Instalatérské, topenářské a vodoinstalatérské práce - Valašské Meziříčí

Rozvody vody, odpadů, kanalizace, plynu i topení je zapotřebí udržovat v naprostém pořádku. A nejen z důvodu bezpečnosti, ale i z důvodu co nejnižších nákladů na jejich provoz. To často znamená i kompletní rekonstrukci rozvodů.

Kvalita domovních rozvodů

Vyspělost techniky jde stále dopředu. A netýká se to jen věcí, jako je elektronika a počítače, ale i základních věcí, které nás provázejí každodenním životem. K těm patří například taková samozřejmost, jako jsou** rozvody vody, odpadů, kanalizace, plynu a topení**. Tyto rozvody jsou našimi každodenními společníky. Doma i v práci. A zatímco v práci nás zajímá zejména funkčnost těchto rozvodů, tak doma, v našem soukromí je nutné se postarat o bezpečnost, funkčnost a také ekonomický provoz všech rozvodů. To sebou obnáší také pravidelné revize. Nejdůležitější jsou revize rozvodů plynu a plynových zařízení. Zde je nutné, aby vše bylo podle norem a zároveň i bezpečné. Ale i ostatní rozvody si zaslouží péči. Je nutné je čistit kontrolovat, a pokud je to nutné, pak také modernizovat či rekonstruovat.

 

Začněte revizí

Pokud máte doma staré rozvody, je nejlépe začít revizí a nechat si zkontrolovat jejich stav. Důležité je to z hlediska bezpečnosti, kvality vody i úspor. K tomuto kroku by se měli odhodlat zejména majitelé panelových, bytových, ale i starších rodinných domů. Zejména ti, jež mají rozvody z nevhodných materiálů. Zde se pak vyplatí i kompletní rekonstrukce všech rozvodů, která ušetří vaši kapsu do budoucna a jejíž návratnost bude tak rychlá, jaké vyberete možnosti rekonstrukce. Nicméně, modernizací domovních rozvodů lze ušetřit 40 až 60% ročních nákladů. A to je jistě dost.

Kvalita vody

Ta se odvíjí nejen od zdroje, tedy odkud je brána, ale i od rozvodů vody v domě. Pokud jsou tyto rozvody staré, pak je nejlépe je zrekonstruovat s použitím nových materiálů. Staré rozvody často uvolňují do vody stopy železa a vy pak pijete vodu se zvýšeným obsahem železa. Pokud máte staré rozvody na chatě či chalupě, kde voda celý týden stojí a nekoluje, pak může téci voda narezlá a zapáchající. To často způsobí i nepříjemné zdravotní problémy v podobě průjmu nebo zažívacích potíží. A to i v případě, že necháte vodu odtéci.

Co je zdravotní instalace?

Jde o kompletní rozvody vody, kanalizace, plynu, ale také** instalaci umyvadel, záchodů, baterií a všech koncových spotřebičů**. Tedy jde o modernizaci či rekonstrukci, která zajistí kvalitu pitné vody, úspornost všech rozvodů a rychlý bezproblémový provoz.

Koupelna

Jaké jsou dnešní materiály rozvodů?

Od těch dřívějších se liší opravdu zásadně. Za prvé jsou mnohem hygieničtější. Neuvolňují žádné látky ani nerezavějí. Jsou ekonomičtější a lépe zpracovatelné, stejně jako opravitelné s možností bezproblémového rozšíření. Nejčastějším materiálem je plast, který se upravuje podle typu rozvodu a je velmi trvanlivý, stejně jako tvárný. Dalším je klasická měď, která je však velmi drahá.

Nové možnosti odpadů

I zde jsou nové materiály, nové postupy a nové možnosti. Trubky jsou sice na první pohled stejné, ale již na ten druhý vidíte řadu změn. Za prvé jde o novou úpravu materiálu odpadových trubek, která zaručuje mnohem nižší hlučnost, což ocení zejména nájemníci panelových a bytových domů. Pak je tu tvárnost a nové spojování trubek. Trubky se již nelepí, ale spojují se na flexibilní kroužek, který je opatřen speciálním mazivem. To zajišťuje, že jsou spoje trvanlivé, neprosakující a je možné je v budoucnu i rozebrat, upravit nebo rozšířit. Například při připojení pračky nebo sušičky.

V duchu úspor

Úspory vám nezajistí pouze výměny rozvodů, ale i jejich koncových zařízení. Své udělá výměna záchodové nádržky. Ta v novém moderním provedení umí uspořit vodu, ale také odsávat pach přímo z mísy a může být kombinována s bidetem. Také baterie dokáží dnes přinést vysoké úspory. Zejména ty, které mají bezdotykové a termostatické ovládání. Dokáží totiž uspořit až 4 litry vody při jednom umytí rukou. Stejné je to i při mytí nádobí. Zde se však vyplatí dřezová baterie na pružinu. Nejenže ušetří vodu, ale i usnadní práci. Dalších úspor dosáhnete při vytápění. Zde je možné začít u modernizace, například přidáním termostatů na jednotlivé radiátory nebo výměnou kotle. Jako nejefektivnější se však jeví úplná rekonstrukce topného systému.

Rekonstrukce topného systému

Starý** topný systém** je specifikován silnými trubkami, spoustou vody a velkou náročností na energii. Nové systémy jsou stavěny jinak. Rozvodné trubky jsou velmi tenké, celý systém potřebuje jen minimálně vody a zároveň disponuje co nejúspornějším topným systémem.

Jak vytápět?

Možností je celá řada. Využít lze klasický teplovodní systém s novými prvky. Tedy nové vedení trubek, nové typy radiátorů, nebo podlahového či stěnového topení a nový typ kotle. Nejlépe je na tom nízkoenergetický úsporný kotel. Zde je možné volit i druhy paliva, tedy i druhy kotlů. Vytápět můžete plynem nebo elektřinou, což je drahé nebo dřevem, peletami či za použití alternativních zdrojů a jejich kombinací. Co se týká kombinovaného vytápění, tak dnes je moderní mít v obývacích prostorách krb nebo krbová kamna s výměníkem a v technické místnosti klasický nízkoenergetický kotel. Krb a kotel se mezi sebou automaticky přepínají.

Obnovitelné zdroje

Voda, slunce, vítr, proč jich nevyužít? Ano i ti mohou výrazně uspořit vaši kapsu.** Solární panely** lze kombinovat téměř s jakýmkoli topným systémem. Další velkou úsporu představují tepelná čerpadla. Ta dnešní jsou oproti těm, před deseti laty nesrovnatelně úspornější a efektivnější a jejich návratnost je velmi rychlá. Instalovat je lze do bytů i do domů a největších úspor i největšího efektu dosáhnou ve spojení s podlahovým nebo stěnovým topením.

Vytápění bez obsluhy

Rekuperace představuje vysoce úsporné vytápění, které zároveň funguje i jako větrání a klimatizace. Je plně automatické a lze ji taktéž kombinovat s dalšími způsoby vytápění nebo ohřevu vody. Ideální jsou obnovitelné zdroje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11423 (cesky-magazin.cz#303)


Přidat komentář