Jídelní stoly, židle a soupravy - nákup online

Zařizujete nový jídelní prostor nebo celou jídelnu? Nevíte čím se řídit při výběru toho nejlepšího stolu a také pohodlných židlí? V následujícím článku se můžete dočíst základní informace o jídelních stolech a židlích.

Jídelní stoly v panelových bytech se většinou tísnily v malé kuchyňce. Dnes je tomuto kusu nábytku přikládán daleko větší význam. Vždyť právě jídelní stůl je místo, kde se při stolování schází celá rodina a přátelé. V dnešní době se často přistupuje k rekonstrukci dispozičně nevhodně řešených bytů a tak je časté propojení kuchyně s obývákem a jídelní stůl zde může opravdu vyniknout. Záleží jen na vás, jaký jídelní stůl si vyberete.

Kuchyně a jídelna

Která místnost je podle vás tou nejdůležitější v domě? Je to obývací pokoj, ložnice nebo právě kuchyně? Mnozí lidé chápou právě kuchyni jako jednu z nejdůležitějších místností domova, právě při společném stolování se zde schází celá rodina a všichni se mohou podělit o své zážitky, radosti a starosti. Dnes se kuchyně mění z prostoru, který je vyhrazen především pro ženy, na místo, kde se na přípravě jídla může podílet celá rodina. V moderní kuchyni můžete nalézt tzv. ostrůvek uprostřed, který poskytuje větší prostor na přípravu pokrmů. Vaření v nové moderní kuchyni přináší každému velkou radost.

Dále je také nutné věnovat pozornost výběru jídelního stolu. V tomto případě, se nejdříve rozhodujete, zda budete kupovat pouze jídelní stůl a židle nebo budete zařizovat celou jídelní místnost. Dále je nutné vše vybrat ve stejném stylu tak, aby byl prostor sladěný.

Jak vybrat jídelní stůl

Při výběru toho správného jídelního stolu by se tak nemělo nic uspěchat. Jídelní stoly se vybírají na základě několika požadavků.

Velikost jídelního stolu

Na začátek můžete vybírat stůl podle velikosti. Samozřejmě, že rozměr stolu se bude odvíjet od volného prostoru, který vám nabízí kuchyně popřípadě jídelna. Dále je nutné přizpůsobit rozměr stolu počtu členů rodiny. Za typickou velikost jídelních stolů se považuje rozměr 80 x 120 cm. Tento rozměr však neposkytuje dostatek prostoru k pohodlnému stolování čtyř osob. Vždy platí, že pokud máte tu možnost, vybírejte raději stůl větší. Výška stolu by se měla pohybovat mezi 72 a 76 centimetry. U výběru velikosti stolu je také důležité respektovat pravidlo, že do středu stolu by měl dosáhnout každý sedící. Hloubka stolu do středu by tak měla být 70 až 85 cm. V případě, že volíte dominantní stůl o velkých rozměrech, nemusíte se tímto pravidlem řídit.

Tvar jídelního stolu

Oblíbeným tvarem zůstává obdélníkový stůl, který je nenáročný na prostor. Stůl obdélníkového tvaru se může jednoduše přistavit kratší stranou ke zdi a ve většině případů bývá i rozkládací. Rozhodnout se můžete také pro stoly čtvercové, kulaté nebo oválné.

Materiál jídelního stolu

Většina zákazníků vybírá ze dvou materiálů a to dřeva a skla. Dřevěný stůl je klasika, která nikdy nezklame. Barva dřeva působí uklidňujícím dojmem a dodává celému prostoru pocit stabilnosti a útulnosti. Dřevo má svou typickou vůni, kresbu, je příjemné na dotek a snadno se udržuje. Dřevo se hodí skoro do každého interiéru. Naopak sklo působí velmi moderně. Interiéru dodá sklo vzdušnost, lehkost a nadčasovost. Sklo se velmi hodí k materiálům jako je kámen, kov nebo dřevo. Na někoho však tento materiál může působit velice chladně. Toto však může být velmi snadno odstraněno, když se sklo kombinuje se dřevem. Dnešní skla jsou různě upravena a tak mohou mít např. větší odolnost vůči nárazu.

Na co nezapomenout při výběru jídelního stolu

Máte doma malé dítě? Tak se raději vyhněte jídelním stolům se skleněnými deskami a ostrými hranami. Dále si uvědomte, že jídelní stůl nesmí překážet provozu domácnosti. U jídelního stolu by pro každého strávníka měl být vyhrazen prostor 40 x 60 centimetrů.

Židle k jídelním stolům

Ptáte se, jaká je ideální židle k jídelnímu stolu. Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Nejlepší židle je ta, která poskytne strávníkovi pohodlí při stolování. Ideální židle je pohodlná při konzumaci jídla v mírném předklonu a při normálním sedu. Opěrák židle by měl být tak vysoký, aby končil několik centimetrů pod lopatkami. Opěrák židle může být vyšší nikdy ne nižší. Dále je důležité, aby opěrák židle nebyl rovný, ale svíral úhel 95°. Když vybíráte židle s opěrkami, nezapomínejte na výšku stolu, aby nenastal problém, při zasouvání židlí. Dále je důležitý výběr sedáku. Na velmi měkkém sedáku dochází k rychlému ztěžknutí nohou a tak přichází únava. Lepší je vybírat sedáky tvrdší, i když se nám na první dojem mohou zdát méně pohodlné.  A co se týče rozměrů židle, uvádí se, že židle by měla být vysoká 45 centimetrů. Rovně sedící postava tak bude mít stehenní a holenní kost zhruba v pravém úhlu a chodidla zůstanou celou plochou na podlaze.

Materiály židlí

Židle je možné zakoupit z různých materiálů. Vybrat si můžete dřevo, překližku, kov, plast nebo různé kombinace těchto materiálů. Co je však důležité, je výše již zmiňovaná pohodlnost židle. A tak se u čalouněných židlí klade důraz především na výplň a kvalitní potah. Proti prosezení čalounění slouží tuhé i měkké polyuretanové pěny, dále duté vlákno nebo speciální kuličky a vzduch. V barvě potahů v současných kuchyních vyhrávají potahovány ve světlých pastelových barvách. A to kvůli jejich snadnější údržbě a delší životnosti. U židlí je vždy velmi důležité před samotným nákupem židli vyzkoušet. Když nám židle ať už z jediného důvodu nevyhovuje, je lepší rozhodnout se pro jinou. Na trhu je v současnosti skutečně velká nabídka, tak nemusíte mít strach, že nenajdete tu nejlepší židli právě k vašemu jídelnímu stolu. A také myslete při nákupu na to, že když máte doma rozkládací stůl, bylo by dobré pořídit si také rezervní židli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11496 (cesky-magazin.cz#178)


Přidat komentář