Autoškola Tachov, Stříbro

Řidičský průkaz se stal samozřejmostí téměř pro každého člověka. Co vás však čeká, než budete mít řidičské oprávnění v ruce? A jak vybrat tu pravou autoškolu? A kolik vlastně za výcvik zaplatíte?

Autoškola na míru

Výběr autoškoly je mnohem důležitější než by se mohlo zdát. Udělat si řidičské oprávnění v klidu, s člověkem, který vás opravdu něco naučí, je k nezaplacení. Dokonce právě klidný průběh autoškoly má na následující roky řízení největší vliv. Řidič se nestresuje, vše řeší v klidu, bez zbytečných emocí, které by jinak ohrožovaly jeho jízdu i jízdu ostatních účastníků. Navíc cholerický učitel může zavinit strach z řízení nebo dokonce předčasné ukončení** autoškoly**.

Dalším, co by mělo ovlivnit výběr autoškoly, je cena kurzu. Velmi nízká cena nesvědčí o kvalitě autoškoly. Vychází to z předpokládané ceny, kde jsou započítány jízdy, hodiny praktické výuky a teorie. Podle toho vzorce by se cena autoškoly měla pohybovat kolem 8 500 korun. Pokud oproti této částce je výrazně nižší, pak vás autoškola určitě někde ošidí. Buď ubere na hodinách teoretické výuky, zdravovědy nebo vás ošidí o jízdy. Nejčastěji je to formou, že na jednu jízdu si objedná dva žáky, kteří se střídají. Tak každý vlastně odjede jen půlku započítané jízdy. K dalším kritériím výběru by měla patřit i kvalita vozového parku autoškoly.

Všechna výše zmíněná kritéria výběru autoškoly je nejlépe ověřit si na** referencích** těch, kteří již autoškolu absolvovali. Ti jsou předpokladem, že pokud byli spokojeni oni, tak budete spokojeni i vy. Dobré je také autoškolu nejdříve navštívit a poptat se jak to v ní vlastně chodí. Pro někoho mohou být důležitá i nástupní místa jednotlivých jízd, stejně jako možnost jezdit i o víkendu.

Kdy je možné získat řidičský průkaz?

Ačkoli byl návrh o snížení věku pro žádost o řidičský průkaz, tak v platnosti zůstává minimální věk pro získání řidičského průkazu 18 let. To platí samozřejmě pro získání řidičského průkazu skupiny B. Na malé motocykly lze získat řidičský průkaz již od 16 let. Další podmínkou je potvrzení lékaře, že jste způsobilý řídit automobil. Toto potvrzení se jmenuje „Posudek o zdravotní způsobilosti žadatele k řízení motorových vozidel“ a vydává ho praktický lékař, ke kterému patříte. Existuje možnost absolvovat autoškolu pro řidičské oprávnění skupiny B dříve, než budete mít 18 let. Zejména pokud je řidičské oprávnění součástí osnov školy. Přesto však vydání řidičského oprávnění neuspíšíte. Bude vám totiž vydáno nejdříve v den vašich narozenin.

Jak probíhá výuka v autoškole?

Výuka probíhá podle zákona č. 247/2000 Sb. v platném znění. Ovšem od roku 2013 dojde k určitým změnám, které budou mít na získání řidičského průkazu podstatný vliv. Chcete-li tedy získat řidičský průkaz ještě postaru, tak neváhejte a přihlaste se do autoškoly nyní. Samotná výuka probíhá ve třech rovinách. Dělí se na část teoretickou, část teorie jízdy a na praktické jízdy. Každá část má předepsaný počet hodin, který musí být dodržen. V průměru trvá každá autoškola asi** 2 až 3 měsíce.** Dá se ovšem zvládnout již za 3 týdny. To se však odrazí na kvalitě jízdy, zažití způsobů ovládání automobilu i na citu k řízení. Navíc rychlokurz autoškoly je podstatně dražší. Jeho základní cena je až od 18 tisíc korun. Někde je však i podstatně vyšší. Kdo však chce řídit opravdu dobře, chce získat jízdní návyky a autoškolu pořádně zažít, měl by absolvovat klasický kurz autoškoly. V pozdější době se mu to v mnohém vrátí.

