Montáž a prodej garážových vrat

Máte garáž a stará vrata Vám již nevyhovují? Požadujete vrata na elektropohon a dálkové ovládání? Hledáte garážová vrata s dobrým zateplením a zároveň odolávající zlodějům? Poradíme Vám.

Výběr garážových vrat není jen tak. Je potřeba zvážit spoustu věcí – předně si ujasnit, jaké vlastnosti a parametry od svých nových garážových vrat očekáváte, aby jste s nimi byli spokojeni po dlouhá léta. Další věcí, kterou budete muset řešit, je výběr firmy, kde vrata pořídíte a samozřejmě i jejich následná instalace.

Jakou firmu zvolit pro koupi a montáž garážových vrat?

Na trhu dnes najdete spoustu větších i menších firem zabývajících se garážovými vraty. Výběr správné firmy proto není snadný. Dobrým prostředkem hodnocení je cena vrat a následných montážních prací. Většinou se doporučuje vynechat tu nejdražší ale i nejlevnější nabídku, neboť se tak vyhnete zbytečnému přeplácení na straně jedné a nekvalitnímu zboží a službám na straně druhé. Samozřejmě Vám napoví i reference nebo zkušenosti známých.

Která garážová vrata vybrat?

Nejdůležitější otázkou stále zůstává, která** garážová vrata** zvolit. Nejdříve si ujasněte, co je pro Vás prioritou – především nízká cena, anebo hledáte vysokou kvalitu a jste ochotni si za v případě nutnosti připlatit? Hledáte vrata, která toho především hodně vydrží, anebo se zaměřujete na termoizolační schopnosti vrat. Nebo je pro Vás nejdůležitější design? Každá vrata mají své pro a proti, po jejichž zvážení se Vám určitě podaří vybrat optimální vrata pro Vaši garáž.

Druhy garážových vrat

Vybírat můžete z těchto vrat, která jsou nejčastěji v nabídkách českých firem:

  • Sekční garážová vrata
  • Posuvná garážová vrata
  • Výklopná garážová vrata
  • Rolovací garážová vrata
  • Křídlová garážová vrata

Změní se po instalaci vrat rozměr vjezdového otvoru?

Pokud máte starou garáž a potřebujete nová vrata, pak bude jedním z výběrových kritérií, zda se po instalaci nových vrat zmenší rozměr vjezdového otvoru – to platí zejména v případě, že máte garáž menších rozměrů a širší automobil. Starší garáže byly většinou stavěny na rozměry škodovek a některé současné automobily větších rozměrů v nich musejí „bojovat“ o každý centimetr.  V zásadě platí, že moderní typy garážových vrat, tedy sekční, rolovací, posuvná ani výklopná vrata nepotřebují futra a díky své konstrukci po otevření nezaberou ve vjezdovém otvoru žádné místo, takže průjezd bude nezúžený. Pokud ovšem máte auto vysoké, například dodávku, pak by vám mohla u stropu překážet vrata výklopná nebo sekční.

Výjimkou jsou v tomto vrata křídlová (jednokřídlá nebo dvoukřídlá), která potřebují futra a rozměr vjezdového otvoru je tak mírně zúžený. Při instalaci nových vrat, pokud zvolíte jiné řešení než vrata křídlová, máte možnost původní futra vybourat, takže vjezdový otvor se tím naopak rozšíří i mírně zvýší. Bourání futer ale většinou není nutné, takže pokud Vám nepřekáží ani nevadí z hlediska designu, mohou na svém místě klidně zůstat.

Omezí nová garážová vrata vnitřní využití garáže?

Využíváte s oblibou stěny a strop garáže k ukládání nebo zavěšování věcí? Pokud si necháte instalovat vrata rolovací nebo křídlová, pak můžete vše ponechat na svém místě. V případě vrat sekčních, posuvných a výklopných ale počítejte s tím, že při plném otevření zaberou výklopná a sekční vrata část místa pod stropem a vrata posuvná zase část místa na jedné boční zdi garáže, takže v těchto místech nebude moci být umístěn žádný nábytek ani nic zavěšeno. U obzvláště širokých aut a malé šířce garáže by mohly posuvná vrata překážet při otevírání bočních dveří auta.

