Řezbářství - Olomoucký kraj

Řezbářství se řadí mezi umělecká řemesla s dlouhou tradicí. Zkušení řezbáři dokážou vyrobit ze dřeva krásné dekorativní doplňky, nábytek nebo hračky. Také vy se můžete naučit toto řemeslo.

Řezbářství patří mezi umělecká řemesla, která se zabývají tvorbou plastik z tvárných materiálů. Řezbářství je zaměřeno na tvorbu plastik ze dřěva. Ze dřeva se mohou vyrábět krásné dekorativní předměty jako např. sochy, sošky, figurky, Betlémy, loutky, masky. Dále může být ze dřeva vyráběn nábytek např. skříně, stoly, postele, křesla nebo židle. Řezbářství se také zabývá výrobou krásných dřevěných hraček. Toto umělecké řemeslo má u nás dlouhou tradici. V minulosti byly výrobky ze dřeva vyráběny především pro svou účelnost. Dnes se toto řemeslo stává pro mnohé spíše koníčkem a pro zákazníky jsou výrobky ze dřeva zajímavou dekorací domova.

Dřevo v řezbářské práci

Ze všech druhů dřeva se v** řezbářství** nejčastěji používá lípa. Lípa je měkký a stejnoměrný druh dřeva, který se nebortí. Pro jemnou řezbu nejsou příliš vhodné jehličnany. Dřevo z jehličnanů je nestejnoměrně tvrdé a má vysoký obsah pryskyřice. Dřevo z jehličnanů je vhodné pro výrobu hraček. K řezbářství můžete také využít dřevo třešňové, které je tvrdé, pružné a má výrazné letokruhy. Dřevo ze švestky je tvrdé, stejnoměrné a husté. Bříza je stejnoměrně husté, středně tvrdé a dobře ohýbatelné dřevo. S tímto dřevem se pracuje lépe po vyschnutí. Nevýhodou tohoto typu dřeva je nízká odolnost vůči vlivům počasí. Bříza často podléhá hnilobě a houbám. Tento typ dřeva se dobře moří a přijímá lepidlo. Řezbáři pracují většinou se suchým dřevem. K výrobě velkých plastik se používá mokré dřevo, které je měkčí a lépe se štípe. Mokré dřevo však může popraskat, to by se už nemělo stát u dřeva suchého. Mezi nejčastější vady dřeva patří napadení houbami, plísně, hmyz, trhliny a růstové vady.

Řezbářské technologie

Mezi základní řezbářské technologie patří upínací prostředky, měření, modelování, příprava materiálu, opracování dláty a noži a povrchová úprava. Před samotným zpracováním se dřevo nejdříve musí uchytit v hoblici. K řezbářské práci je dále nutné měření pomocí různých měřidel, jako jsou např. rýsovací latě, dřevěné s svinovací metry, kružítka, úhelníky, úhloměry, rýsovací jehly atd. Modelování slouží k vytvoření přípravných modelů. Dále navazuje příprava materiálu buď ze suchého nebo mokrého dřeva. Především v lidovém řezbářství nacházejí uplatnění řezbářské nože. V řezbářství uměleckém se užívají spíše dláta. Povrchová úprava zahrnuje broušení, ochranu dřeva před vnějšími vlivy, zvýraznění kresby dřeva, barevné upravení dřeva, zlacení nebo stříbření.

Řezbářství

Když máte chuť naučit se toto umělecké řemeslo, máte možnost přihlásit se do různých kurzů, které se u nás pořádají. K této činnosti budete potřebovat zručnost, trpělivost, fantazii, řezbářská dláta a dřevěné paličky. Ze začátku je vždy dobré nechat si poradit od** zkušeného řezbáře**, který vás může naučit některé fígle tohoto uměleckého řemesla.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11397 (cesky-magazin.cz#12)


Přidat komentář