Elektroinstalace - Bruntál a okolí

Čeká vás výstavba nové elektroinstalace nebo výměna stávajících elektrických rozvodů? V následujícím článku se můžete dočíst několik cenných rad, na co si dát pozor, abyste se vyhnuli případným nežádoucím situacím.

Elektroinstalace v domě

Dobře a kvalitně provedená elektroinstalace je základem spokojeného a bezpečného bydlení. V případě, že stavíte nový dům, máte jistotu, že bude elektroinstalace vybudována dle současných platných norem, bude na ni použito kvalitního materiálu a bude tedy splňovat všechna bezpečnostní kritéria. Ale jak asi vypadá elektroinstalace v domě starším? Zde nemáte nikdy jistotu, zda bude fungovat správně, nebo jestli nedojde v důsledku jejího stáří ke škodám, v těch lepších případech pouze na majetku. Jestliže jste se pustili do rekonstrukce staršího domu nebo ji plánujete, jistě se takové větší stavební práce dotknou i úprav elektrické instalace. Původní elektroinstalace staré desítky let již nevyhovují elektrickým parametrům, navíc nejsou dostatečně odolné vůči požadavkům moderní elektroniky a také se možná potýkáte s problémem nedostatečného počtu zásuvek.

Odborník na elektroinstalaci

Proto pokud zvažujete, zda se v rámci rekonstrukce domu pustit i do rekonstrukce elektroinstalace, nechejte nejprve zkontrolovat technický stav stávajících elektrických rozvodů, což vám může zabezpečit revizní technik nebo elektroinstalatér. Je nutné zvolit takového odborníka, který bude mít potřebnou kvalifikaci v elektroinstalační oblasti. Můžete mít sice ve vašem okolí známého, který se kdysi vyučil elektrikářem, ale pokud se této práci nevěnuje a neživí ho, zřejmě nebude znát nové technologické postupy vybudování elektroinstalace tak, aby vše odpovídalo současným normám. Proto se raději obraťte na opravdového odborníka s odpovídajícím odborným vzděláním a praxí v oboru.

Nebezpečí starého elektrického vedení

Jestliže je váš dům nebo byt vybaven starými elektrickými rozvody, musíte počítat s tím, že tyto už zřejmě nevyhovují současně platným předpisům a to jak z technického hlediska, tak ani z hlediska bezpečnostního. Původní elektroinstalace byly navrhovány dle platných norem tehdejší doby a odpovídaly klasické vybavenosti bytů elektrickými spotřebiči. Myslete na to, že před mnoha lety se v kuchyni jen výjimečně objevovaly myčky na nádoby, kávovary, toustovače, odšťavňovače a další podobné elektrospotřebiče. V případě původní elektroinstalace ve vašem domě či bytě se zajímejte o to, jakým způsobem jsou vodiče ukládány. Zda jsou protahovány v trubkách nebo jinak. Dále je podstatné, z jakého materiálu jsou použité trubky, jakých rozměrů trubky jsou, zda bylo tenkrát použito měděných nebo hliníkových vodičů a s jakými průřezy, kde je umístěna elektroměrová skříň, hlavní domovní skříň, jaké jističe jsou v rozvodnicích a rozvaděčích, atd. Že těmto pojmům nerozumíte a nevíte, kam a jak se podívat, abyste výše zmíněné zjistili? Nic se neděje. Od toho jsou tady odborníky, elektroinstalatéři, kteří nejlépe posoudí stav elektroinstalace a nabídnou nejvhodnější řešení.

Další nedostatky staré elektroinstalace

Zpravidla můžete počítat s tím, že nepoužitelnými z původní elektroinstalace budou veškeré hliníkové vodiče. U těchto se totiž musí zajistit pravidelné dotahování svorek. Pokud bydlíte v bytě, není toto možné zajistit a hliníkové vodiče tak bude potřeba nahradit vodiči měděnými s bezrevizním provozem. Nutné bude také vyměnit měděné vodiče, které mají průřez menší než 1,5 mm2 a další měděné vodiče, které jsou opatřené pryžovou izolací nebo bavlněným opředením. Zvláště, pokud se jedná o rozvody, které jsou starší asi 50 let, protože právě u nich je taková izolace v tragickém stavu. Dalším nedostatkem zjištěným kontrolou elektroinstalatéra může být nevyhovující vybavenost zásuvkovými a světelnými vývody. Taková velmi malá vybavenost totiž má velký vliv na počty zásuvkových i světelných obvodů, které jsou samostatně jištěny a proto je potřeba jejich počet při rekonstrukci elektroinstalace zvýšit.

Jak vést nové rozvody elektroinstalace

Zde se nabízí otázka, zda sekáním nebo lištami. Než se na nějakou profesionální elektroinstalatérskou firmu obrátíte, měli byste mít jasno v tom, kde všude budete instalace měnit, zda v celém bytě nebo jen v některých jeho částech a také si rozmyslete, zda bude elektroinstalace zasekaná do zdi, nebo vedená lištami. Nebojte se, že rozhodnete špatně, neboť poslední slovo stejně bude mít zkušený elektroinstalatér, který by vám v případě nutnosti vaše nevhodné rozhodnutí rozmluvil a vysvětlil, proč tomu tak je.  Co se týká zasekávání rozvodů do zdí, je potřeba počítat s větším nepořádkem v souvislosti s těmito pracemi a také s vyšší cenou za práce. V panelovém domě může být cena za zasekávání elektroinstalací do zdí až několikanásobně vyšší, než když se bude vést lištami. Pokud přemýšlíte o vedení elektroinstalace lištami, tyto vypadají ještě dobře v případě, že jsou vedené při zemi. Ale v případě, kdy vedou k vypínačům, zásuvkám nebo k lustru, vám můžou váš celkový design interiéru narušit.

Zásuvky, čidla pohybu a stmívače

Rozhodnutí, jaký jistič zvolit, přenechejte opět odborníkovi. Jedině ten zná příslušné normy a umí vše dokonale propočítat. Na vás však je vybrat konkrétní typ zásuvek a spínačů podle toho, co se vám líbí, co vám padne do oka a co se vám bude hodit do zařízeného bydlení. Vybírat můžete z různých tvarů a barevného provedení. Nabízí se pro vás také možnost např. místo klasického vypínače světla zvolit stmívač, který vám umožní plynule nastavit intenzitu osvětlení. Vybrat můžete také čidlo pohybu, díky kterému osvětlíte nebo zhasnete místnost automaticky po vašem příchodu nebo odchodu z místnosti. U samotných zásuvek se doporučuje zvážit, jestli na některá místa neumístit takové, které by ochraňovali následně připojené přístroje před přepětím. Zkušený elektroinstalatér již sám určí, kam je potřeba umístit bezpečnostní zásuvkyproudovým chráničem. Jedná se o takové zásuvky, které se sami vypnou v případě, kdy by došlo k chybě v připojeném přístroji. Povinně bývají namontovány např. do koupelny.

Vyberte správnou firmu

Nezadávejte zakázku na výstavbu nové elektroinstalace nebo výměnu elektroinstalace stávající hned první firmě, která se přijde k vám domů podívat. Pozvěte si více odborníků, sami posuďte jejich návrhy a celkový přístup jak k práci, tak k vám a poté se rozhodněte. Vždy je vítané, pokud vám odborník všechno srozumitelně vysvětlí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11530 (cesky-magazin.cz#57)


Přidat komentář