Vybavení a doplňky do koupelny

Uvažujete nad rekonstrukcí koupelny a hledáte inspiraci? V následujícím článku se můžete dočíst základní informace k vybavení a doplňkům do koupelen. Vytvořte z vaší koupelny krásný prostor určený k relaxaci.

Na každém z nás záleží, zda prostor pro hygienu pojmeme pouze účelově nebo spíše chceme vytvořit místo pro tělesný a duševní odpočinek. Koupelna a její řešení vychází z potřeb rodiny, velikosti prostoru pro koupelnu určeného a samozřejmě také finančních možností majitelů. Při** návrhu koupelny** je důležité myslet na to, že koupelna vyžaduje velké množství světla (umělého nebo denního). V koupelně by se mělo nacházet minimálně jedno zrcadlo. Zrcadla, světlé barvy a chytře umístěná světla mohou opticky zvětšit prostor koupelny.

Počet umyvadel v koupelně by měl respektovat počet členů rodiny a také jejich časový harmonogram. Při kvalitním návrhu je možné vytvořit dokonale účelnou a moderní koupelnu. Bohužel, je třeba mít vždy na paměti, že se koupelna řadí mezi nejdražší místnost v celém domě a to kvůli sanitárním prvkům, keramickým povrchům stěn a podlah.

Koupelnové obklady

Během rekonstrukce koupelny budete muset řešit i otázku výběru obkladů a dlaždic. Když vybíráte dlaždice do koupelny, měli byste se řídit podle několika vlastností dlaždic. U dlaždic je důležitá mechanická odolnost. Mechanická odolnost vyjadřuje odolnost dlaždice vůči zátěži a její pevnost. To, jakou má dlaždice povrchovou mechanickou odolnost nám říká, jak je dlaždice odolná vůči poškrábání, pořezání a úderům. Dále je u dlaždic důležitá také nasákavost, která souvisí s mrazuvzdorností (tuto vlastnost dlaždic řešíme především při výběru dlaždic venkovních). Poslední vlastností je protiskluznost.

Koupelnové obklady a dlažba

Vzhledem k tomu, že se vybavení koupelny nedá změnit tak jednoduše jako např. vybavení obývacího pokoje, je v tomto případě dobré své rozhodnutí vždy pečlivě zvážit. Nespěchejte s výběrem obkladů a dlaždic a zvolte raději nadčasové prvky, které budou i po pěti letech ve vaší koupelně stále vypadat hezky. Obkladové materiály do koupelny je možné vybrat v různých vzorech, barvách, strukturách a tvarech. Vybrat si můžete např. obklady keramické, mozaikové, zrcadlové a skleněné, dřevěné nebo korkové.

Keramické obkladačky

Tento typ obkladů je vyráběn z vypalovaných hliněných destiček. Keramické obklady jsou na jedné straně ozdobeny barevnou glazurou, která chrání obklady proti špíně a vodě. Keramické obkladačky s různými vzory mohou být vhodným oživením každé koupelny.

Mozaikové obkladačky

Další možností jsou mozaikové obkladačky. Mozaikové obklady jsou složeny z malých čtverečků. Mozaikové obklady mají stejné vlastnosti jako obklady keramické. Jejich cena je však navýšena kvůli náročnosti jejich pokládky. Mozaikové obklady se používají v jedné barvě, v kombinaci různých barev nebo také v jedné barvě mnoha odstínů. Záleží jen na vás a na vašem vkusu. Tento typ obkladů také často nachází své využití v kuchyních, kde chrání stěnu mezi pracovní plochou a skříňkami. Mozaikové obklady nejsou vyráběny pouze z hliněných destiček, ale také ze skla nebo kamene a novinkou se staly mozaikové obklady z nerezového plechu.

Zrcadlové a skleněné obkladačky

Zrcadlové a skleněné obkladačky jsou vyrobeny z čistého nebo tónovaného skla. U použití těchto obkladů je vždy nutný dokonale upravený povrch.

Dřevěné obklady

Zajímá vás, zda se může použít dřevo jako** obklad do koupelen? Ano, je to možné. Těžké **tropické dřevo se speciální úpravou může být použito ve vlhkém prostředí koupelny. Použití tohoto luxusního materiálu se však projeví na ceně.

Korkové obklady

U korkových obkladů se musí počítat s jednou nevýhodou a tou je nízká odolnost v porovnání s jinými materiály. Co vás naopak může na korkových obkladech zaujmout je velmi příjemný vzhled, tepelné a zvukové izolační vlastnosti a také jejich ekologické a hygienické vlastnosti. Korkové obklady mohou být upraveny tak, aby byly dobře omyvatelné a odolné vůči vodním parám.

Vybavení a doplňky do koupelny

Člověk tráví v koupelně každý den přibližně 40 minut. Aby těchto 40 minut bylo pro nás příjemně strávených, je důležité vytvořit z koupelny příjemný prostor. Ve vybavení koupelny vždy vycházíme z toho, kolik máme volného prostoru. Když máme dostatek prostoru, můžeme mít v koupelně jak zajímavě tvarovanou vanu, tak i sprchový kout. V menším prostoru je lepší nahradit vanu sprchovým koutem. Ale i v malé koupelně se pomocí stavebních úprav může docílit chytře využitého prostoru.

Koupelnový nábytek

U koupelnového nábytku nejdříve promyslíme, zda jej skutečně potřebujeme. Nejsnadnější je vždy využít prostor pod umyvadlem, kde se snadno umístí skříňka. Praktické využití mají také umyvadla s odkládací deskou. Malá koupelna by neměla být přeplněna nábytkem.

Topení v koupelně

Především v koupelně budete děkovat pokroku za podlahové topení, které se zde dá využít. Podlahové topení je velice příjemným řešením. Dále je v koupelně velmi praktické použít žebříky sloužící k vytápění, které se dají snadno použít k sušení ručníků a prádla. V koupelně je také velmi důležitý systém odvětrávání, který zabrání vzniku plísní. Využít se mohou např. větráky s čidly na vlhkost, které se spustí, jakmile vlhkost v místnosti přesáhne danou hodnotu.

Moderní koupelna

V současné době mnoho majitelů koupelen přistupuje k jejich propojení s toaletou. Při rekonstrukci tak dojde k odstranění příčky mezi koupelnou a záchodem. V malých koupelnách je také důležité chytře si vyhrát se zrcadly, barvami a světlem. Mezi moderní barvy, které se využívají v koupelnách, se řadí jemné pastelové barvy. Dále především v koupelnovém nábytku se často používá hnědá. Velmi moderně může působit koupelnový nábytek v bílé barvě doplněný sklem a hliníkem. Vždy bude působit velmi zajímavě kontrastní působení černé a bílé např. na obkladech. Moderní koupelna může být zařízena také v kovových odstínech obkladů, které budou doplněny zařízením z chromu, skla a kovu. Velmi podstatné je také osvětlení v koupelně. Dokonalého osvětlení dosáhnete, když využijete kombinaci tří typů světel a to boční nástěnná světla, bodová stropní světla a osvětlení kolem zrcadel.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11300 (cesky-magazin.cz#182)


Přidat komentář