Proč zvlhčovat vzduch v bytě

Ne vždy je vzduch ve vámi obývané místnosti optimálně vlhký. Příliš suchý vzduch způsobuje kašel, problémy s pokožkou nebo únavu. Přitom stačí používat kvalitní zvlhčovač vzduchu.

Optimálně vlhký vzduch

Každý z nás (nebo téměř každý) má rád čistotu v prostředí kde žije, lidé už jsou prostě takoví. Všechno se doma musí blýskat, na zemi ani smítko, celá domácnost prostě musí vonět čistotou. A stejně tak by každý z nás rád dýchal čistý, optimálně vlhký vzduch. Bohužel dnešní doba nám v tomto ohledu příliš nepřeje. Tajemství  dokonale uklizené a čisté domácnosti spočívá ve využití moderních pomocníků jako jsou vysavač nebo klasický mop a vědro z vodou. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jestli lze také zlepšit kvalitu vzduchu? Myslíte, že ne? Pak si přečtěte následující článek, který je věnovaný zvlhčovačům vzduchu.


Proč zvlhčovat vzduch?

Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 - 60 % relativní vlhkosti, doporučená hodnota je okolo 50 %. Vlhkost vzduchu je v mnoha bytech, pracovištích, školkách, školách či nemocnicích často příliš nízká a způsobuje zvýšený výskyt zdravotních problémů. Nízká vlhkost vzduchu je většinou v panelákových bytech nebo všude tam, kde je přetopeno. V takovém případě vlhkost vzduchu výrazně klesá hluboko pod doporučenou hranici 40 % a je potřeba tuto situaci řešit, dýchaný vzduch zvlhčit.

Jak se nízká vlhkost vzduchu projevuje na zdraví?

Nízká vlhkost vzduchu se projevuje například kašlem, chronickou rýmou a pokud se v takovém prostředí pohybujeme dlouhodobě, jsme náchylnější na respirační onemocnění. Nízká vlhkost vzduchu způsobuje také vysoušení pokožky, naše pleť je náchylnější k tvorbě vrásek, máme popraskané rty, trápí nás pálení očí, škrábání v krku apod. Je známo, že při suchém vzduchu vzniká také statická elektřina, která je velice nepříjemná a dokonce může poškodit citlivé elektronické přístroje. Suchý vzduch také negativně působí na předměty ze dřeva, hudební nástroje, obrazy a starožitnosti.

Jak zvlhčovat vzduch?

Vzduch můžete zvlhčit pomocí nádoby s vodou na topení, ale v tomto případě hrozí nebezpečí vzniku bakterií, stejně jako při použití mokrého prostěradla na topení a podobně, nehledě na komfort. Ke zvýšení vlhkosti vzduchu je vhodné použít zvlhčovače vzduchu, které se vyrábějí ve třech základních typech.

Jaké typy zvlhčovačů existují?

Pokud se rozhodnete pro pořízení nového zvlhčovače podívejte se, jaké typy zvlhčovačů vzduchu jsou nabízeny. Obecně je lze rozdělit do tří kategorií. Ultrazvukové zvlhčovače – vytvářejí vysokofrekvenčním oscilátorem z vody mikrokapičky, které vycházejí z přístroje jako velmi jemná mlha. Jejich předností je vysoký výkon při minimální spotřebě elektrické energie. Tyto zvlhčovače ale nedokáží zničit mikroorganismy a bakterie obsažené ve vodě, nejsou tedy doporučované pro alergiky. Mezi nevýhody patří i fakt, že se musí cca dvakrát za rok měnit filtry proti vodnímu kameni. Druhým typem zvlhčovače je zvlhčování teplou párou – vzduch je zvlhčován předem připravenou vodní párou, která se v ochlazovací komoře mísí se vzduchem a poté vychází z přístroje. Ohřev vody zajišťuje dokonalou likvidaci choroboplodných zárodků, mají však vyšší spotřebu. Teplá pára není vhodná například u laryngitidy. Třetím typem jsou studené zvlhčovače – zvlhčovač nasaje vzduch, který se smíchá s vodní párou a poté opouští přístroj. Tento typ má podobné výhody a nevýhody jako ultrazvukové zvlhčovače.

Proč používat zvlhčovače vzduchu?

Relativní vlhkost vzduchu je procento skutečného množství vodních par ve vzduchu vzhledem k maximálnímu množství vodních par ve stejném objemu za stejné teploty a tato hodnota je udávána v procentech. Vzduch sice obsahuje vodní páru vždy, ale její množství se mění. Záleží na prostředí, kde se nacházíme, na teplotě v interiéru nebo na meteorologických podmínkách. Suchý vzduch je obvykle v panelákových bytech a zvlhčovač vzduchu se v těchto domácnostech stal takřka nepostradatelným členem rodiny.

Naše zdraví a vzdušná relativní vlhkost

Výzkumy prokázaly, že příčinou řady zdravotních problémů je suchý vzduch v místnosti. Výzkumy byly provedeny například v mnoha mateřských školkách a zcela jasně ukázaly, že vlhkost vzduchu má přímý vliv na nemocnost školních dětí. Během tohoto pokusu byly do dětských tříd během topné sezóny umístěny zvlhčovače vzduchu a výsledek byl překvapující. Dětská nemocnost byla snížena až o polovinu oproti třídám, kde byla vlhkost vzduchu ponechána bez zvlhčovačů.

Výhody zvlhčovačů

Výhody optimální vzdušné vlhkosti jsou prokázány a můžeme uvést několik příkladů. Pokud budete v domácnosti používat zvlhčovače vzduchu, zamezíte vzniku statické elektřiny a elektrickým výbojům. Optimální vzdušná vlhkost, která se pohybuje podle doporučení Státního zdravotního ústavu okolo 50 % velmi prospěje nejen našemu zdraví, ale také předmětům ze dřeva. Těmito předměty jsou myšleny také podlahy nebo nábytek. Příliš suchý vzduch totiž způsobuje sesychání dřeva.** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11488 (cesky-magazin.cz#111)


Diskuze a zkušenosti

David | 06.12.2012 14:41
Re: Proč zvlhčovat vzduch v bytě Krásný den přeji.Pořídil jsem si ultrazvukový zvlhčovač,ale po čase jsem měl všude na nábytku bílý povlak.Co s tím?

Lukáš Vetengl | 20.02.2013 21:36
Re: Proč zvlhčovat vzduch v bytě Dobrý den, Pracuji ve výrobě Pvc oken cca 11 let. To že okna spoří teplo to je známé obvzlášť ty dnešní, technologicky nejvyspělejší, tříbodová těsnění, trojskla apod. Prostě dokonala těsnost,druhá stránka věci, tato technologie dokáže zapříčinit ztrátu prostupu vlhkosti v bytech, ale bohužel mohu říci že je to i v náší povaze zavírat okna, češi rádi šetří na teplu, zapomínáme větrat do bytu vhánět čerstvý vzduch, zvažte jestli šetřit nebo použivat mikroventilace, zvlhčovač vzduchu mohu sklidným svědomím doporučit, přesvědčila mne má 14 dení dcera, která se po kojení začla dávivě dusit přičinou byla právě malá vlhkost vzduchu, od té doby co mám tento přistroj, malá krásně usíná a já samozřejmě také, doporučuji k tomu přístroji zakoupit barometr na sledování vlhkosti v místnosti. S pozdravem Lukáš


Přidat komentář