Úsporná domácnost

Značně vysoké faktury za elektřinu, topení, plyn, odpad i vodu, ale také účty za telefonování, za nájem či splátky mnoha úvěrů, by měly každou domácnost přivést k myšlence šetření. Kde a jak se dají ušetřit Vaše těžce vydělané peníze?

Vysoké ceny za energii by měli každou domácnost přivést na myšlenku šetření. V každé domácnosti jde naspořit stovky až tisíce korun měsíčně. Vysoké náklady za energii, topení, elektřinu, odpady i vodu, to je výčet, kde lze nejvíce ušetřit finance. Další úsporu můžeme získat u faktur za telefonní účty, za příliš vysoký nájem či za splácení velkého počtu různých malých půjček. Pokud máte možnost financovat určitou částku do zateplení domu, výměnu oken, využití solárních panelů, tak je nepochybně Vaše rozhodnutí pro realizaci těchto úprav domů správné. Ale to jsou obrovské investice, dnes se zaměříme na maličkosti, které můžou značně ovlivnit náš měsíční rozpočet.

Úsporné žárovky

Doporučuje se používání úsporných žárovek i přes jejich vyšší pořizovací cenu. Klasické žárovky energii spotřebovanou využívají z 90% na teplo a jen 10% na vydání světla. Opak je tomu právě u úsporných žárovek a z toho je zřejmé, že mají daleko menší spotřebu energie k vydávání světla.** Úsporné žárovky** mají delší životnost, doporučují se ale do místností, kde se svítí delší dobu, nejsou vhodné pro krátké svícení či časté rozsvěcení.

Úsporné spotřebiče

Běžná chladnička a mraznička, myčka, pračka, sušička prádla spotřebuje denně nejvíce elektřiny v domácnosti. Proto bychom se měli zaměřit na to, jakou mají Vaše domácí spotřebiče denní spotřebu. Mnoho spotřebičů má životnost 10 let, a proto stále funkční ovšem starý spotřebič může mít spotřebu energie i 2x vyšší než nový produkt. Při koupi nového výrobku zvažte,** jakou má kupovaný spotřebič spotřebu energie**. Spotřebiče v nejnižší energetické třídě jsou označovány písmenky A nebo A+.

Vypínání spotřebičů z odpočinkového režimu

Mnoho spotřebičů má při vypnutí tzv. odpočinkový režim, kdy i po vypnutí svítí různé kontrolky, a spotřebič stále užírá elektrickou energii. Je spočítáno, že úplným vypnutím elektrických spotřebičů ze zásuvky ročně ušetříte stovky až tisíce korun. Sami si dokážete spočítat, kolik ročně Vaše spotřebiče v odpočinkovém režimu spotřebují, uvádějí to všechny příručky ke spotřebičům nebo také na internetu. Proto nezapomínejte večer úplně vypnout či odpojit televizi, DVD, přehrávače CD, počítač, lampy, ale také nabíječky mobilních telefonů, notebooků.

Údržba spotřebičů

Nezapomínejte v myčce, pračce a vysavačích čistit filtry. Čisté filtry nám také zaručují nízkou spotřebu energie. Praní v myčce a pračce na nízké teploty zaručuje nízkou spotřebu energie. Zbytečně proto neperte na vysoké teploty, když nemusíte.

Úspora vody

Při mytí zubů nenechávejte zbytečně téct vodu z kohoutku. Podobně se doporučuje sprchování, namísto koupele. Při sprchování nadarmo nenechte téct vodu během mydlení, vždy jí zastavte. Uvidíte, jak se Vám sníží spotřeba vody a tím ušetříte své peníze. WC či bidet opatřete splachováním s menším a větším množstvím vody, tzv. dvojí splachování. Jestliže nemáte doma myčku na nádobí, umývejte vodu pod napuštěnou vodou, nikoli pod tekoucí vodou.

Úspory za telefonování

Nechte si vypracovat nabídku za telefonní služby od více společností tak, abyste si mohli v rámci rodiny volat zadarmo či za minimální poplatky. Rozhodně je výhodné, aby v rámci jedné rodiny měli všichni stejného operátora.

Konsolidace půjček

Příliš hodně rodin splácí více půjček najednou. U každé má jiný úrok, poplatky. Řešením je konsolidace půjček, což znamená sloučení všech půjček do jedné půjčky. Předností je přehledné vedení financí, splácení jediné měsíční splátky, jednoho poplatku za vedení účtu. Tato nová půjčka či úvěr pokryje všechny dosavadní půjčky. Mnohdy se stává, že rodina splácí méně díky nižší výši úroků. Je možné si určit delší dobu splatnosti, a tím si snížit měsíční splátku a opačně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11480 (cesky-magazin.cz#42)


Přidat komentář