Oční optika Tanvald - Dioptrické brýle, sluneční brýle a kontaktní čočky

Máte problémy s očima? Dnes jsou lidé vystaveni řadě negativních faktorů, které jejich zrak poškozují. Pokud začínáte pociťovat, že Váš zrak není zcela v pořádku, možná je na čase pořídit si brýle.

Odmala už dnešní starší generace mohou slýchat, že jim škodí televize. V dnešní počítačové době je taková situace ještě horší. Bohužel, ať už chceme nebo ne, počítače dnes používají skoro všichni, jsou k tomu nuceni i děti ve škole. Jak taková obrazovka může ovlivnit náš zrak? Je to nepřeberné množství vlivů. Jednak je to dané spektrem různých barev a objektů, které vizuálně útočí na naše oči, které se namáhají. Pak je to i určité záření obrazovky, která svoji intenzitou namáhá zrak, proto také často bolí oči. Pak je to i určitá pohodlnost. Když máte obrazovku v určité vzdálenosti, po čase můžete zjistit, že na ni dobře nevidíte. Dáte si ji blíž. Tím pádem už oko nepostihne takovou vzdálenost a snižuje se jeho funkce. Abyste tomu zabránili, potřebujete speciální optické pomůcky, které vám dokážou vyřešit problém. Podívejte se blíže, čím si projdete, že to není nic složitého a jaké pomůcky se vám nabízejí.

Teď už se ale podíváme blíže do prostředí optiky, abyste věděli, co se nabízí a jak tyto služby probíhají.

Jak zjistíte stav vašeho zraku?

Než se pustíme do výběru nejrůznějších produktů, které opticky nabízí, aby se vám zlepšil zrak, podívejme se vůbec na to, co tomu předchází. Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, a pokud by někdo nechtěl přijít o nějakou z těchto schopností, byl by to právě zrak. Za ním se ještě těsně umísťuje sluch, kdy spolu tyto dva Sluneční brýlesmysly tvoří postižení (pokud absentují), které mají nevidomí. Abyste předešli zrakové nevidomosti, musíte si chránit oči všude, kde to jen jde. Jistě slýcháte o nebezpečí, které číhá právě z počítačů nebo televize. Nejinak tomu ale je i v případě, když často zblízka čtete knihy, časopisy nebo jinak namáháte zrak. Proč si často intelektuála vybavíte s brýlemi? Vzdělaný člověk toho hodně načte a tím pádem namáhá oči, kdy se to na nich nějak projeví. V této souvislosti se pak často jedná o tzv. krátkozraké lidi, kteří vidí dobře na blízko, ale jakmile se jim obraz vzdaluje, už mají problém. Proto je zapotřebí jít k odborníkovi, který zkontroluje stav vašich očí a nabídne řešení.

Měření zraku - rozhovor

Můžete mít od doktora potřebné dokumenty, kdy vás vyšetří, v optice vám stav stejně přeměří. Zde se měří počet dioptrií, podle kterých se vám pak vyberou správně seřízené čočky, abyste dobře viděli. Nejprve se vás odborník zeptá na vaše problémy. Pokud předchází** návštěvě optika** i lékařská prohlídka, tak vezměte dané lékařské dokumenty s sebou. Nejlépe tak optik zjistí, co potřebujete. Následně si pohovoříte, jestli by vám vyhovovaly brýle nebo čočky, zda-li chcete i obměnu slunečních brýlí a podíváte se i na pestrý výběr optických pomůcek.

Měření zraku - přístroje

Po rozhovoru následuje měření samotné. Pomocí speciálních přístrojů se změří postižení vašeho zraku a zjistí se počet dioptrií. Ten se můDioptrické brýle pro ženyže na každém oku lišit, prakticky je to nejčastější. Vůbec to ale nevadí, protože každé sklo či čočka se přizpůsobí stavu vašeho oka. Nebojte se proto, že nesouměrnost vám může způsobit bolesti hlavy. Naopak. Pokud namáháte oči, z nichž jedno je postižené více, tak se dostavuje větší napětí, protože něco v hlavě pracuje asymetricky, čímž se tato námaha napravuje pomocí bolesti (signál, že je něco špatně). Tímto se dotýkáme i dalšího průvodního jevu špatného zraku. Bolesti hlavy může též způsobovat špatný zrak.

Následuje v podstatě dvojí měření dle typu postižení. Pro krátkozraké jde o subjektivní refrakci pro vidění do dálky, kdy se zkoumá rozsah vaší viditelnosti do dálky. Dalekozrací se měří za pomocí subjektivní refrakce pro vidění na blízko a na střední vzdálenost, kde se zase zjišťuje, kdy se zmírňuje schopnost vidět na blízko. Samozřejmě, že existují případy, kdy lidé vidí špatně jak na dálku, tak i na blízko, i toto se měří. Dalším krokem je pak zkušební změření dioptrií ve speciálních brýlích, aby se ukázalo, zda vám toto vyhovuje. Pokud ano, pak následuje zejména pro dámy to příjemné. Výběr vhodných obrouček, do kterých se skla aplikují. Celý měřící proces trvá asi 30 minut.

Dioptrické brýle

Obroučky se aplikují již na upravená skla, která mají příslušný počet dioptrií. Existuje široká škála tvarů, barev, síly a podobně. Můžete mít jednobarevné i více barev. Hranaté, kulaté, asymetrické, kovové, plastové nebo dokonce bez obrouček. V podstatě neexistuje nikdo, komu by nějaké neslušely, ale jejich výběr je někdy velký oříšek. Proto se poraďte s odborníky. Zkuste si třeba na internetu vyhledat, jaký tvar se hodí ke tvaru vašeho obličeje, to hodě pomáhá. Většině lidí nejvíce sedí brýle bez obrouček, ovšem i zde jsou třeba kulaté nebo hranaté tvary, takže i tady musíte vybírat.

Sluneční brýle

I zde můžete mít dioptrické obměny. V této souvislosti bychom vás chtěli upozornit na speciální brýle, které se v přechodu mezi tmavším a světlejším prostředím zabarvují, takže vás tolik neoslní slunce.Kontaktní čočky

Kontaktní čočky

Jestli nechcete nosit brýle, můžete mít kontaktní čočky. Tyto produkty jsou vyráběné v několika obměnách a i barvách. Když to bude vaše první zkušenost, optik vám sám poradí, jak s nimi manipulovat. Čočky se vyrábí podle různého způsobu užití (na určitou dobu – měsíc, 2 měsíce apod.), přičemž byste tento čas měli udržovat. Také si pamatujte, že i čočky mají přesný počet dioptrií na dané oko a tím pádem si kontrolujte, která je levá a která pravá čočka.

Nezatěžujte své oči a když budete cítit problém, pomozte jim optickými pomůckami. Mohou být nejen pomocníkem, ale i ozdobou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11506 (cesky-magazin.cz#275)


Přidat komentář