Garážová vrata

Budete stavět novou garáž a rozmýšlíte se, jaká vrata zvolit? Anebo máte starší garáž, ale původní vrata Vám již nevyhovují a tak se poohlížíte po modernějším řešení? Poradíme Vám, z jakých možností si můžete vybírat.

Na trhu garážových vrat jsou dnes k mání především sekční, posuvná, výklopná nebo rolovací vrata. Některé firmy nabízejí také nestárnoucí klasiku, kterou jsou dvoukřídlá nebo jednokřídlá garážová vrata.

Výběr garážových vrat

Před samotným pořízením vrat je důležité ujasnit si některá kritéria, jež budete od své garáže a vrat očekávat. Například chcete mít volné stěny a strop, abyste je mohli využít k umístění polic na nářadí, lyží nebo dalších věcí, anebo Vám nevadí, když bude část stěny či stropu vlivem konstrukce garážových vrat nevyužitelná? Dále si promyslete, zda požadujete** garážová vrata** na elektropohon a dálkové ovládání, nebo se spokojíte s ovládáním manuálním. Důležitá je rovněž otázka tepelné izolace vrat a to zvláště v případě, kdy je garáž součástí domu.

Sekční garážová vrata

Sekční vrata garážová jsou sestavena z jednotlivých lamel neboli sekcí – odtud jejich název. Sekční vrata zabírají při otevření pouze místo pod stropem a nijak neomezují prostor před garáží, takže lze zaparkovat i těsně před vjezdem do garáže. Sekční vrata můžete volit na elektrický pohon i manuální ovládání – v případě, že zvolíte ruční otevírání a po čase si to rozmyslíte, elektrický pohon lze instalovat také dodatečně. Vrata půjdou samozřejmě otevřít i v případě výpadku elektřiny nebo poruchy elektrického pohonu.

Sekční vrata jsou oblíbeným řešením pro garáže v rodinných domcích nebo bytových domech, příp. samostatně stojících zateplených garážích, neboť mají dobrou tepelnou izolaci a zároveň jsou po celém obvodu i mezi jednotlivými sekcemi kvalitně utěsněna.

Sekční vrata je možné vyrábět v mnoha variantách, materiálových složeních, barevných řešeních i povrchových úpravách. Jednotlivé sekce umožňují kombinace materiálů a to i ze sklem, takže vrata mohou propouštět světlo. Dokonce je možné do vrat zakomponovat i dveře, díky čemuž lze do garáže vejít bez nutnosti otevřít celá vrata. Chod sekčních garážových vrat je tichý, což je dalším důvodem, proč jsou tou nejlepší volbou pro garáž v obytné budově.

Díky konstrukci sekčních vrat není průjezd otvorem do garáže nijak zúžen. Sekční vrata lze vyrobit i v nadměrné velikosti, takže jejich použití je možné i ve dvojgaráži.

Posuvná garážová vrata

Posuvná garážová vrata jsou v podstatě obdobou vrat sekčních, ovšem s tím rozdílem, že se otevírají do boku, nikoliv směrem nahoru. Další možností je otevírání do podlahy – toto řešení je ale podstatně dražší a náročné na stavební připravenost.

Pro výrobu posuvných garážových vrat se používá hliník ale i dřevo. Hliníkovou i dřevěnou variantu lze pořídit v zateplené i nezateplené verzi. Přesto mezi hlavní nevýhody posuvných garážových vrat patří horší tepelná izolace, neboť** vrata** netěsní po celém svém obvodu – hodí se proto do nevytápěných garáží a ze stejného důvodu nejsou příliš vhodná do garáží umístěných v domě. Někomu může překážet i to, že posuvná vrata se při otevření přesunou k jedné z vnitřních stěn garáže a proto u ní nesmí být nic postaveno ani pověšeno na zdi.

Posuvná garážová vrata využijete především tehdy, pokud má vjezdový otvor do garáže obloukový půdorys, byť jen z části – v tomto případě ani jiný typ vrat použít nelze. Řešení, kdy jsou vrata otevírána do boku, má i další plus – průchod do garáže je možný bez nutnosti otevírání celého stavebního otvoru. Pokud chcete z garáže jen vyvést jízdní kolo, motocykl nebo třeba sekačku na trávu, stačí otevřít vrata pouze z části.

