Dioptrické, sluneční brýle a kontaktní čočky

Oči patří k nejdůležitějším orgánům, proto je třeba oči chránit. Jsou však také orgánem, který se rychle unaví a celoživotně potřebuje pomoc v podobě brýlí či kontaktních čoček.

Jak a kde vybrat brýle?

Dnes se to jen hemží různými obchody, které nabízejí velmi levné brýle. Brýle za stovku na čtení nebo dokonce i na vidění do dálky. Koupit si takové je opravdu hazard se zdravím. A nejhorší na tom je, že vlastně ze začátku ani nepoznáte, že vás brýle vlastně poškozují místo toho, aby vám pomáhaly. Časem se váš zrak začne zhoršovat a také se u vás mohou rozvinout migrény či jiné nepříjemné problémy. Správný výběr dioptrických brýlí zkvalitní náš život. A nejen to, řeší také vaše zdraví i vzhled. Proto se vyvarujte nákupu hotových brýlí na čtení v drogeriích nebo supermarketech. Přestože zde nabízejí brýle o různých dioptriích, tak neodpovídají skutečné potřebě člověka. Zrak je zcela individuální záležitost. Hotové brýle z obchodů nezohledňují skutečné dioptrie, vzdálenost očí a centraci skel, ani potřebný tvar a velikost brýlí. To umí pouze v optice. Zde vám vyrobí brýle na míru a váš zrak bude mít nejen potřebnou oporu, ale i váš vzhled bude zajímavý.

Dioptrické brýle

Pro jejich výběr hraje podstatnou roli vyšetření vašich očí. To určí, jaké brýle vlastně potřebujete, tedy zda jste krátkozrací či dalekozrací. Pokud máte oční vadu zvanou krátkozrakost, tedy vidíte špatně na dálku, budete s největší pravděpodobností potřebovat dioptrické brýle každý den. Lidé, kteří vidí špatně na blízko, tedy dalekozrací, potřebují brýle především při práci na počítači a na čtení nebo u jakékoli drobné práce.V obou případech mohou být brýle určeny pro celodenní nošení. K dalším vrozeným vadám zraku, které vyžadují korekci brýlemi, patří astigmatismus. U této vady nezáleží na vzdálenosti, obraz je rozostřen celkově podle míry astigmatismu. Dioptrické brýlí s astigmatickou korekcí sníží únavu a umožní pohodlnější práci či odpočinek. Umožní řídit auto i za horších světelných podmínek, ale podmínkou je jejich nošení každý den. Dioptrické brýle jsou zapotřebí také u lidí, jejichž věk překročil čtyřicítku. Oko v této době ztrácí schopnost zaostřovat a tak řada čtyřicátníků potřebuje brýle na čtení. Tato vada se nazývá presbyopie a bohužel ji získáme časem v důsledku stárnutí.

Jak vybrat dioptrické brýle?

Řekli jsme si, že stav našich očí určí, jaké brýle budeme potřebovat. A tak po návštěvě očního lékaře by vaše kroky měly směřovat do oční optiky. Zde se vás ujmou specialisté, kteří vám pomohou vybrat brýle, nejen kvalitní, ale i slušivé. Brýle se nevybírají jako celek, ale zvlášť je nutné vybrat skla neboli čočky a zvlášť obruby.

Výběr čoček brýlí

Základní výběr za vás učiní optik. Ten vybere odpovídající čočky podle doporučení lékaře. Pak vám nabídne, buď umělé, nebo skleněné čočky. Skleněné čočky se doporučují do různých provozů, jako jsou strojovny, nebo tam, kde plastové čočky prostě být nemohou. Plastová čočka je až 6 krát odolnější vůči rozbití má také mnohem lepší UV filtr. Její nevýhodou je možnost poškrábání. Tomu však brání speciální povrchové úpravy. Jedná se o antireflexní vrstvy a kombinované tvrzené vrstvy. Kromě lepší odolnosti umožňují upravené čočky i jasnější pohled, lepší vidění při řízení motorových vozidel, mají ochranu proti odleskům, což je velmi příjemné zejména při celodenním nošení. K povrchovým úpravám čoček patří i** hydrofobní úprava s oleofobní úpravou**. Obě úpravy usnadňují péči o čočky. Zabraňují ušpinění, odpuzují mastnotu i vodu. Existuje ještě možnost vybírat čočky podle počtu vad. Tedy buď si pořídíte dvoje brýle, nebo čočku, která řeší oba problémy. To znamená víceohniskovou čočku. Zapomenout nelze ani na možnost** barevných čoček.**

Výběr obrub brýlí

Při výběru brýlových obrub hraje roli tvar obličeje, nosu, lícních kostí, obočí, plnost tváří, barva vlasů, jejich střih a barva pleti. Obličej může mít tvar hranatý, oválný, kulatý a trojúhelníkový. Brýlové obruby mohou být také hranaté, oválné, kulaté, ale mohou mít i tvar půlkruhu, obdélníku nebo kosočtverce. Brýlové obruby musí perfektně sedět na nose a nesmějí sklouzávat. Obočí musí vyčnívat nad skly a při úsměvu se nesmí obruby dotýkat tváří. Brýlové obruby by měly podtrhnout vaši osobnost. Dodat vám šmrnc. A ve spojení s čočkami by se měly stát vašim samozřejmým každodenním průvodcem.

Jak vybrat sluneční brýle?

Sluneční brýle nejsou jen módním doplňkem, ale především účinnou ochranou vašeho zraku. Proto i je byste měli vybírat ve specializované optice. Úkolem slunečních brýlí je chránit zrak před nebezpečným zářením. Mohou mít nulové dioptrie nebo i čočky, které jsou dioptrické podle vady oka. Základ slunečních brýlí, je UV filtr, vhodný barevný filtr, který se vybírá podle místa, kde brýle budete používat a nakonec i tvar obrouček. Ten je vhodné vybrat stejně jako u dioptrických brýlí.

Jak vybrat kontaktní čočky?

Výběr kontaktních čoček má svá pravidla, která nelze přeskočit. Kontaktní čočky je nutné koupit až po vyšetření, zácviku a vyslechnutí si rad očního odborníka, nejčastěji lékaře. Je to z důvodu, že** kontaktní čočka** musí naprosto přesně v oku sedět, nesmí způsobovat slzení ani jiné problémy. Teprve až vám bude čočka sedět, tak si podle typu parametrů můžete čočky zakoupit. Při nedodržení tohoto postupu si můžete oko poškodit.

Kontaktní čočky

Nabízeny jsou jako jednodenní, dvoutýdenní a pak měsíční. Jednodenní čočky jsou vhodné, pokud jejich nošení nepředpokládáte každý den a pokud je kombinujete s nošením brýlí. Dvoutýdenní čočky se nosí přes den 14 dní a na noc se ukládají do speciálního roztoku. Jsou vhodné pro stálé nošení i pro kombinaci s brýlemi. Měsíční čočky se nosí stejně jako dvoutýdenní, ale jen po dobu 30 dní. Jinak je péče i nošení stejné.

Brýle dioptrické i sluneční, kontaktní čočky

Jsou nabízeny od celé řady výrobců. V optice vám předvedou možnosti i specifika jednotlivých výrobců. Důležité však je zejména to jak vám brýle i čočky sedí. A tak vám doporučuji dát na radu odborníků, kteří to myslí s vámi i s vašima očima nejlépe.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11560 (cesky-magazin.cz#247)


Přidat komentář