Výroba dřevěných parket a dveří

Podlaha je tečkou našeho bydlení. Má významnou roli po stránce funkční i estetické. Měla by být příjemná na pohled i chůzi, měla by být odolná, dobře udržovatelná i bezpečná. Výhodou dnešních podlah je jejich široká nabídka.

Dřevo v interiéru

Když se řekne dřevo, dýchne na nás něco kouzelného. Dřevo má krásný vzhled, je příjemné na dotyk, krásně voní a interiéru dodává kouzlo domova. Dřevo doplňuje interiér v podobě nábytku, obkladů, podlahy, ozdobných tvarů, uměleckých předmětů, schodů, zábradlí, trámů nebo třeba oken a dveří. Mimochodem, je známo, že dubové dveře mohou působit jako dveře bezpečnostní. Navíc má dřevo celou škálu odstínů. A tak v každé místnosti může vypadat naprosto odlišně. Zapomenout nelze ani na krásnou strukturu dřeva. V úvahu je nutné vzít také základní rozdělení všech dřevin. Tedy na dřevo měkké a tvrdé. Měkké dřevo je dobře opracovatelné, ale hůře se udržuje a rychle opotřebovává. Patří sem většina jehličnanů a listnáče jako topol, lípa nebo vrba. Tvrdé dřevo vydrží více. Klasickým představitelem tvrdého dřeva je buk a dub. Z jehličnanů pak borovice, tis a také douglaska.

odstíny dřeva

 

Dřevěné podlahy

Historie dřevěných podlah se píše již nějakých 600 let a zdaleka není u konce. Dřevěné podlahy jsou nádherné, obnovitelné a zdravé. Celkově jde o velmi praktickou a žádanou podlahovou krytinu. Dřevěné podlahy mohou být jako prkenné, parketové a také v podobě mozaiky. Jejich tloušťka začíná na 20 milimetrech, což zaručuje dlouhodobou životnost a také možnost renovace. K výhodám dřevěných podlah patří schopnost absorbovat a uvolňovat vzdušnou vlhkost, čímž udržuje stabilní klima v interiéru a nedochází k elektrostatickým výbojům, jako tomu bývá dost často u syntetických laminátových podlah. K nevýhodám patří nutnost specifické údržby.

Parkety

Patří stále k velice oblíbeným podlahovým krytinám a to i přes jejich vyšší cenu. Určitě za to mohou vynikající vlastnosti parket a také možnost jejich renovace, což významně prodlužuje jejich životnost. Navíc se parkety výborně hodí tam, kde žijí alergici. Jako přírodní materiál působí spíše uklidňujícím dojmem a nevyzařují žádné škodlivé látky. Ani lepidla, klihy či napouštěcí laky.** Parkety** jsou výjimečné svými vzory. Dokonce je možné skládat je do mozaiky. Jediné, co parketám opravdu neprospívá je vysoká vlhkost. Tu je třeba hlídat již v době pokládky. Znamená to, že podklad musí být perfektně připravený, opatřený izolačními foliemi i nivelační stěrkou.

dřevěné parkety

Renovace dřevěných podlah

Nová dřevěná podlaha vám vydrží při správné údržbě velmi dlouho. Časem však každá bude potřebovat renovaci v podobě vybroušení, malých či větších oprav a nového laku či oleje. Samotná renovace dokáže ze zašlých parket vytvořit novou krásnou podlahu. Renovaci je lépe svěřit odborníkům i přesto, že brusku na parkety lze vypůjčit v půjčovně. Odborníci používají nové typy brusek, které při broušení automaticky odsávají prach. Tím se sníží nutnost úklidu celého bytu. Konečná úprava parket se opět provádí lakem nebo olejem.

Lak nebo olej?

Při rozhodnutí zda lakovat nebo olejovat záleží na tom, jak bude podlaha využívána. Laky se dělí na bytové a zátěžové.** Zátěžové** se používají do všech sportovních hal a také do kanceláří. U bytových laků je důležité volit ty, které jsou netoxické, ale trvanlivé. Olej má jiné přednosti. Zatím co lak je okamžitě po dokončení podlahy opravdu krásný a časem jeho krása uvadá, tak olej získává na kráse právě postupem času. Mezi nejkvalitnější oleje patří tvrdý voskový olej, který má přednosti laku. Je velmi vhodný pro bytové účely.