Výklopná garážová vrata

Největší výhodou výklopných garážových vrat je jejich masivní a trvanlivá konstrukce, na které se prakticky nemá co porouchat. Vyklápěcí konstrukce je těžká, takže potřebuje robustní komponenty, které jsou navrženy pro velkou zátěž, čímž je zaručena dlouhá životnost výrobku. Tepelná izolace výklopných garážových vrat je oproti sekčním vratům o něco horší, přesto stále dostatečná a navíc je možnost částečného dodatečného zateplení vrat.

Výklopná garážová vrata jsou tvořena vratovým křídlem z ocelových pozinkovaných plechů, případně mohou být i v celodřevěném provedení. Vrata při vyklopení částečně zaberou místo pod stropem, ale tento prostor zpravidla stejně není využíván. Průjezd stavebním otvorem není díky výklopné konstrukci vrat nijak zúžený a není potřeba instalovat práh.

Nevýhodou je ovšem nemožnost stát s automobilem přímo před vjezdem do garáže, neboť vrata by pak nešla vyklopit. Totéž platí, pokud je vjezd do garáže umístěn u hrany chodníku nebo silnice – vyklopená vrata by zasahovala do chodníku nebo silnice, a proto v těchto případech nejsou vhodným řešením.

Vybírat můžete výklopná vrata na dálkové ovládání i bez a pokud si svůj výběr rozmyslíte, elektrický pohon můžete nechat nainstalovat také dodatečně. Otevření výklopných garážových vrat samozřejmě není problém ani v případě výpadku elektrického proudu nebo při poruše elektropohonu.

Příznivou zprávou je obvyklá nízká cena výklopných garážových vrat – zpravidla patří k nejlevnějším.

Rolovací garážová vrata

Rolovací vrata jsou nejčastěji vyráběna z hliníku.** Rolovací garážová vrata**, podobně jako vrata sekční, nezabírají téměř žádné místo a hodí se tak i do velmi malých prostor. Je možné je umístit prakticky do jakéhokoliv stavebního otvoru – instalace je realizovatelná přímo do stavebního otvoru ale i za něj nebo před něj. Rolovací garážová vrata totiž nejsou vyráběná sériově, ale každý výrobek je realizován přímo na míru konkrétnímu otvoru – tento fakt a také materiálové složení (hliník) činí z rolovacích vrat jedny z nejdražších.

I rolovací garážová vrata je možné zvolit na elektropohon a dálkové ovládání nebo otevírání manuální. V případě výpadku elektrického proudu nebo poruše pohonu lze vrata jednoduše otevřít ručně. Dodatečná instalace elektrického pohonu ale není možná, proto se pro něj musíte rozhodnout již při pořizování rolovacích garážových vrat.

Jejich mínusem je bohužel nízká odolnost vůči násilnému vniknutí, vyšší nároky na údržbu a při neopatrném zacházení také vyšší poruchovost. Kvůli nízké schopnosti tepelné izolace se nehodí do vytápěných garáží. Zásadní nevýhodou, především v hustě obydlených čtvrtích anebo tam, kde je garáž umístěna pod obytným prostorem, je jejich zvýšená hlučnost – kvůli nízké schopnosti tepelně izolovat se ale do garáží, které jsou součástí domů, stejně nehodí.

Křídlová garážová vrata

Křídlová garážová vrata jsme si nechali na úplný konec, byť, anebo možná právě proto, že jde o klasiku, kterou každý dobře zná. Křídlová vrata mohou být jednokřídlá anebo dvoukřídlá – dodnes je běžné vídáváme na starších garážích. Mnohde fungují bez problémů již desítky let, což svědčí o tom, že i křídlová vrata jsou kvalitním a funkčním řešením. Křídlová vrata nelze použít pouze tam, kde je vjezd do garáže pod úrovní terénu, neboť by do svahu nešly otevřít. Dále se křídlová vrata nehodí tam, kde je vjezd do garáže hned u chodníku nebo ulice – otevřená vrata by totiž překážela projíždějícím automobilům nebo kolemjdoucím. I křídlová vrata lze vyrobit s otevíráním pomocí elektropohonu a dálkového ovládání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11702 (cesky-magazin.cz#589)


Přidat komentář