Keramické potřeby a výroba keramiky

Keramika patří i k dnešnímu modernímu životu. A nejen jako užitná nebo okrasná součást našeho domova, ale i jako zajímavý způsob odpočinkové činnosti v různých keramických dílnách a kurzech.

Keramika

Co si pod tímto slovem představíte? Někdo keramické obklady, jiný keramický nůž, další keramický hrnek, keramickou kávovou či čajovou soupravu, jiný keramickou sochu, figurku pro štěstí. Z keramiky je celá řada věcí. Věcí, které jsou součástí našeho života, které každodenně používáme a které zdobí náš dům, pracoviště, nebo přímo nás v podobě šperků. Keramický hrneček na kávu či čaj z lásky darovaný je prostě nádherný originál, který zahřeje srdíčko vždy, když se z něho napijete. Ale keramika je mnohem více. Je to i hlína. Hnětení, točení, zkrátka nádherné zpracovávání, kdy je vaše mysl, cit i vše ostatní zaměřeno jen a jen na to, co z keramické hlíny vlastně vzejde.

Keramická tvorba

Ano,** ruční keramická tvorba** je uvolňující i vzrušující. Je to něco, co dává možnost ukázat naši kreativitu. Pravdou je, že toto řemeslo je především řemeslem pro nadšence, kteří jsou ochotni dát mu vše. Tedy především obrovskou nikdy nekončící práci a veškerý čas. Ale jako odpočinek a koníček nebo prostě příležitostná tvorba, je tvoření keramiky opravdu vynikající. Navíc, dnes je možné navštěvovat řadu keramických dílen pro veřejnost, keramických kurzů, anebo pokud vás tvoření keramiky opravdu chytí, můžete si doma vybavit i** malou keramickou dílnu** a tvořit pro svou potěchu, pro potěchu ostatních a navíc si můžete tvorbou i přivydělat.

Jak se vyrábí keramika?

Zjednodušeně lze napsat, že postupně v přesném sledu prací. Ovšem přestože se zdá** výroba keramiky** velmi jednoduchá, tak potřebuje svá určitá pravidla a potřebuje svůj čas, nic se nedá přeskočit nebo uspíšit. U ruční výroby nezáleží na tom, jestli děláte jeden nebo tisíc kusů. Každý kus vám prochází mnohokrát rukama. Musí se vyrobit, opracovat a dát mu stejnou kvalitní péči, aby výsledek odpovídal vašemu očekávání.

Jak tedy vše probíhá?

Na začátku je** krychle keramické hlíny**, kterou je nutné vybrat podle toho, co chcete vyrobit, jak to chcete vyrobit, zda budete glazovat či ne, zda budete malovat či ne, a samozřejmě podle způsobu sušení a vypalování. Keramickou hlínu je pak nutné pečlivě zpracovat. To je možné buď ručně, nebo strojově. Při ručním zpracování je dobrým pomocníkem váleček na nudle. Strojové zpracování vytlačí nechtěné bublinky v keramické hlíně. Jakmile je hlína dostatečně zpracovaná, je dobré si vybrat další techniku. Můžete to být plátování nebo například točení na kruhu. Pro umělce i ruční tvorba uměleckých sošek. Po vytvoření předpokládaného tvaru se nechají keramická dílka vyschnout. Ne však úplně, pak by se s nimi již nedalo pracovat. Po proschnutí se pustíme do dalšího opracovávání. Pokud tvoříte například hrneček, tak nyní k němu přiděláte ouško. Můžete ho ozdobit rytím. U ozdobného svícnu, prořežete otvory, aby šlo vidět světlo a plápolající svíčku. Jakmile budete hotovi, necháte výrobek** úplně vyschnout**. To je před prvním výpalem důležité. Než budete vypalovat,je nutné začistit ostré hrany. První výpal je zhruba při 850°C a trvá asi 7 hodin.Pak výrobky chládnou. Následuje glazování a pak malování. Končí se takzvaným ostrým výpalem, který má teplotu asi 1250°c a trvá kolem 8 hodin. Výrobky vyjímáme po vychladnutí.

Výroba keramiky bez pálení

Keramické výrobky není nutné vždy vypalovat v keramické peci. Existují i keramické hlíny pro vypalování v obyčejné mikrovlnné troubě a pak keramické hlíny, které se vůbec nevypalují. Ty se nechávají jen pečlivě vysušit. Tyto výrobky však nelze použít jako užitkové. Jde o většinou o velmi krásné keramické doplňky a ozdoby.

Hrnčířský kruh

Vykroužit na hrnčířském kruhu klasickou misku nebo malý květináč či obyčejný hrneček, zvládne každý, kdo je aspoň trochu šikovný a má trpělivost. Opravdovou zručnost však získáte až časem s pravidelným usedáním k hrnčířskému kruhu. Časem však můžete vykroužit i zajímavá dílka v podobě čajových servisů, džbánů nebo čehokoli, co vás zrovna inspiruje.

Plátování

Zde není zapotřebí hrnčířského kruhu. Hlína se plátuje buď ručně nebo v plátovačce, což je samozřejmě přesnější. Tak můžete vytvořit celou řadu zajímavých výrobků.

Jak zařídit keramickou dílnu?

K naprosto základnímu vybavení keramické dílny patří keramická pec a hlína. Pak je možné pokračovat a nakupovat podle vašich záměrů. Do keramické dílny patří hrnčířský kruh, mísič hlíny, hnětač či šnekovačka, plátovačka, nástroje keramika, což jsou nástroje řezací, modelovací, škrabací, ale také špachtle nebo štětce. K dalším pomůckám patří samozřejmě i potřeby pro malbu a glazování. Potřeby pro keramickou dílnu můžete mít v elektrickém provedení nebo některé i v provedení ručním. Vždy záleží na způsobu použití. Navíc například velikost vypalovací pece se odvíjí od toho co, a kolik výrobků budete vypalovat. V nabídce najdete pece jen opravdu malé, ale i velké pro profesionály. Dokonce existují pece, které je možné zvětšit podle potřeby. Například pro výpal soch.

Keramické potřeby

Tedy hlíny, glazury, engoby, barvy, listry, barvítka, obtisky a další důležité výtvarné potřeby, je lépe vždy nakupovat u profesionálů. Nejen, že mají výhodnější ceny, ale rozhodně najdete i větší výběr a tím i větší možnosti pro vaši tvorbu. A výhodou je odborná rada prodávajícího.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11554 (cesky-magazin.cz#230)


Diskuze a zkušenosti

radomira | 21.04.2013 19:24
Re: Keramické potřeby a výroba keramiky taky to zkouším je to naročne ale myslím že to stojí za to vyzkoušet výsledky jsou překvapivé


Přidat komentář