přístroje

Za pomocí speciálních přístrojů se změří míra postižení vašich očí a zjistí se počet dioptrií. Také se přijde na to, jestli jste krátkozrací, dalekozrací, jestli máte obojí problém nebo jiné obtíže. Co se týká počtu dioptrií, tak si měří u krátkozrakosti i dalekozrakosti, přičemž v každé z oblastí mají jiný charakter. Podle daného postižení se pak měří i různými způsoby. U krátkozrakých jde o subjektivní refrakci pro vidění do dálky. Tady se zkoumá rozsah vaší viditelnosti do dálky a měří se právě ty dioptrie. Dalekozrací se měří zase za pomocí subjektivní refrakce pro vidění na blízko a na střední vzdálenost. Tady se pak ukazuje, jaká je míra vašeho zraku vidět na blízko. Pak existuje i obojí postižení, kdy člověk potřebuje třeba půlená skla, aby viděl jak na blízko, tak i na dálku. Dalším krokem je pak zkušební změření dioptrií ve speciálních brýlích, aby se ukázalo, zda vám toto nastavení vyhovuje. A následně se vybírají vhodné optické pomůcky, jako jsou čočky, brýle a obroučky a podobně. Celý tento proces trvá asi 30 minut. Jaké dioptrické pomůcky můžete mít?

Dioptrické brýle - Liberec

Toto je jedna z nejčastěji využívaných pomůcek. Vámi vybrané obroučky se aplikují již na upravená skla, která mají příslušný počet dioptrií. Na výběr máte z široké škály tvarů, barev, síly, různých vylepšení a podobně. Co se týká dezénu, můžete mít jednobarevné i vícebarevné. Hranaté, kulaté, asymetrické, plastové, kovové nebo i bez obrouček. V podstatě neexistuje nikdo, komu by nějaké brýle neslušely, ale někdy se musí dlouho vybírat, než se najdou ty pravé, proto si na to nechte dostatek času. Poraďte se s odborníky, zkuste hledat na internetu, jaký tvar se hodí ke tvaru vašeho obličeje. V podstatě platí, že jemné tvary nebo právě ty bez obrouček sluší každému.

Sluneční brýle  - Liberec

V klasické nabídce optik musí být samozřejmě klasické** sluneční brýle**, ale stejně tak můžete mít i jejich dioptrickou obměnu. Existují dokonce i takové typy, které se v přechodu mezi tmavším a světlejším prostředím zabarvují, takže vás tolik neoslní slunce.

Kontaktní čočky - Liberec

Nemáte rádi dioptrické brýle? Nasaďte kontaktní čočky. Tyto produkty jsou vyráběné v několika obměnách nebo i barvách, a když je budete mít poprvé, optik vám sám poradí, jak s nimi zacházet. Čočky se vyrábí podle různého způsobu užití, třeba na měsíc, 2 měsíce a podobně, přičemž byste tento údaj měli dodržovat. Také si pamatujte, že i čočky mají přesný počet dioptrií na dané oko a tím pádem si kontrolujte, která je levá a která pravá čočka.

Vaše oči jsou velmi důležité, proto o ně pečujte. Vyberte si takové pomůcky, které vám usnadní život a uleví od vlivů počítačů, televizí a jiných obrazovek. Pomůcek je celá řada, proto si vyberte ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11572 (cesky-magazin.cz#294)


Přidat komentář