Bolest v krku - léčba

Každý to zná. Škrábání v krku, zarudnutí, pálení či nepříjemné polykání – to vše jsou příznaky bolesti v krku. Každý se jí chce zbavit co možná nejdříve, a proto Vám přinášíme některé rady a tipy, jak na to.

Bolest v krku jako příznak nemoci

Abychom se mohli účinně zbavit bolesti v krku, musíme napřed pochopit jednu základní věc. Bolest krku není sama o sobě nemoc, jedná se pouze o příznak některé z nemocí. Pokud toto pochopíme, víme také, že vždy, když máme řešit určitý problém, musíme se zaměřit na odstranění jeho příčin, ne následků. Proto je pro úplné odstranění bolesti v krku nutné zjistit její skutečné příčiny a na ty se pak zaměřit. Na druhou stranu nelze opomíjet význam různých léků či „babských rad“, jež slouží spíše k tišení bolesti, ale mohou v některých případech také značně pomoci.

Online lékárna - léky proti bolesti v krku

Sháníte-li účinné léky proti bolesti v krku, vyzkoušejte služby online lékárny. Můžete si vybrat z širokého sortimentu léků, a to nejen na léčení bolesti v krku. V nabídce online lékárny jsou vitamíny, kosmetika, veterinární přípravky, klouby, svaly a mnoho dalších. Léky si vyberete z pohodlí svého domova a pak máte na výběr, zda si je necháte doručit domů, či je vyzvednete na některém ze sedmi výdejních míst.

Příznaky bolesti v krku

Co vše lze tedy zahrnovat do všeobecně užívaného pojmu „bolest v krku“? Jedná se o zvětšení krčních uzlin, nepříjemné polykání v důsledku otoku, zarudnutí, škrábání či pálení. Kromě toho je bolest v krku také často doprovázena chrapotem.

Příčiny bolesti v krku

Je snadné říci, že se musíme zaměřit na příčiny bolesti v krku, avšak těchto příčin je velké množství a mnoho z nich není člověk sám schopen identifikovat. Často je bolest v krku následek onemocnění virového nebo bakteriálního původu. Kromě toho se může projevovat jako příznak alergie, ale i znečistěného prostředí, ve kterém pobýváme (nedostatečně vlhký vzduch, zakouřené prostory apod.)

Bolest v krku způsobená viry

Pokud je bolest krku způsobená napadením sliznice viry, často to poznáte rychlým příchodem bolesti, která netrvá příliš dlouho (cca 5 dnů). Někdy může být doprovázená i zvýšenou teplotou, rýmou či malou chutí k jídlu.

Bolest v krku způsobená bakteriemi

Bolest v krku způsobenou bakteriemi (tedy angínu) poznáte tak, že dojde ke zvětšení krčních uzlin, otoku mandlí, bude se vám velmi těžko polykat a také může dojít k bolestem hlavy, celkové slabosti a horečce. Bolest v krku se Vám bude celkově jevit jako velmi silná.

Bolest v krku způsobená alergií

Někteří z nás mají pravidelné problémy s různými alergiemi. I bolest v krku může pak být jedním z následků této alergie. Tu většinou jedinec pozná sám na sobě, avšak obecné příznaky jsou zvýšená rýma, slzení, kašlání či zarudnutí očí. V případě alergie se nejedná o příliš velkou bolest v krku a nedochází ani ke zvyšování teploty.

Bolest v krku způsobená chřipkou

Jedním z virových onemocnění je také chřipka. Ta se projevuje nejen zmíněnou bolestí v krku, ale i bolestí zad či kloubů, horečkou či celkovou únavou. Někdy se může dostavit i nevolnost nebo další bolesti a je velmi pravděpodobné, že bolest v krku nebude v danou chvíli jeden z nejhorších problémů.

Konkrétní léčba bolesti v krku

Je zřejmé, že každá příčina bolesti krku se dá odstranit jiným způsobem. Často je nutné navštívit lékaře, avšak v některých případech je možné vypořádat se s touto nepříjemností sami.

Kdy navštívit lékaře

Všichni jistě víme, že by se nemoc neměla přecházet a je důležité včas navštívit lékaře. V případě bolesti v krku je to nezbytné zejména v případě příznaků výše zmíněné chřipky, při bakteriální infekci (tzn. velmi silné bolesti) a pokud bolest v krku neustane ani po době delší než týden. Dále pokud ji doprovází horečky, aniž by bylo zřejmé, že jsou způsobeny běžným nachlazením, při velkých problémech s polykáním či v případě vzniku vyrážky. Samozřejmě je plně na Vás, v jakých případech se rozhodnete pro návštěvu lékaře.

Jak léčí lékař

Lékař Vám stanoví diagnózu a sdělí doporučenou léčbu. Při závažnějších potížích nařídí klid na lůžku a samozřejmě předepíše určité léky. Ty se liší dle typu onemocnění. Na onemocnění virového původu se používají antivirotika (virostatika) či léky na tlumení bolesti a potlačení horečky. V případě nemocí bakteriálního původu se používají zejména antibiotika doplněná opět léky na tlumení bolesti či potlačení horečky (paralen). Co se týče alergie, zde samozřejmě záleží na jejím typu.

„Samoléčení“

Většina z nás však v dnešní době nevyhledává lékaře kvůli každému neduhu a snažíme se poradit si s nemocemi sami. Odstranění bolesti v krku můžeme zvládnout i sami, ale jen v případě, že se nejedná o výše zmíněné závažnější nemoci.

Nejčastější léčba

Nejčastěji sáhneme po různých antiseptikách z lékárny. Jedná se o různé cucavé tablety, které mají za úkol desinfikovat a působit jako anestetikum. Často se lidé také pouštějí do pravidelného kloktání vody se solí, což může být velmi účinné, provádí-li se pravidelně. Kromě toho je však nutné doplňovat i vitamín C, který pomáhá v boji proti infekcím horních dýchacích cest.

Další tipy na léčení bolesti v krku

Abyste podpořili rychlejší léčbu nachlazení a zbavili se tak rychleji bolesti krku, máme pro Vás několik dalších rad. Nikdy však nezapomínejte na nutnost navštívit lékaře v případech, kdy se jedná o vážnější nemoc.

Vyzkoušejte sílu přírody

Pokud dáváte přednost různým bylinkám či jiným darům přírody, můžeme Vám na bolest v krku doporučit různé bylinné čaje, kloktání odvaru z šalvěje, zázvoru, heřmánku či tymiánu. Tyto byliny jsou běžně dostupné v lékárnách, nebo pokud máte štěstí, přímo na Vaší zahrádce. Kromě toho lze také doporučit užívání česneku či lékořice (tu jen pokud nemáte problémy se zvýšeným krevním tlakem).

Dejte tělu, co potřebuje

Dále je nutné dodržovat další jednoduché zásady, které mohou urychlit postup, a tedy i odchod nemoci. Kromě přísunu vitamínů je důležité dodržovat pitný režim. Často může problém podporovat i nevětraná místnost, ve které je suchý vzduch – proto použijte zvlhčovač a nevyhýbejte se větrání. Samozřejmostí je pobyt v teplém, čistém prostředí a poslouchání pokynů lékaře o užívání léků.

Ať se již rozhodnete pro jakoukoliv léčbu bolesti v krku, důležité je, abyste této léčbě věřili. Ač to není vědecky prokázáno, je více než zřejmé, že psychika hraje v léčení jakékoliv nemoci velkou roli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11510 (cesky-magazin.cz#308)


Přidat komentář