Závlahové systémy a zahradní jezírka Ostrava a okolí

Zahrada potřebuje ke svému životu vodu. A nejen k zalévání, ale i jako okrasný prvek, který navozuje krásnou atmosféru plnou odpočinku. Navíc závlahové systémy jsou v zalévání mnohem úspornější a účinnější než klasická konev.

Zahrada pro život

Již v průběhu plánování zahrady byste měli přemýšlet o tom, jak ji budete zalévat a jak do ní zapojíte okrasné i funkční vodní prvky. Nejvhodnějším způsobem zavlažování je závlahový systém napojený na vlastní studnu. Krásu zahrady umocní zahradní jezírko či biotop. A kořenová čistírna vody vám ušetří nemalé peníze. Máte-li tedy dostatečně velkou zahradu, neváhejte a najděte si firmu, která vám s realizací zahrady pomůže od návrhu až po konečnou úpravu.

Závlahové systémy

Automatické zavlažovací systémy jsou spolehlivou a pohodlnou variantou, jak zajistit zahradě dostatečný přísun vláhy.A nedejte se od nich odradit ani v případě, že máte již hotovou zahradu. Šikovná firma dokáže, aniž by nějak významně poničila současnou zahradu, instalovat kompletní závlahový systém, který vám ušetří nejen práci, ale i peníze za vodu. Celý závlahový systém je zapotřebí nejprve navrhnout podle vaší** zahrady**, přesně na míru. Firmy často nabízejí návrh celého systému zdarma, pokud vám ho také zrealizují. Zahradu je nutné vyhodnotit podle půdních podmínek, kapacity a tlaku vodního zdroje a samozřejmě i podle vašeho přání. Samotný návrh vždy obsahuje popis řešení** zavlažovacího systému** včetně cenové nabídky s položkovým rozpočtem. V grafické části jsou zakresleny jednotlivé sekce zahrady. V návrhu se také udává předběžný odhad na spotřebu vody pro zavlažování. Celý návrh bývá také v provedení 3D. Což umožňuje jeho případnou úpravu.

Automatické zavlažovací systémy a jejich složení

Závlahový systém tvoří komponenty, které spolu spolupracují.Celý systém se navíc může rozšiřovat i podle použitého zdroje vody, který k zavlažování použijete. To znamená, že pokud berete vodu ze studny, budete potřebovat navíc kvalitní čerpadlo, pokud použijete k zavlažování dešťovou vodu či vodu z domácí čističky budete potřebovat celou nejlépe podzemní soustavu, která neublíží vzhledu zahrady. Mezi základní komponenty závlahového systému patří podzemní plastové rozvody, zavlažovače, elektrické rozvody a elektromagnetické ventily, šachty pro ventily ovládací jednotky a čidla, filtrační zařízení a spojovací a těsnící materiál.

Jak je závlahový systém ovládán?

Vše řídí centrální jednotka závlahového systému. Obsahuje několik programů, které si každý uživatel nastaví podle svých potřeb. Samozřejmě, je možné také manuální ovládání. Celá jednotka musí být umístěna na přístupném místě. Většinou se volí sklep nebo garáž, ale je možné vybrat i centrální jednotku určenou do exteriéru. Té pak nevadí ani výkyvy počasí. Ublížit jí může pouze mráz, když zapomenete celý systém zazimovat.

Efektivnost závlahového systému

Součástí všech závlahových systémů jsou čidla, která hlídají počasí a reagují na jeho změny. Systém tedy ví, kdy je nutné zavlažovat a kdy ne. Vše probíhá zcela automaticky a není nutné systém kontrolovat.

Zahradní jezírko

Mít na zahradě jezírko je sen. Dodává zahradě krásu, vlhkost a posezení u jezírka je nádherným odpočinkem. Zvláště za vlahých večerů. Zahradní jezírko lze vybudovat buď ze speciálního výlisku, nebo klasicky s** pomocí bagru a folie**. Samozřejmě každé zahradě sluší něco jiného a každá zahrada disponuje jinými rozměry. A tak v malé zahrádce vynikne malé plastové již hotové jezírko, nebo jezírko vytvořené z kádě. Ve větší zahradě můžete popustit uzdu fantazii. Ale protože vybudování jezírka je náročná činnost, je lépe svěřit jeho realizaci do rukou odborníků. Ti vám vytvoří projekt, nejlépe ve 3D provedení, který po konečných úpravách podle vašich připomínek i zrealizují.