Laminátové podlahy

Jsou náhradou podlah z masivu. Jejich vlastnosti i struktura eliminují veškeré nedostatky dřevěných podlah. Navíc imitují snad všechny druhy dřeva. Laminátová podlaha tedy může klidně mít vzhled nejdražší dřevěné podlahy z exotického dřeva. Laminátovou podlahu je nutné vybírat podle odolnosti i míry zátěže. Do komerčních prostor se volí nejvyšší možné zatížení, do bytových prostor pak zatížení podle účelu místnosti. Dále se výběr odvíjí od spodních vrstev lamel, které mohou být již opatřeny izolací proti kročejovému hluku i proti vlhkosti. Povrchová úprava je opravdu velmi široká a tak si vybere každý přesně vzor i odstín podle dané místnosti. Nevýhodou těchto podlah je, že se nemohou renovovat jako podlahy z masivu.

Dřevěné dveře

Krása kvalitních dřevěných dveří vynikne právě podle zvoleného druhu dřeva. Rozhodně by se však neměly materiály příliš míchat. Při pořizování dřevěných dveří byste měli myslet na celkový vzhled domu. Dveře, okna, podlahy, schodiště a další prvky by měly ladit.

Vnitřní dveře

Na vnitřní dveře se používají méně odolná dřeva jako je olše nebo buk. Ovšem na přání je možné vybrat si interiérové dveře i z dalších materiálů jako je dub, jasan, lesní ořešák, třešeň, javor nebo akát. Povrch dveří se upravuje ekologickými laky nebo vosky. Vnitřní dveře z masivu se vyrábí v jednoduchém designu, který dává vyniknout kráse dřeva. Pokud však si někdo přeje složitější design, tak to není problém. Výhodou dřevěných dveří je zejména to, že jsou pevné. Neuvolňují se jim panty, ani se nevylamují zámky. Jejich životnost je vysoká a velmi snadno se dají renovovat.

**dřevěné dveře
**

Dřevěné vchodové dveře

Na vstupní dveře se kladou vysoké nároky. Dveře musí čelit nepřízni počasí a také nebezpečí v podobě zlodějů nebo požáru. Musí mít výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti, odpovídající třídu bezpečnosti a požární odolnost. Navíc musejí dobře a zajímavě vypadat. Vždyť právě vchodové dveře reprezentují své majitele. K nejpoužívanějším materiálům venkovních vchodových dveří patří masivní dřeviny, jako je smrk a dub. Dveře se vyrábí jako celodřevěné nebo v kombinaci se sklem. Sklo se používá izolační trojsklo a je vložené do hliníkových izolačních rámečků. Celkově jsou i tyto dveře vyráběny jako bezpečnostní. Výhodou je i zde, že se dřevo nevyštipuje a panty drží velmi dobře, stejně jako zámky.

Dřevěná a laminátová okna

I dnes se dřevo považuje za vysoce kvalitní materiál pro výrobu oken. K důležitým vlastnostem patří zejména vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Zásluhou nových povrchových úprav jsou dřevěná okna odolná vůči veškerým vnějším vlivům. I životnost dřevěných oken je dnes vysoká, záleží však na kvalitě použitého materiálu a také na způsobu výroby. Dřevěná moderní okna se hodí zejména do venkovských domů, ale i do moderních domů, které využívají vzhledu a vlastností dřeva. Jedinou nevýhodou dřevěných oken je jejich pravidelná údržba. Oproti tomu plastová okna nevyžadují údržbu žádnou. Jsou vzhledově i barevně stálá a nabízejí se v mnoha designech i povrchových úpravách. Izolační schopnosti plastových oken se rovnají schopnostem oken dřevěných. Mohou se však montovat do všech domů i těch vlhkých. U těch je však nutné použít plastová okna s** mikroventilací.**

Dřevo v našem životě

Dřevo a výrobky z něj nás doprovází a doprovázet budou ještě po dlouhou dobu. Je však nutné vybírat jen kvalitně zpracované dřevo i výrobky. Vždy je lépe obracet se na profesionály. Nabídku většinou najdete na internetu a zároveň si zde můžete výrobky i objednat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11298 (cesky-magazin.cz#179)


Přidat komentář