Výuka teorie

Probíhá v učebně na počítačích. Učíte se zde pravidla silničního provozu, ovládání a údržba vozidla, zásady bezpečné jízdy a zdravotnická příprava. Pro řízení automobilu je nutné absolvovat** 36 výukových hodin**. Z toho 8 hodin výuky předpisů o provozu vozidla, 2 hodiny ovládání a údržby vozidla, 10 hodin teorie zásad bezpečné jízdy, 2 hodiny zdravotnické přípravy a 4 hodiny jsou určeny k opakování, dotazování a přezkoušení.

Praktická výuka

Neboli výuka jízd má celkem** 28 hodin výuky po 45minutách.** Dělí se do tří částí, kde každá část má také konkrétní počet hodin. V první části se po dobu 7 hodin učí úplné základy. Některé autoškoly do této doby zahrnují i výuku na trenažérech. Ty však nejsou povinné. Základy se učí na cvičišti nebo vhodné volné ploše či velkém parkovišti a pak za minimálního provozu. Základy vás naučí jak ovládat volant, jak používat pedály, jak řadit, jak startovat, jak se rozjíždět a vůbec udržet se na silnici. Pokračuje se druhou částí s dvanáctihodinovou výukou, která probíhá v době nízké hustoty provozu.Jde o první opravdové** jízdy**, kde se naučíte ovládání auta. Tedy ovládání stěračů, mlhovek, ostřikovačů, zrcátek, topení, klimatizace, včetně jízdy za snížené viditelnosti. V poslední třetí části výcviku jedete již ve velmi hustém provozu. Naučíte se zvládnout** jízdu** ve složitých situacích, jako jsou velké křižovatky, jízda mezi ostrůvky, parkování u obrubníku mezi automobily, sjezdy na dálnici, z dálnice i jízdu na dálnici. Součástí je i výcvik rychlého zabrzdění, který vás naučí, jak reagovat při náhlém setkání se s překážkou.

Závěrečná zkouška

Skládá ze tří dílčích zkoušek a to z písemného testu z pravidel silničního provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy v délce 30 minut, který probíhá na počítači. Pro úspěšné složení je třeba dosáhnout minimálně 43 bodů z 50možných. Následuje ústní zkouška ze znalostí ovládání a údržby vozidla, která by měla čítat 2 otázky a pak** zkouška z praktické jízdy**. Ta se dnes koná pouze za dozoru komisaře. Nenechte se však mýlit, že je o to snadnější. Komisař vás bude zkoušet i na různé chytáky. Vy se však nesmíte dát. Pokud vám například přikáže odbočit do zákazu odbočení, musíte ho o zákazu informovat. Vjedete-li, pak vás čeká opakování zkoušky.

Co vás bude závěrečná zkouška stát?

Za závěrečnou zkoušku musíte zaplatit příslušnému obecnímu úřadu poplatek ve výši** 700 Kč**. V případě, že v některé části neuspějete, pak opakujete jen tuto část. Nejdříve však za 5 pracovních dnů. Lhůta pro složení všech zkoušek je** 6 měsíců** ode dne zahájení první zkoušky. Pokud to do této doby nezvládnete, musíte před další zkouškou absolvovat** znovu celý výcvik** a to včetně teoretické výuky. Za opravu nepovedené zkoušky se však platí. Znalost dopravních předpisů stojí 100 korun, ovládání a údržba vozidla vás vyjde na 200 korun a oprava jízdy na 400 korun.

Vydání řidičského průkazu

To je již jen sladká tečka, kterou však musíte uskutečnit do 20 dnů od zvládnutí zkoušky. Řidičský průkaz vám vydá úřad podle místa vašeho trvalého pobytu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11544 (cesky-magazin.cz#153)


Diskuze a zkušenosti

Marki | 28.10.2013 22:21
Re: Autoškola Tachov, Stříbro Ne do 20 dnů od zvládnutí zkoušky... na požádání o vydání řidičského průkazu je podle zákona 6 měsíců, pak autoškolu musíte dělat znovu.. řidičský průkaz musí úřad vydat do 20 dnů od požádání..

Jiří Temják | 31.01.2015 06:58
Re: Autoškola Tachov, Stříbro Byl mi odebran RP a uz tomu je 5let.Nyni musim delat psycho testy a po te mohu znovu udelat prezkouseni pro spetne zjiskani RP.Hledam vsak psychologa ktery semnou udela tyto testy a nemu zadneho najit v okoli meho bydliste Stribro okr. Tachov.Muzete mi doporucit nejakeho? Dekuji


Přidat komentář