Elektroinstalace - Žďár nad Sázavou

Plně funkční a bezpečná elektroinstalace patří mezi nejdůležitější potřeby každé domácnosti. Bez elektřiny je bydlení opravdu složité a nepohodlné. Máte problémy s elektroinstalací a potřebujete poradit? Obraťte se na elektrikáře.

Elektromontážní práce

Elektromontážní práce zahrnují celou řadu činností, mezi které patří jak výměny jističů, světel, zásuvek až po rekonstrukci nebo nové vybudování elektroinstalace v domácnostech. Mezi práce elektroinstalatéra patří i osvětlení zahrad, instalace veřejného osvětlení, zapojení kuchyňských spotřebičů, provedení rozvodů počítačových a datových sítí, instalace bezpečnostních systémů, domovní a kamerové rozvody a mnoho dalších. V současné době patří k často žádaným pracím též montáže hromosvodů nebo výroba či montáž rozvaděčů.

Rekonstrukce elektroinstalace

Rekonstrukcí elektroinstalace můžeme rozumět např. rekonstrukci stoupacích vedení v panelových domech, různé opravy, montáže, demontáže a údržby elektroinstalaci v bytových domech a to zejména ve starých panelácích, kde je v naprosté většině případů elektroinstalace v dezolátním stavu. Zastaralé vodiče, které právě v panelácích jsou, nejsou připraveny na vyšší zátěž, kterou způsobují nové a moderní elektrospotřebiče, které se v každé domácnosti rozšiřují závratnou rychlostí. Problémy nastávají i z toho důvodu, že stára elektroinstalace je tvořena rozvody z hliníku. Hliník je měkký a ve spojích dochází k jeho vyhřívání. V důsledku toho může dojít i k zahoření. Proto především ve starých panelových domech se doporučuje kompletně nechat zrekonstruovat elektroinstalaci.

Elektroinstalace jako součást každé domácnosti

Domácnost může bezproblémově fungovat pouze v případě, kdy člověka při výkonu každodenních činností nic neomezuje. Tzn., že k pohodlnému bydlení člověku stačí ohřát vodu, uvařit si čaj, pustit si příjemnou hudbu nebo oblíbený pořad v televizi, před spaním si večer při rozsvícené lampičce přečíst kapitolu rozečtené knihy a jít spát. Že se jedná o věci naprosto samozřejmé? Ano, ale pouze v případě, že máte doma zapojenou elektřinu, která funguje jak má. Jinak byste se museli bez těchto věcí a bez mnoha dalších obejít. Elektřina je běžnou součástí našich životů a zpravidla si vždy uvědomíme její potřebnost, až když nám nejede lednička, když nejede výtah a my musíme 7 pater pěšky po schodech, nebo když se nutně potřebujeme podívat na internet a nejede počítač. Mějte svou elektřinu v pořádku a nenechejte jí zničit vaši domácnost, např. požárem v důsledku vadné nebo neodborně nainstalované elektřiny. Stačí, když se obrátíte na zkušeného elektrikáře a během pár dnů může být nová a bezpečná elektřina i u vás doma.

Jak provést elektroinstalaci v bytě?

Aby elektroinstalace bezproblémově fungovala, je nutné, aby byla správně neprojektovaná, což svede opět zkušený elektrikář. Je ovšem nutné, aby on přesně věděl, jaké spotřebiče budete používat, kde je budete používat, kolik zásuvek v jaké místnosti máte v plánu používat. Na projektu záleží hodně. Jen díky němu máte možnost si pořádně uvědomit, kde co v místnosti bude, a případně ještě přidat nebo ubrat počet zásuvek, jejich rozmístění, atd. V okamžiku, kdy už je elektroinstalace provedena a stěny jsou zapravené novými omítkami, je škoda se pouštět opět do bouracích prací, protože jste si neuvědomili, že vám v kuchyni chybí ještě zásuvka na ledničku. Na základě projektové dokumentace vám revizní technik, kterým může být opět profesionální elektrikář, vydá revizní zprávu. Až po předložení revizní zprávy vás elektrárny připojí na elektroměr.