Jak se dělá jezírko?

Nejdříve se provázkem vytvoří jeho obrys, a pak se odstraní stupňovitě zemina. Tu je možné použít k vytvoření skalky. Následně se jáma udusá, znovu vytvaruje, opět udusá a vysype jemným pískem. Na ten přijde izolační tkanina neboli geotextilie, a pak folie. Síla i materiál folie vypovídá o její kvalitě i dlouhověkosti. Mezi nejlepší folie patří kaučuková. Nyní se jezírko napustí vodou. Za 2 až 3 dny se folie usadí a může se vytvarovat břeh jezírka. Vodní plochu můžete ozdobit valouny, kačírkem, můžete vysadit rostliny. Výběr rostlin se odvíjí od způsobu čištění vody v jezírku. Pokud chcete v jezírku chovat i ryby, je lépe založit jezírko na podzim a ryby vysadit až následující rok na jaře.

Biotop neboli koupací jezírko

Jde o moderní úpravu vodní plochy na zahradě. Tento typ jezírka je vhodný zejména pro alergiky, kteří nesnáší chemii používanou v bazénech. Celé jezírko je rozděleno na koupací a čistící zónu. Čistící zóna je osázená rostlinami a také rybami, ty se starají o čistotu vody. Je nutné dodržet určité parametry. Koupací část by měla mít hloubku 1,5 až 2 metry. Část čistící, by měla mít různou hloubku, včetně mělčiny a měla by být dvakrát tak větší.

Kořenové čistírny

Jsou plnohodnotným způsobem čištění použité vody. Využití nacházejí zejména tam, kde chybí kanalizace. Vzdávat se kořenové čistírny však nemusíte ani v případě, že kanalizaci vaše obce má. Voda z kořenovky je skvělá na** zalévání** a pokud dodržíte požadovaná kritéria, pak ji můžete klidně využívat. Její stavbu je však nutné svěřit do rukou odborníků. Kořenová čistírna funguje spolehlivě a správně jen tehdy, pokud je také správně zrealizována.

Zídky a skalky

Stavíte-li** jezírko, biotop** nebo kořenovou čistírnu, tak vám vždy zbude hlína navíc. Její využití na zahradě je naprosto jasné. Suché zídky i skalky zásluhou této hlíny vyrostou i tam, kde původně byla rovina. Zahrada tak dostane naprosto jiný a mnohem zajímavější a krásnější ráz. Zvláště, pokud stavbu i osázení zajistí zahradnická firma. Ta totiž vše osází tak, aby v každé chvíli něco suchou zídku i skalku zdobilo. A tak se květů můžete dočkat i při zimní procházce zahradou.

Správný trávník

Ačkoli se to nezdá, tak udržet i založit trávník je celá věda. Opět vám jeho krásu zaručí profesionální zahradníci. Trávník potřebuje správně založit, ať již výsevem nebo drny, pak potřebuje správnou údržbu a každoroční regeneraci. Jen tak poskytuje svým majitelům krásu, radost a příjemnou chůzi.

Zahrada od A do Z

Pokud si nevíte se zahradou rady nebo prostě jen potřebujete někoho, kdo se vám o ni bude starat, neváhejte a vyhledejte** firmu s dobrým doporučením.** Získáte tak krásnou a udržovanou zahradu, aniž byste museli sami nakupovat řadu zahradních strojů, potřebných k základní údržbě zahrady. Vyplatí se vám to i z pohledu hnojení. Zaplatíte totiž jen za tolik hnojiva, kolik zahrada opravdu potřebuje. A vy sami můžete odpočívat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11297 (cesky-magazin.cz#154)


Přidat komentář