Parkování před vraty

Parkujete s oblibou přímo před vraty do garáže? V případě rolovacích, sekčních nebo posuvných vrat to není žádný problém – ty se totiž srolují, anebo vsunou dovnitř garáže. Pokud ale máte zájem o vrata výklopná nebo křídlová, parkovat těsně před garáží již nebudete moci, neboť** vrata** by pak nešla otevřít.

Vjezd do garáže přímo z chodníku nebo ulice

Sousedí-li vjezd do Vaší garáže z hranou chodníku nebo ulice, pak se pro Vás rovněž výklopná nebo křídlová garážová vrata nehodí, protože by v otevřeném stavu zasahovala do chodníku nebo do ulice a překážela chodcům nebo ohrožovala provoz na ulici. V těchto případech tedy zvolte vrata rolovací, sekční nebo posuvná, která z objektu garáže nikdy nevystupují ven.

Tepelná izolace garážových vrat

Máte garáž nezateplenou a samostatně stojící? Pak Vás jistě nebude nijak trápit, pokud Vaše nová** garážová vrata** nebudou mít zrovna ukázkové tepelně izolační hodnoty. Jiné je to ovšem v případě, kdy je garáž zateplená nebo je umístěna přímo v domě – pak je velmi důležité zvolit vrata s dobrou tepelnou izolací, aby nevytvářela tepelný most.

Pro garáže samostatně stojící jsou vhodná vrata rolovací, která mají obecně slabou schopnost tepelné izolace. Ostatní typy vrat jsou na tom již o něco lépe. Za nejlépe tepelně izolující vrata se pak obecně považují sekční garážová vrata.

Garážová vrata pro nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud budete zateplovat dům anebo chcete stavět nízkoenergetický či pasivní dům, pak je doporučeno použit sekční garážová vrata, jež jsou kvalitně zateplena a zároveň utěsněna po celém svém obvodu i mezi jednotlivými lamelami.

Sekční vrata mohou být vyrobena z kovu i ze dřeva, příp. i z kombinace těchto materiálů, přičemž je možné i částečné prosklení vrat, aby jimi do garáže prostupovalo denní světlo. Zároveň je možnost do sekčních vrat zabudovat také dveře, díky čemuž nebude nutné otevírat celá vrata pro případ, kdy budete z garáže potřebovat vyndat jen něco menšího, třeba nářadí nebo sekačku na trávu apod.

Vrata na elektrický pohon anebo na manuální otevírání?

Nejste si jistí, zda chcete mít garážová vrata na elektrický pohon a dálkové ovládání, anebo vystačíte s ručním otevíráním? Většina typů garážových vrat umožňuje dodatečnou instalaci elektropohonu, takže rozhodnout se můžete až po čase. Výjimku tvoří rolovací garážová vrata, u nichž je nutný výběr mezi manuálním a elektrickým ovládáním ještě před samotnou montáží vrat.

A co hlučnost aneb jak nerušit sousedy

Různé typy garážových vrat vykazují během otevírání a zavírání různý stupeň hlučnosti. Za nejhlučnější se považují vrata rolovací – ta jsou celohliníková a při rolování jsou opravdu hlučná. Pokud jste někdy slyšeli, jak prodavači rolují ochranné hliníkové bariéry před výlohami svých obchodů, pak určitě víte, o čem je řeč. Hliníková garážová vrata jsou totiž prakticky totéž. Jiné typy vrat jsou již méně hlučné, a tak by nikoho výrazně obtěžovat neměly.

Vyzkoušejte si garážová vrata ještě před jejich koupí

Pokud stále váháte, který typ garážových vrat zvolit, navštivte některého z větších prodejců vrat. Ve velkých prodejnách většinou máte možnost vyzkoušet si ovládání již instalovaných vrat, pořádně si je prohlédnout a „osahat“, což by Vám mělo v definitivním výběru vrat značně pomoci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11475 (cesky-magazin.cz#590)


Přidat komentář