Rekonstrukce bytů, obklady a dlažby - Praha

Stárnoucí bydlení donutí často své majitele k jeho rekonstrukci. Vyplatí se před započetím rekonstrukce zvážit všechny možnosti, které nejen zkvalitní bydlení, ale přinesou i tolik žádané úspory.

Bydlet dobře a úsporně

Dnešní doba si žádá velmi odpovědný přístup k bydlení.** Náklady na bydlení** jsou vysoké a tak se vyplatí zvažovat možnosti úspor. Rozhodně není od věci, když starší byt nebo dům projde kompletní nebo alespoň částečnou rekonstrukcí. V tom vám může velmi pomoci speciální test, který se provádí termokamerou. Na ní vidíte, kde přesně vám utíká z domu či bytu teplo a kde je dobré začít s rekonstrukcí, či s výměnou současných spotřebičů. Ale i bez termokamery víte, kde vaše bydlení takzvaně tlačí pata. Stará okna, nevyhovující dveře, špatné radiátory, staré umakartové jádro nebo studené podlahy, či vzhledově nehezké a často již odpadávající kachlíky si jistě zaslouží renovaci.

Svépomocí nebo s firmou?

To je palčivá otázka každého, kdo se rozhoduje pro rekonstrukci bydlení. Aby byla správně zodpovězena, je důležité se na ni správně podívat. Ještě před pár lety bylo velmi výhodné realizovat jakékoli stavební úpravy svépomocí. Dnes však je již jiná doba, a pokud nemáte přístup k informacím ohledně nových materiálů, ohledně nových postupů a k nářadí, tak se vyplatí rekonstruovat i stavět na klíč. Laik se v moderních stavebních postupech jen stěží orientuje, a půjčovny stavebního nářadí jsou velmi drahé. A tak ve výsledku vychází vždy lépe stavět se stavební firmou nebo alespoň si najmout jednotlivé řemeslníky. I když stavba na klíč, ať již jakéhokoli druhu se vždy vyplácí, již jen z hlediska, že na celou stavbu i materiál získáte záruku u jednoho dodavatele.

rekonstrukce bytu

Rekonstrukce bytů

Většina dnešních panelových i bytových domů si zasluhuje rekonstrukci. Stejně tak si ji zasluhují i samotné byty. Investice do rekonstrukce bytů se vyplatí. Získáte komfortnější bydlení, možná uspoříte i pár centimetrů místa, budete mít nižší náklady na teplo a také celkově ozdravíte celý byt. Rekonstrukce bytu většinou začíná rekonstrukcí bytového jádra, následuje rekonstrukce koupelny, kuchyně a dalších prostor. Většinou u kompletní rekonstrukce se mění i rozvody sítí. Za zmínku stojí i výměna radiátorů, nebo alespoň osazení radiátorů úspornými ventily. Zajímavé je také zasklení lodžie, které přinese nečekané prostory.

Rekonstrukce a projekt

Samotná rekonstrukce by měla proběhnout na základě projektu. Ten by vám měl vypracovat projektant nebo architekt, a pokud se pustíte do velké rekonstrukce, budete potřebovat i stavební povolení, možná hodnocení statika, sousedů a majitele domu. Nevyplatí se nic z těchto povolení vynechat. Někdy však povolení zajistí samotná stavební firma, kterou si na rekonstrukci sjednáte.

Jak a čím rekonstruovat?

V úvahu připadají většinou dvě cesty a také dva materiály. Jde o suchou cestu, která vychází z použití sádrokartonových desek a cestu mokrou, kde se používá ke stavbě většinou ytong. Klasické stavební materiály se používají jen výjimečně. Vyplývá to z nosnosti stěn. Sádrokarton i ytong patří mezi lehké stavební materiály. A tak zbytečně nezatěžují nosné stěny domu. Výběr mezi těmito dvěma materiály záleží na majiteli bytu a na stavební firmě. Pojďme si v krátkosti představit oba materiály.

kuchyň

Ytong

Jak bylo již napsáno, jde o představitele mokré rekonstrukce. To znamená, že jde o klasické zdění, které musí postupně vysychat. Ytong je lehký, dobře se opracovává i řeže. Zdít je možné tenkovrstvou maltou nebo i pomocí speciálního lepidla. Stěny jsou tenké a mají velmi dobrou nosnost. Nevýhodou je snad nutnost omítky, ale zase se na ni lépe lepí obklady.

Sádrokarton

Novodobý materiál, který v posledních letech doznal velkého rozvoje svých kvalit. Existuje tak celá řada speciálních desek pro různá prostředí. Zásluhou toho můžete sádrokarton použít k výstavbě koupelny nebo k odhlučnění celého bytu. Je velice lehký, vše probíhá pouze suchou cestou, není tedy třeba omítky ani sekání rozvodů, je mnohem méně stavebního odpadu. Nevýhodné je snad jen nutné vyztužení stěny v místě zavěšení skříněk.

Obklady a dlažby

Na výběr je jich opravdu velké množství. Vybírat lze z všemožných barev, kombinací i tvarů. Moderní jsou dnes zejména různé mozaiky a barevné kombinace, stejně jako kombinace různých velkostí kachlí. Zásluhou této nabídky můžete mít kachle v celém bytě. Hodí se pro obložení stěn, pro pokládku zejména na podlahové topení, na podlahu lodžie. Pokud se rozhodnete pro nějakou výjimečnou pokládku, velmi kombinovaný vzor nebo netradiční kombinaci barev, je dobré nechat si vypracovat kladečský plán. A nezapomeňte, že krásu kachlí může zcela zničit špatná pokládka. Proto se obracejte jen na profesionály, kteří mají nejen zkušenosti, ale i výborná doporučení a reference.

červená koupelna

Stavba rodinných domů

Řada lidí se dnes místo do rekonstrukce staršího bytu pouští do stavby domu. Získá tak mnohem více místa a také nízkoenergetické komfortní bydlení. Toto rozhodnutí vychází levněji než samotná koupě staršího bytu a následná rekonstrukce. Dnešní nízkoenergetické domy vykazují jen velmi malé náklady na bydlení. Přitom komfort bydlení je vysoký. Zkušený architekt dokáže skloubit veškeré úsporné metody a stavební firma vám pak podle jeho projektu postaví dům vašich snů.

Stavba na klíč

Rodinný dům je opět lépe stavět na klíč. Výborným tahem je dodání na klíč nejen domu, ale i jeho okolí. To znamená sjednání vydláždění příjezdových i přístupových cest.Cesty je nejlépe vydláždit mrazuvzdornou dlažbou nebo dlažbou zámkovou. Na výběr je celá řada možností. Navíc vše lze kombinovat i s obklady domu a například dlažbou terasy. Jen je nutné pamatovat při výběru právě na určení kachlí do exteriéru.

 

Nebojte se moderních řešení

Dnešní doba přináší mnohá zajímavá řešení, která přinášejí vyšší komfort bydlení. Týkají se celé řady oborů. V celku pak, přinášejí velmi moderní bydlení, které šetří vaši kapsu. Nebojte se tedy novinek, i když jejich názvy nejsou často zcela jasné. Profesionální stavební firma vám vysvětlí nové možnosti a také vám ukáže jejich přínos pro vaši domácnost. Někdy jde o maličkosti, které však vyřeší řadu problémů, jindy jde o velká řešení, která vedou k úspornějšímu nebo bezpečnějšímu bydlení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11417 (cesky-magazin.cz#196)


Přidat komentář