Montáž hromosvodů

Každá budova by měla mít na střeše namontovaný hromosvod. Jedná se o takové zařízení, které je určeno k tomu, aby svedlo v případě nutnosti bleskový výboj z domu do země. Hromosvod je tvořen třemi částmi. Těmi jsou vedení, svody a uzemnění. Montovat hromosvod smí pouze profesionální firma, v žádném případě se do této zodpovědné práce nesmí pouštět laik. Hromosvod je totiž součástí domu a na něm závisí naše životy a zdraví, stejně jako ochrana majetku. Hromosvod se instaluje na střechy při výstavbě nového domu. Pokud chcete již stojící budovu opatřit hromosvodem, ani toto není žádný problém. Mnozí lidé při projektování domu na hromosvod zapomínají a spíše je pro ně důležitý vzhled domu, než jejich bezpečnost.

Jaký hromosvod si pořídit?

Hromosvody se vyrábějí hned v několika provedeních. Liší se vzhledem, materiálem a cenou. Cena se odvíjí od použitého materiálu. Nejdůležitější je jeho kvalita, proto výběr hromosvodu nepodceňujte a zaměřte se na to, abyste koupili opravdu kvalitní, které vám poskytne požadovanou bezpečnost. Pokud se v hromosvodech nevyznáte, je naprostá hloupost koupit si nějaký bez odborné pomoci. Nejlepší je, pokud oslovíte elektrikáře s tím, že máte zájem o montáž hromosvodu a tento vám již poradí a doporučí, který by byl pro váš dům, firmu nebo chatu nejvhodnější. Mezi nejčastěji volené materiály hromosvodu patří pozinkovaná ocel, o kterou je nutné se pravidelně starat v podobě nátěrů. Pokud o hromosvod budete pečovat, vydrží vám až několik desítek let. Pokud hledáte bezúdržbový materiál, zvolte měď. Je pravdou, že se jedná o dražší materiál, avšak její vzhled je luxusní a ozdobí každou nemovitost.

Revize hromosvodů

Revize hromosvodů se skládá z několika částí. Revizi provádí revizní technik, kterého je potřeba v pravidelných intervalech volat. Tyto intervaly jsou uvedeny v revizní zprávě. První část revize hromosvodů spočívá ve vizuální prohlídce, při které revizní technik posoudí celkový stav hromosvodu, označí všechna měřící místa, atd. Dále přichází na řadu měření. Jde o naprosto nezbytnou a podstatnou činnost, při níž je zjištěn přechodový odpor spojů, zemní odpor svodů a hodnota celkového uzemnění hromosvodu. Po provedení těchto dvou částí zbývá už jen vyhotovení revizní zprávy. I tuto vystavuje revizní technik.

Elektroinstalace v dřevostavbách

V dřevěných srubech, chatách, roubenkách, stejně jako při výstavbě montovaných rodinných domů opatřených dřevěnou konstrukcí je možné elektrorozvody uložit na povrch nebo pod povrch stěn. K instalaci na povrchu stěn jsou určeny rozvodné elektroinstalační krabice v uzavřeném provedení. Krabice se instalují přímo na stěnu nebo na podložku, která je tepelně izolační. Tepelně izolační podložky jsou o tloušťce 5 mm a tyto jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu. U dřevostaveb a jiných dřevěných staveb je nutný profesionální přístup při výstavbě elektroinstalace, je nutné mít dokonalou znalost technologických postupů, znalost materiálu vhodného pro použití. Tyto znalosti získá elektrikář nejen vzděláváním se v daném oboru, ale také léty praxe. Proto oslovte takového, o kterém víte, že se na elektroinstalaci v dřevostavbách specializuje a že má v této oblasti bohaté zkušenosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11649 (cesky-magazin.cz#453)


Přidat komentář